A Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Verseny országos fordulóját idén a vírus miatt az iskolák könyvtárában tartották meg. Ez a verseny az egyetlen országos szintű könyvtárhasználati megmérettetés, melyről fontos tudni, hogy nem könyvtáros, hanem könyvtárhasználati verseny. A kihívást a főváros és 16 megye 39 településének 73 iskolájában 451 diák teljesítette a mai napon.
A versenyzőknek a pontszerzéshez nem elég hatékonyan információt keresni a kézikönyvekben, katalógusokban és az internet más felületein, hanem válogatni, kritikusan értékelni és pontosan hivatkozni is kell tudni, hogy a lopásnak még a gyanúját is elkerüljék.
Thor hiteles és kevésbé hiteles források alapján
Az idei tanév témája a Csodálatos Dánia volt. Az iskolai fordulóban a 7-8. évfolyamosok a vikingekkel kapcsolatos iskolai programhoz gyűjtöttek infókat, a 9-10. évfolyamosok a skandináv mondavilág mai filmes sztárjának, Thornak családi kapcsolatait próbálták kibogozni többféle hiteles és kevésbé hiteles forrás összehasonlításával. A Székács evangélikus iskola diákjait Patakfalvi János könyvtáros készítette fel.
„Idén először teljes egészében online formában zajlott a verseny, melyet hagyományosan a megyei könyvtárban rendeznek meg. Az elmúlt évek során minden alkalommal nagy élményt nyújtott ez a kirándulás a gyerekeknek, hiszen sokan akkor jártak először ebben a könyvtárban, és örömmel „rohangásztak” a könyvek, sorok, polcok között. Ehhez képest ez az idei – az izgalmakat tekintve – jóval szerényebbnek bizonyult” – mesélte Patakfalvi János.
A gyerekeknek nem volt egyszerű a helyzete. Nagy Emma is könnyebb feladatokra számított.
„Olyan válaszokat kértek, melyekre nem találtam választ az interneten. Pedig azt gondolhatnánk, ha a netet használhatjuk, nincs nehéz dolgunk. Hát nem így van. Nekem jobban ment az a rész, amikor könyvekből kellett információt szerezni. Egyébként is szívesebben olvasok papír alapon.”
Nyári Zsófia jövőre is szívesen kipróbálná magát a versenyen.
„Bár most is sokat készültünk János bácsival, azért jövőre mégis könnyebb dolgom lesz, hiszen tudni fogom, mire számíthatok. Ahogy Emma is mondta, az internethasználat persze sokat segített a keresgélésben, de azért így sem volt egyszerű a dolgunk. Nagyon figyelnünk kellett a megfelelő kulcsszavazásra.”
Zalai Bernadett és Benkő Máté is heteken át készült, a dán könyvtárakról, illetve híres dán emberekről is rengeteget olvastak. Máté azt mondja, megtapasztalta, hogy vannak megbízható és kevésbé hiteles oldalak a neten. Sajnos az előbbiek ismertebbek és közkedveltebbek is, így tényleg nagyon fontos, hogy kritikusan keresgéljünk.