Az első konferenciára 1980-ban a németországi Münsterben került sor, mely az egyházak közötti teológiai egyetértéssel foglalkozott. Az elmúlt 34 év alatt azonban olyan témák is előjöttek, mint a Szentlélek szerepe az egyház egységében, Európa a ’89-es változásokat követően és a misszióval kapcsolatos kérdések. Az idén Magyarország, és azon belül Budapest ad otthont az európai ökumenikus megbeszéléseknek, ráadásul a társaság titkára is magyar, Szentpétery Péter evangélikus professzor személyében.
A XVIII. tudományos konzultáció témája a katolicitás/egyetemesség kérdése az egyházak közötti párbeszédben és gyakorlatban. A megnyitó imádságot Tamásy Tamás és Tamásy Erzsébet evangélikus lelkészek, az áhítatot pedig Korányi András rektorhelyettes tartotta. A résztvevőket először Szentpétery Péter, majd Gáncs Péter elnök-püspök, Fischl Vilmos MEÖT főtitkár és Bábel Balázs kalocsai érsek köszöntötték.
Megnyitó előadásában Dagmar Heller a Societas Oecumenica elnöke a katolicitás/egyetemesség kihívásáról szólt a sokféleség és az egység megfelelő viszonyában. A bevezető rendezvényen a Zuglói Evangélikus Gyülekezet Énekkara szolgált, vezényelt Fekete Anikó karvezető és közreműködött Kéménczy Antal orgonaművész.
A mintegy 80 résztvevő Európa különböző országaiból képviseli a keresztény egység ügyét, de a hallgatóság között egyéni személyes érdeklődők és ökumenikus intézetek képviselői is jelen vannak. A hatnapos konferencia főelőadásokból és műhelyelőadásokból áll. Augusztus 24-én, vasárnap a résztvevők Veszprémbe, Balatonalmádiba és Pannonhalmára látogatnak el.
Az egyhetes programsorozat, a hosszabban együtt töltött idő lehetőséget ad nemcsak tudományos előadások meghallgatására és az ismeretek bővítésére, hanem az egyházak képviselőinek személyes megismerésére, és ezáltal hitük és egyházfelfogásuk kifejezésére.