A reformáció ötszázadik évfordulója alkalmából nyílt meg a Protestánsok a Bakonyban című kiállítás a Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóházban. A tárlat nagy ívű áttekintést ad a helyi protestantizmus történetéről és a gyülekezetek mai helyzetéről, segítségével árnyaltabb képet kaphatnak az érdeklődők a térség történelméről is.
Ruttkay-Miklián Eszter, a Reguly Antal Múzeum és Népművészeti Alkotóház igazgatója köszöntötte a résztvevőket. Mint mondta, a helyi gyülekezetek története közös ügy. A múzeum törekvése, hogy helytörténettel is foglalkozzon; tavaly az időszaki kiállítóteremben nyílt meg Dubniczay István kanonok életét, korát bemutató tárlat.
A jelen kiállítást két múzeumi szakértő állította össze; Németh-Vida Beáta történész, muzeológus levéltári forrásokból dolgozott, Kirmer Anna néprajzos, muzeológus pedig a gyűjtő és szervező munkát végezte.
A múzeum arra kérte a bakonyi protestáns gyülekezeteket, hogy maguk írják meg történetüket, illetve maguk gyűjtsék össze azokat a fotókat, tárgyakat, melyek véleményük szerint leginkább bemutatják saját közösségüket. Így a beérkezett történetek, fotók egyedi hangvételűek, az apró mozaikokból rajzolódik ki a nagy kép.
Kirmer Anna kiemelte: a látogatók árnyalt képet kaphatnak a témáról. Németh-Vida Beáta elmondta: a cél az volt, hogy a protestantizmust a Bakonyban a kezdetektől bemutassák. A kiállítás témájában a magas Bakonyhoz kapcsolódik, a múzeum gyűjtőterületéhez, főként a zirci járáshoz tartozó települések gyülekezeteit mutatja be. Az ellenreformáció rendi források, fotóarchívum alapján jelenik meg a tárlaton. Emellett ciszterci szerzetesektől származó forrásidézeteket is feldolgoztak. A szakemberek tíz gyülekezettel dolgoztak együtt, a beérkezett tárgyak, dokumentumok közül a legreprezentatívabb darabokat válogatták ki.
A tárlaton láthatóak többek között anyakönyvek, imakönyvek, énekeskönyvek, továbbá a ciszterci műemlékkönyvtárból Kálvin és Luther első kiadásai, melyek megalapozták a reformációt.
Az egyházközségek tagjai nagy lelkesedéssel vettek részt a kiállítás létrehozásában, amely június közepéig lesz látogatható Zircen, ezt követően vándorolni fog az egyes gyülekezetek között.
A kiállítást Hermann István, a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltárának igazgatója nyitotta meg, majd Hudi József, a Dunántúli Református Egyházkerület Levéltárának igazgatója tartott előadást Reformáció a Bakonyban a 16–17. században címmel.