„...új utak Bachhoz...”

„...új utak Bachhoz...”

Share this content.

Forrás: fidelio.hu
Cegléd – 2015 és 2017 között koncertsorozaton szólaltatja meg Bach összes orgonaművét Szabó Balázs a ceglédi evangélikus templom barokk stílusú hangszerén.

Bach születésének 330. és a Reformáció 500. évfordulóját összekötő koncertsorozat jelentős esemény hazánk zenei életében, hiszen Magyarországon első ízben szólal meg korhű hangszeren a barokk szerző összes orgonaműve. A 2014-ben avatott ceglédi „Bach-orgona” méltán került a nemzetközi szakma figyelmének középpontjába, és vált a legelismertebb Bach-játékosok zarándokhelyévé, hiszen ez hazánk első olyan orgonája, mely minden paraméterében hűen követi a Bach által ismert és használt türingiai és szászországi barokk hangszerek mintáját.

A koncertsorozat közönsége a lehető legeredetibb hangzásélményben részesülhet többek között az orgona hangolásának köszönhetően is, mely a Wohltemperiertes Klavier I. kötetének címlapján található útmutatás szerint történt, Szabó Balázs rekonstrukciója alapján. Mivel a hangszer nem a karzaton, hanem elöl, az oltárnál helyezkedik el, a „Bach összest” nem csupán füllel, hanem szemmel is végigkövethetjük.

A 2015. október 31-én induló, ingyenesen látogatható sorozat program-összeállítása nem csak a kronológiai hűséget és a teológiai vonatkozások megvilágítását tartja szem előtt: a hangversenyek műsorának tematikus összeállítása a művek kontextusának megismerését, mélyebb megértését teszik lehetővé. Ezt segítik az egyes koncerteket megelőző rövid előadások is, melyek keretében Szabó Balázs részletesebben ismerteti az aktuálisan elhangzó műveket és keletkezésük történetét. A koncertekre – a nyitó- és záróhangversenyt leszámítva – minden alkalommal vasárnapi napon, 18 órakor, a 30 perces előadásokra pedig 17 órakor kerül sor a ceglédi evangélikus templomban.

Október 31-én, szombaton 18:30-kor, „Az ifjú Bach” címet viselő nyitókoncerten fiatalkori virtuóz művekkel keretezve az 1985-ben felfedezett Neumeister-gyűjtemény 36 műve csendül fel, ami Bach első és egyben legterjedelmesebb korálciklusa. 2017. október 31-én, a Reformáció emlékünnepén a hangversenysorozat zárásaként pedig a Clavierübung III. kötete szólal majd meg. A sorozat méltó megkoronázása lesz a „Catechismussonorus”, amit Bach 1739-ben, a lutheri reformáció lipcsei bevezetésének 200. évfordulójára jelentetett meg.

Hangversenyek:

2015. október 31. Az ifjú Bach

2016. március 20. Arnstadti kihágások

2016. április 10. A mesterek útján járva

2016. május 29. A weimari virtuóz

2016. szeptember 18. Kamarazene kézzel-lábbal

2016. október 30. A weimari egyházzenész

2016. december 18. „Mennyből jövök most hozzátok”

2017. január 15. „A kő, amelyet az építők félredobtak...”

2017. március 19. Mi van a paróka alatt?

2017. április 23. Hogy hegedül egy orgonista?

2017. május 14. Orgonapróba

2017. június 11. A Tamás templom karnagya

2017. szeptember 17. „Trónusod elé járulok”

2017. október 31. Catechismussonorus

Szabó Balázs 

Szabó Balázs, 1985-ben született Miskolcon, 15 évesen kezdett zenét tanulni szülővárosában. Tanulmányait a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumban és a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen (Zeneakadémia) végezte, ahol 2008-ban kiváló minősítéssel MA diplomát szerzett. Ezt követően Würzburgban, Trossingenben és Rómában tanult tovább. Würzburgban Prof. Dr. h. c. Christoph Bossert irányításával 2010-ben szerezte meg a Meister der Orgel hangszeres szólista címet és az egyházzenész diplomát. A mesterosztállyal párhuzamosan a Vatikán védnöksége alatt álló OrganExpert nemzetközi orgonaszakértői Master képzést is kiváló minősítéssel végezte el. 2015-ben az utrechti egyetemen zenetudományi PhD fokozatot szerzett. Szabó Balázs rangos nemzetközi orgonaversenyek díjazottja, többek között 2007-ben a svájci St. Maurice-ban, 2009-ben a franciaországi Biarritz-ban, 2011-ben pedig első magyarként Nürnberg-ben az ION orgonaversenyen nyert első díjat. A 2009-es wiesbadeni Bach-verseny többszörös díjazottja, az „orgonisták olimpiájaként” ismert Chartres-i versenyen 2014-ben második díjat nyert. Hazánkban több kitüntetéssel is honorálták művészeti tevékenységét, 2008-ban „az év embere Miskolcon” címet kapta, 2010-ben pedig Miskolc város Nívódíjával és Junior Prima Díjjal tüntették ki. 2011 szeptemberétől a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, 2013 januárjától a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola orgonatanára, 2014-ben pedig a würzburgi Zeneművészeti Főiskola helyettes orgonatanára volt. Rendszeresen tanít nemzetközi mesterkurzusokon Európa különböző pontjain.
Kíváló ismerője a történelmi orgonáknak, a különböző stílusok alapos ismeretéből felépített hang-interpretáció elmélyültséggel és drámai kifejezőerővel párosul játékában. Orgonaművészként Európaszerte hangversenyezik, emellett virtuóz játékosa az egyik legritkább billentyűs hangszernek, a Mustel-féle mesterharmóniumnak. Orgonaszakértőként ő irányítja a Zeneakadémia Voit-orgonájának rekonstrukcióját,több, nemzetközi figyelmet kiváltó orgonaprojekt fűződik nevéhez.

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!