Lázban égő márciusi ifjak a Kossuthban

Lázban égő márciusi ifjak a Kossuthban

Share this content.

Fotó: szon.hu, Retro Rádió, szöveg: Kecskeméti Zsuzsanna
Nyíregyháza – A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumban nagy hangsúlyt fektetnek a hazafias nevelésre. Ennek érdekében minden évben ellátogatnak egy-egy osztállyal Székelykeresztúrra, Erdélybe, ahol a diákok műsort adnak, felvonulnak, koszorúznak és olyan fontos nemzeti emlékhelyeket látogatnak meg, például Segesvár.

Az idén is folytatják ezt a hagyományt, ám 2015. március 15-e különlegessé vált számukra. Azt a megtisztelő felkérést kapták, hogy Nyíregyháza városának megemlékezésén a nagy múltú alma mater diákjai adjanak műsort. Ezen a meghatározó március 15-én tehát a Kossuth diákok nem kisebb feladatot teljesítettek, mint a magyar nemzetet képviselték egyszerre a határon túl Erdélyben és a határon innen, saját szülővárosukban, Nyíregyházán is.

A székelykeresztúri megemlékezésen a 4/11. osztály képviselte a gimnáziumot, míg a 4/9 és a 8/9. osztály, valamint közel húsz kisebb nagyobb diák a nyíregyházi megemlékezésen. Minkét műsor nagy sikert aratott, mind az iskola vezetése és tanárai, mind a szereplők elégedettek voltak a teljesítménnyel.

A nyíregyházi ünnep különleges helyet foglalt el a szereplők szívében, hiszen saját városukban, a város vezetői és lakói előtt ők keltették életre az 1848-as eseményeket. Bónis Boldizsár Petőfi Sándor szerepében kiemelkedő alakítást nyújtott, Laczkó Zsombor és Balog Bálint, Jókai és Vasvári szerepében szintén lebilincselte a közönséget.

A műsor fő cselekményszála, Lelkes Márton és Lelkes Ádám, egy koltói apa és fia szerepvállalása és a gyermek hősi halála a forradalomban, sokakat megindított. Márton Bence az apa, és Herczku Máté a hős kis futárszolgálatos a nézők kedvencévé vált.

A műsor történelmi keretét Tasi Dominika, és a fiúkórus tagjai, Jávori Fülöp, Gaál Benedek, Jónás Benedek, Papp Dániel népdalai és 48-as forradalmi nótái adták. A végső látványhoz és eredményhez hozzájárult, hogy a gimnázium hagyományőrző huszár diákja, Kukucska Attila, édesapjával együtt működött közre, a verbukost a Felszálott a páva középdöntős kis táncosa és a Free dance tánciskola tagjai táncolták, valamint különleges elemként a Simonyi Óbester Szablyavívó Egyesület tagjai valódi korabeli kardvívással tették látványossá a segesvári csata jelenetét.

A felkészülés ideje alatt nem a feszültség, hanem a lelkesedés nőtt napról napra a diákokban. A műsort szerkesztő és a próbákat lebonyolító tanárok örömmel tapasztalták, hogy a gyerekek magukénak érezték a feladatot, boldogan, szívvel lélekkel vettek részt benne.

A műsor előtti percek imával teltek, a tanárok és diákok közösen az Úr kezébe helyezték sorsukat, és minden kétségük elszállt, mikor a műsor kezdő perciben megkondult a harang és zúgása kísérte színpadra a huszárokat, ezután hangzott fel a műsor címeként is választott „1848. évben” kezdetű népdal. A műsor közben még egyszer megkondult a harang… mikor Lelkes Ádám haláltusáját vívta…  

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!