A Lettországi Evangélikus Egyházban megszüntetik a nők lelkésszé szentelését

A Lettországi Evangélikus Egyházban megszüntetik a nők lelkésszé szentelését

Share this content.

Forrás: epd, evangelische-zeitung.de, evangelisch.de, összefoglalás és fordítás: Horváth-Bolla Zsuzsanna
Riga – Egyértelmű volt a döntés: a Lettországi Evangélikus Egyház zsinati küldötteinek több mint háromnegyed része arra szavazott, hogy töröljék el egyházukban a nők ordinációját. Nemzetközi egyházi szervezetek kérdésesnek tartják a drasztikus döntést.

A Lettországi Evangélikus Egyházban a nők a jövőben nem lehetnek lelkészek. A nemzetközi tiltakozások ellenére a rigai zsinat a nők ordinációjának eltörlése mellett döntött. Ezt erősítette meg Klaus Schäfer, az Északi Egyház Missziói és Ökumenikus Centrumának igazgatója az epd-nek Hamburgban.

Az ordinációnak kizárólag férfiakra való korlátozása egy alkotmánymódosítással együtt zajlott le, amelyhez háromnegyedes döntés volt szükséges. Az adatok szerint 201 zsinati tag (77,3 százalék) a korlátozás mellett, 59 tag (22,7) a korlátozás ellen volt, 22 zsinati tag pedig tartózkodott. Schäfer az Északi Egyház delelgációjának tagjaként vett részt a lett fővárosban zajlott eseményen.

Az Északi Egyház reakciója

„Igen kritikusan tekintünk erre a döntésre, s az egyházi partnerségünk alapjait rengeti meg” – mondta Schäfer. Az északi német tartományok egyházainak és a lett evangélikusoknak már régóta jó viszonyuk van egymással, de ez a döntés szakítással fenyegeti a kialakult partnerséget. „Ha a férfiak és a nők nem állnak azonos szinten és nemüktől függetlenül nem szolgáltathatják ki a szentségeket, nem hirdethetik az evangéliumot, az kérdőre vonja a férfiak és a nők egyenrangúságát Krisztus előtt” – érveltek az Északi Egyház képviselői hivatalos megnyilatkozásukban a zsinaton. Bár a papírt nem olvashatták fel, 300 másolatot szétosztottak a zsinati tagok között lett nyelvre fordítva.

A Korinthusi levélre alapozva

Lettországban először 1975-ben engedélyezték nők lelkésszé szentelését, akkor a kicsiny ország még a nagy Szovjetunió része volt. De a vallási közösség konzervatív vezetője, Janis Vanags 1993-ban érsekké való megválasztása óta nem ordinált nőket. A női lelkészszentelés megtiltását most alkotmányba is foglalták. Vanags érsek azzal érvel, hogy Pál apostol a Korithusi levélben elutasítja a nők ordinációját azzal, hogy az asszonyoknak hallgatniuk kell a gyülekezetben. A teológus úgy gondolja, hogy a liberális protestáns gondolkodásnak nincsen helye autoriter rendszerében.

A Hannoveri Evangélikus Tartományi Egyház lelkésznői is nyílt levélben protestáltak lett testvéregyházuk tervei ellen, fájdalommal és haraggal vették tudomásul a döntést: „A férfiak és a nők egyházi vezetői tisztségbe való ordinációja a reformátori egyházak elidegeníthetetlen része” – írták.

Szomorú a Lutheránus Világszövetség is

Hétfőn Genfben a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) vezetősége is úgy nyilatkozott, szomorúnak tartják a lettek június 3-án meghozott döntését. Fatális jel a szövetség számára ez. Az adatok szerint a 145 tagegyház nyolcvan százalékában ugyanis még nyitott kérdés a nők lelkésszé szentelése.

Az Egyesült Németországi Evangélikus-Lutheránus Egyház (VELKD) vezető püspöke, Gerhard Ulrich is értetlenül áll a rigai zsinat döntése előtt. „A nők lelkészi szolgálatának megszüntetése nagy esélyeket von el a lett egyháztól és visszalépést fog eredményezni” – vélte.

A Németországi Protestáns Egyházban (EKD) élő lutheránusok számára nincsen különbség férfiak és nők ordinációja között. Az EKD vezetője, Heinrich Bedford-Strohm úgy nyilatkozott, hogy a döntés leginkább azért fájdalmas, mert „a nők tapasztalatai által adott gazdagságot rabolja el az egyháztól”.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!