Egyháztörténeti versenyt tartottak Cirill és Metód misszionáriusok munkásságáról

Egyháztörténeti versenyt tartottak Cirill és Metód misszionáriusok munkásságáról

Share this content.

Szöveg: Szpisák Attila
Zalavár – Blatnohradon (Zalavár) fejeződött be a Reformáció 500 /Ref500/ jubileuma alkalmából megrendezett Cirill és Metód országos történelmi verseny.

Az Országos Szlovák Önkormányzat /OSZÖ/ és a Tótkomlósi Evangélikus Egyházközség /TEE/ szervezésében, februártól készültek a szlovák iskolás diákok szerte az országban a reformációi jubileum alkalmából megrendezett vetélkedő első felvonására. Nézsa, Budapest, Szarvas, Békéscsaba, Pitvaros és Tótkomlós települések szlovák iskoláiból jelentkeztek csapatok, és mérték össze tudásukat.

A három hónapon át tartó megmérettetés témája Cirill és Metód bizánci misszionáriusok szláv térítő munkája volt, mint elő-reformációi esemény. A történelmi tények alapján már 820-ban Nyitrán és a Nagy–Morva Birodalom déli területén, Blatnohradon, a mai Zalaváron, 860-tól Cirill és Metód különleges pápai engedéllyel, anyanyelven, szláv nyelvű miséket tartott. Az anyanyelvű tanítás, a megalkotott szláv írásbeliség, a glagolita írás használata a szlávokat már a magyarok megérkezése előtt a nyugati nemzetekhez csatolta. A keleti népek megérkezése visszavetette az itt élőket a keresztyén életben is, majd a későbbi, nyugati hatásra a magyarok is krisztianizálódtak.

A gyermekek havonta magyar és szlovák nyelvű teszteket oldottak meg, minden feladatcsoportban volt egy teljesíteni való feladvány is. Az elkészült munkákat Boborné Tuska Erzsébet tótkomlósi történelemtanárnő segítségével értékeltük, majd mind a kilenc részt vevő csapat meghívást kapott a döntőre, Balatonszárszóra, az evangélikus konferencia-központba. A döntő feladatai közt szintén voltak magyar és szlovák nyelvű tesztek, kreatív feladatként Cirill–Metód puzzle kirakása, majd minden csapat rövid jelenetben mutatta be Metód találkozását a magyarok fejedelmével.

A döntőt a tótkomlósi Morávia Harcosai csapat nyerte, Szpisák Bozsena, Szpisák Emka, Tóth Máté és Tóth Tamás kitűnő felkészültségével. Ezúton is köszönet illeti Lehoczki János tótkomlósi helytörténészt a felkészítésért. A második helyen budapestiek, a harmadik helyen szarvasiak végeztek. Mindhárom csapat fődíjként bejutott az OSZÖ nyári bibliai táborába.

A verseny minden résztvevője könyvjutalomban és ajándékutalványban részesült.

Ősszel indul a második forduló, melynek témája a lutheri reformáció hatása a szlovákságra lesz.

A projektet támogatták: a Reformációi Emlékbizottság, a MEE Déli Evangélikus Egyházkerület, az Úrad pre zahraničných Slovákov, Zväz Slovákov v Maďarsku, az Országos Szlovák Önkormányzat, dr. Csepregi Zoltán és a Tótkomlósi Evangélikus Egyházközség​.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!