Gáncs Péter püspök Érdi Tamás gyulakeszi koncertjén a zene jellegéről beszélt

Gáncs Péter püspök Érdi Tamás gyulakeszi koncertjén a zene jellegéről beszélt

Share this content.

Gyulakeszi – Varnus Xaver orgonaművész a Tapolca melletti Gyulakesziben, a Csigó kastély emeletén alakította ki koncerttermét és hirdette meg tízrészes őszi programsorozatát. Meghívta Törőcsik Marit, Fodor Zsókát, Kárászy Szilviát, Kincses Veronikát, Bodrogi Gyulát, Vásáry Andrét, a Kelemen Vonósnégyest, Kulka Jánost, Érdi Tamást és Falusi Mariannt. A magyarországi történelmi egyházak püspökei a sorozaton belüli Zene és lélek című „mini sorozatban” elmélkedtek a muzsika és a lélek kapcsolatáról. Az elmúlt alkalommal Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke beszélt a zene küldetéséről, jellegéről. Szöveg: Balla EMőke, fotó: Érdi Tamás archívuma

Varnus Xavert nélkülözni kellett legutóbb a közönségnek; a program ötletgazdája és kitalálója nyitotta meg a toledoi orgonafesztivált Spanyolországban. Bartunek Katalin tulajdonos köszöntötte a vendégeket: a világ huszonhárom országában koncertezett, nemzetközi sikereket elért kiváló zongoraművészt, Érdi Tamást és Gáncs Péter evangélikus püspököt. A műsor első részében az előadó Beethoven Vihar szonátáját és Liszt Ferenc Velence és Nápoly című művét – Gondoliera, Canzone, Tarantella – játszotta, mely a szürke, hűvös, esős novemberben a napsugaras meleg nyarat idézte.

A zene kérgesedett lelkünket nyitottá teszi, hogy a felülről jövő, transzcendens értékeket befogadhassuk - mondta Gáncs Péter. A zene a teremtés csodája, a semmiből születik, jön létre a megismételhetetlen csoda. Benne van a kozmosz rendje, harmóniája, lüktetése, játéka, a káoszból rend lesz. A kozmikus jellegen túl a zenének prédikáló jellege is van, ha a zenéhez szöveg, üzenet, költészet is kapcsolódik. Jó példák erre Bach passiói, ahol a beszélő Isten szólítja meg az embert és kialakul egy párbeszéd; a passióban a korálok a gyülekezet visszhangja. A zene felülről jövő ajándék, túlmutat önmagán, visszavezet oda, ahonnan kiestünk, Isten ölelő szeretetébe. Helyreáll a teljes harmónia. A zene  a jövőbe világít, előleg, kóstoló a mennyei harmóniából, ami egykor vár ránk. Luther Márton úgy fogalmazta meg: „A szent muzsika az örök élet előjátéka”.

Érdi Tamás előadása, áradó muzsikája valóban a megismételhetetlen csoda, betekintés a földöntúli boldogságba. A műsor második részében a művész a korábbinál  szenvedélyesebben szólaltatta meg a műveket: Chopin Esőcsepp prelűdjét és Liszt Vándorévek című ciklusának népszerű darabját, a  Villa d’Este szökőkútjai címűt. A legemlékezetesebb azonban Chopin Asz-dúr „Hősi” polonéze; a zongoraművész erővel, ugyanakkor lélekkel, belső tűzzel játszott műve hatott a hallgatókra. Még két ráadás, Liszt 6. magyar rapszódiája és Debussy Bergamói szvitjének részlete, a közönség hálásan fogadta a színvonalas koncertet.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!