Orosházi evangélikus hamvazószerda

Orosházi evangélikus hamvazószerda

Share this content.

Szöveg: Ördög Endre
Orosháza – Megválaszolatlan kérdéseket, ellentmondásokat oldottak fel az orosházi evangélikus azzal, hogy idén hamvazószerdán délután, böjtkezdő bűnbánati istentiszteletre hívogattak mindenkit. Egyik lelkészük beszámolóját olvashatják.

 Egy tavalyi, az egyházi évet végigjáró bibliaórai sorozat alkalmán, amikor a böjti időszak volt a téma, a résztvevőkkel együtt csodálkoztunk rá arra a gazdagságra, amit a negyven nap liturgiája, ünnepei tartogatnak az átélők számára. 

Megfogalmazódott az is, hogy a böjt vége, a csúcspont felé való haladás a nagyhét kiemelt napjaiban, mennyire ismert, átélt ünneplés, ugyanakkor a kezdet sokkal kevésbé határozott. Böjt első vasárnapja ugyan új színt hoz az egyházi évbe, de a hagyomány, a közbeszéd, és az általános egyházi közismeret is tud a hamvazószerdáról. Elkezdtük, vagy még nem? Szerdától van böjti idő, vagy mi evangélikusok csak vasárnap kezdjük? Vasárnap, ami igazában nem is a böjt része, hiszen az mindig a feltámadásra emlékeztet?

Ezeket a megválaszolatlan kérdéseket, ellentmondásokat oldottuk fel azzal, hogy idén hamvazószerdán délután, böjtkezdő bűnbánati istentiszteletre hívogattunk mindenkit. A nap ősi zsoltáraival, ószövetségi, levélbeli és evangéliumi textusaival, a böjti útra indító énekekkel, közös gyónással és a feloldozás belső, csöndes örömével álltunk együtt az út elején. A negyven nap nyitánya méltó felkészítettséget adott ahhoz, hogy a böjti napok számának jelentése, a teljesség a saját megtérésünkben, Istenre figyelésünkben, Krisztus-követésünkben valósággá legyen.

Az újonnan elindított istentiszteleti alkalom különlegességéhez még az is hozzájárult, hogy az Evangélikus Olvasókörnek ezen a napon Dinnyés József daltulajdonos volt a vendége. Mivel ő a reformáció hazai megjelenésének kezdeti korszakából nagyon sok verses, énekes anyagot ismer, az istentiszteleten kobozkísérettel megszólaltatott istenes énekek, a Szenczi Molnár Albert kora előtti zsoltárparafrázisok, egy-egy pillanatra a 16. század közepének buzgó, hitújítással lelkesült hangulatát idézték meg számunkra.

Az istentisztelet után, a gyülekezeti házban, az olvasókör alkalmán még további, ebből a korszakból való énekeket hallgathattunk, és együtt ünnepeltük meg Dinnyés József előadói pályafutásának 50. évfordulóját.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!