Észtországról évtizedekig keveset hallottunk, hiszen 1940-től a Szovjetunió tagköztársasága volt. Korábbi történelme során is igen rövid ideig létezhetett független államként. A politikai változások következtében 1991 óta újra független és szabad ország. A nemzetközi sajtóban is példaként említett gazdasági fejlődés eredményeként ma a három balti állam közül a legfejlettebb. Lakossága nagyjából 1,3 millió fő, ennek negyede orosz nemzetiségű. Az ország lakóinak 10 százaléka evangélikus, tehát az észt evangélikus egyház – hozzánk hasonlóan – mintegy 200 ezer lelket számlál.
„Így adódott az ötlet, hogy a vasi egyházmegyében élő nemeskoltai egyházközség egy észt evangélikus gyülekezettel, a nõo-i gyülekezettel kezdeményezze a kapcsolatfelvételt. Tudtuk, hogy nem kitaposott ösvényen járunk, hiszen utoljára a két világháború között volt gyülekezeti kapcsolat észt és magyar evangélikusok között. Előzetes egyeztetés után június 7–9. között látogathattunk el Nõo-ba. A gyülekezet lelkésze, Mart Jaanson és a felügyelő, Madis Kanarbik gazdag programot állítottak össze” - számolt be Kovács László nemeskoltai evangélikus lelkész.
„Egyházunk külügyekért felelős püspöke, Fabiny Tamás szintén értékesnek tartotta a kezdeményezést, és komoly segítséget kaptam Pap Kinga Marjatta külügyi referens személyében. Kinga nyelvtudása, helyismerete, szakértelme és odaszánása a szervezésben, fordításban és az egész utazásban pótolhatatlan segítséget jelentett. Köszönet érte! – mondta Kovács László. – Három nap rövid idő, a tapasztalatok és a beszélgetések mozaikdarabkáiból mégis izgalmas és érdekes képet kaphattunk egy tőlünk 1800 kilométer távolságra élő észt evangélikus gyülekezet életéről. Ez a kép mégis nagyon ismerős, hiszen történelmünk és jelenünk sok párhuzamot mutat.”
Részletesebb beszámoló az Evangélikus Élet 2013. június 30-i számában olvasható majd.