természetvédelem

Az atomenergia és a kiégett fűtőelem-hulladékok esete – virtuális kerekasztal

Budapest – Tíz évvel a fukusimai atomerőmű-baleset után a Joint Project – Nuclear Risk & Public Control című projekt keretében áttekintjük országaink (Csehország, Magyarország, Bulgária, Lengyelország) és az EU nukleáris helyzetét. Az Energiaklub két új tanulmányt is készít a témában: az egyik az atomenergia működési anomáliáit elemzi, a másik kifejezetten az atomenergia radioaktív hulladékaival foglalkozik.

„Az ember fáj a földnek…”

Gáncs Péter nyugalmazott püspök a Kossuth Rádió Erős vár a mi Istenünk! – Evangélikus félóra adásában 2020. szeptember 28-án elhangzott jegyzetét adjuk most közre.

Tudta? Idén is műanyagmentes a július!

Budapest – Idén is meghirdették a Műanyagmentes júliust, így ha csak egy hónapra is, de a természet fellélegezhet. Bár már eltelt a fél hónap, mégsincs késő csatlakozni a kezdeményezéshez!

Petíció az életigenlő társadalomért és gazdaságért

Budapest – Száz közéleti személy támogatásával a Magyar Természetvédők Szövetsége aláírásgyűjtést indított az életigenlő társadalom és gazdaság érdekében. Az aláírók gyökeres változásokat szorgalmaznak a koronavírus utáni időkre. Az első száz aláíró között van a Magyarországi Evangélikus Egyház részéről dr. Fabiny Tamás elnök-püspök, Béres Tamás egyetemi tanár és Koltai Zsuzsa, az Ararát Teremtésvédelmi Munkaág koordinátora. Az aláírást az Ararát Munkacsoport kollektívája támogatja és ajánlja.

Zöld sivatag helyett virág, méhbölcső és rovarszálló

A fogyatkozó élőhelyek, a rovarölő vegyszerek és műtrágyák használata, a káros hatású biológiai tényezők, valamint a klímaváltozás következtében a növények beporzását végző rovarok egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve. Erre kívánta felhívni a figyelmet dr. Vásárhelyi Tamás biológus kutató, címzetes egyetemi docens, nyugalmazott muzeológus, amikor egy maroknyi csapattal 2018-ban először hirdette meg az úgynevezett beporzók napját. Az azóta egyre sikeresebb március 10-i természetvédelmi kezdeményezésről a Magyar Természettudományi Múzeum tavaszköszöntő beporzóünnepi rendezvényén beszélgettünk.

Greta és a reformáció

Nem kedvelem Greta Thunberget. Nyilvánvalóan elhamarkodott kijelentés ez, hiszen nem is ismerem őt – talán ha személyesen találkoznánk, más lenne a véleményem erről a tizenhat éves svéd lányról, aki felforgatta a világot a klímakatasztrófára figyelmeztető pénteki iskolasztrájkjaival. Mégis, bevallom, hatásvadásznak érzem a nyilvános felszólalásait, azt, ahogyan elsírja magát beszéd közben, és ahogyan a dühtől eltorzul a hangja. Ugyanakkor azt is hozzá kell tennem, hogy felnézek rá a bátorságáért és az elszántságáért, elismerve, hogy amit ő tesz, én annak a felére sem lennék képes.

Tündérkertet avattak Szepetneken

Szepetnek – A helyi közösségek, egyesületek hat őshonos gyümölcsfát ültettek a szepetneki evangélikus templom udvarán. Az ünnepségen bemutatták azt a stafétabotot is, amelyre a jövőben minden, a Tündérkert-mozgalomhoz csatlakozó település szalagot köthet.

Az aggodalom szétforgácsolja erőinket

„Semmiért se aggódjatok…” (Fil 4,6a) Az aggodalom nem szűnő szorongássá fokozódhat: nem tudjuk, mi vár ránk a jövőben, ki vagyunk szolgáltatva nálunk nagyobb erők előre megjósolhatatlan kényének-kedvének. Sorsunk bármikor rosszra, vagy a jelenleginél rosszabbra fordulhat, minden óhajunk vagy akár tevőleges igyekezetünk ellenére is áldozataivá válhatunk különböző kedvezőtlen fordulatoknak. Nincs uralmunk a folyamatok felett, kicsúszik a kezünkből az irányítás.

Hála és felelősség a sokféleségért

Budapest – Hála és felelősség a sokféleségért címmel a természettudomány ökológiai sokféleségét és a társadalmi diverzitás értékeit járta körül az Evangélikus Hittudományi Egyetemen (EHE) 2019. október 3-án megrendezett konferencia. A teremtés heti alkalom egyrészt a sokszínű természet együttműködését kívánta példaként állítani, másrészt a hála és felelősség aspektusát emelte ki mint lehetséges utat a teremtésvédelem számára.

A teremtés hete

Évek óta gyakorlat, hogy ilyenkor, szeptember végén és október elején a figyelmünk az Isten által teremtett világra irányul.

Oldalak

Feliratkozás RSS - természetvédelem csatornájára