A Reformáció emlékévét 2017-ben tartják a reformáció kezdetének 500. évfordulója tiszteletére. 2013. október 29-én döntött a magyar kormány a Reformáció Emlékbizottság létrehozásáról, hogy az készítse elő és koordinálja a kerek évforduló méltó módon történő megünnepelését. Legyenek olyan programok, események, melyek lehetőleg mindenkivel megismertetik, hogy miért jelentett új kezdetet a reformáció Európában és Magyarországon, és hogyan alakult máig tartó hatása a kultúrától a gazdaságig sokféle területen.
Tolna megyében is több kisebb-nagyobb program kapcsolódott, kapcsolódik az évfordulóhoz. Például a nyáron tartott bajor-magyar találkozó, vagy éppen országos tanulmányi megmérettetések, melyeken megyei iskolák is részt vettek. A bonyhádi gimnázium tanulói az egyik ilyen versenyen kiválóan szerepeltek, összesítésben a második helyen végeztek. Mindemellett a reformációról szólt a pénteki nap is a Petőfi-gimiben, ahol az őszi szünet előtti utolsó tanítási napon nem a hagyományos rend szerint zajlott az oktatás.
Egyébként a PSEG-ben az evangélikus hitvalláshoz híven minden évben megemlékeznek a reformációról, nem csak az 500. évforduló kapcsán. Az őszi szünet előtt előadásokkal várják a diákokat. – Először csendes napnak neveztük, aztán egyre több előadót hívtunk, mert láttuk, hogy tetszik a diákoknak, ha különleges történeteket, beszámolókat hallanak – mondta el Gűth Tamás. – Így kinőtte magát ez a nap, és minden volt már, csak csendes nem. Ezért neveztük át a Reformáció napjának – tette hozzá az iskola igazgatóhelyettese.
Istentisztelettel kezdődött az idei program, majd a gyerekek a tantermekbe mentek, ahol már várták őket az előadók. A diákoknak előzetesen fel kellett iratkozni két-két előadásra. Fontos, hogy ez önkéntes alapon működik, így mindenki azt a történetet hallgathatja, amire kíváncsi.
– A protestáns iskolákról tartott előadást a dr. Várady Zoltán, a Tolna Megyei Levéltár igazgatója. Idén a témaválasztásoknál szem előtt tartottuk, hogy a reformáció évfordulója van, ez az előadás ehhez kapcsolódott – folytatta Gűth Tamás. – Ezenkívül vagy harmincféle választható előadás volt, sportról, kultúráról, utazásokról, hobbiról, és még sokáig sorolhatnám. Többek között Eckharth Gábor zongoraművész is ellátogatott hozzánk, és beszámoltak a pályájuk alakulásáról az öregdiákjaink. No, és itt volt dr. Gyenizse Péter, aki az űrkutatásról tartott érdekes előadást – tudtuk meg az igazgatóhelyettestől.
A BÖSZ munkássága a Reformáció napján
A tavalyi év során történt változás a Reformáció napja szervezésében. Eldöntötték, hogy szeretnének olyan előadókat is hívni, akik egykor az iskola diákjai voltak. Ebben az évben történt először, hogy 2010 után érettségizett diákokat vontak be az előadók közé. – Tavaly is és idén is öt-öt diák vállalta, hogy visszatér az alma materbe, és beszámol egy adott témáról – mesélt a kezdeményezésről Filó Tamás, a Bonyhádi Öregdiák Szövetség (BÖSZ) elnöke. – Ezek az előadások általában a felkért öregdiák pályájával kapcsolatosak, vagy egy különleges utazásáról, hobbijáról számolnak be. A cél sokrétű. Szeretnénk azt éreztetni azokkal a diákokkal, akik elhagyták a gimnázium épületét, hogy még mindig fontosak a számunkra. Másrészt a jelenlegi diákoknak szeretnénk segíteni a pályaorientáció terén, megmutatni, mire vitték az egykori petőfisek, és ezáltal példát mutatni a mostani a diákoknak – tette hozzá Filó Tamás.