úrvacsora

Úrvacsora az első három században – Dr. Blázy Árpád előadása

Budapest – 2021-ben is folytatódik a Magyarországi Luther Szövetség (MLSZ), az Evangélikus Országos Gyűjtemény (EOGY) és a Magyarországi Evangélikus Egyház Reformációi Emlékbizottsága által szervezett előadássorozat, ám a koronavírus-járvány miatt egyelőre online formában adjuk közre az előadások videóit.

Fókuszban az úrvacsora üzenete – Beszélgetés Zászkaliczky Zsuzsannával

„A művészet ambíciója tulajdonképpen nem más, mint a tényektől eljutni a valóságig” – fogalmazott Pilinszky János. Különösen is aktuális ez a kijelentés, ha a keresztény művészetre gondolunk. Milyen teológiai üzenetet közvetítenek számunkra a régi korok és a kortárs alkotások? Miként fogalmazzák meg a mai alkotók az úrvacsora üzenetét? Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténésszel, az Evangélikus Országos Gyűjtemény közművelődési igazgatóhelyettesével, az Evangélikus Országos Múzeumban megrendezett Kenyér és bor színében kiállítás egyik kurátorával Galambos Ádám beszélgetett.

Pénzügyi támogatások, molesztálás, ez lenne az egyház? – Minden, amit te is megkérdeznél!

„Az egyház” – mennyi minden van ebben a fogalomban. Ki ezt érti alatta, ki azt. Egyfajta pavlovi reflexként szinte mindenkiben megjelenik egy kép, egy hangulat, egy érzés vagy valamilyen vélemény „az egyházzal” kapcsolatban. Az utóbbi időben pedig sajnos „az egyház” csak akkor tematizálódik, amikor valami gáz van. Pénzügyi támogatások, le- és felminősítések, molesztálás, elítélés, tiltakozás… Mintha „az egyház” nem is lenne más, mint egy nagy „nem” vagy egy tilos jelzés. Azok viszont, akik elkötelezett tagokként ott vannak a hétköznapok egyházában, pontosan tudják, hogy mennyi mindent kaptak és kapnak „az egyház”-tól.

A nagy titok tudománya – 17. századi, de a mának is szóló kötet az úrvacsoráról

Karácsonyi ajándékként került asztalunkra az Evangélikus Gyűjteményi Kiadványok új sorozatának friss kötete. Zvonarics Mihály dunántúli evangélikus püspök munkája Az Úr Vacsorája üdvösséges tudományának útába való rövid bemutatás címmel eredetileg „Csepregben nyomtattatott Farkas Imre által, maga költségén, 1643. esztendőben”. A modern kiadásban a szöveget igényes kísérőtanulmánnyal, tudományos apparátussal együtt vehetjük kézbe, a mai helyesírás szerint átírva is.

Lesz valaha közös úrvacsora a keresztény felekezetek között?

Minden évben január második felében ünnepli a keresztyén világ a felekezeti határokon átívelő összetartozását Krisztusban. Az idén január 17-24-ig tartó Ökumenikus Imahéten a hívők együtt imádkoznak az egyház egységéért. Az Erős Vár Podcast adásában ennek fontosságáról, és a más felekezetekhez tartozó testvérekhez fűződő viszonyukról beszélget három szolgatárs: Nagy Zoltán esperes Békéscsabáról, Mezőberényből Lázárné Skorka Katalin és Zsíros András gerendási lelkész.

Ahol a földi és a mennyei asztal összeér

„Az úrvacsora számomra olyan, mint mikor egy hosszú útról hazatérve apám várt a buszmegállóban, és amint meglátott, elvette tőlem a hátizsákomat” – olvashatjuk az Úrvacsora 2021 – Gondolatok az úrvacsoráról című, zsebben is elférő kiadványban. A magazinunk e számának mellékleteként lapunk olvasóihoz is eljutó füzetről a szerkesztőjével, dr. Hafenscher Károly professzorral, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Gyakorlati Teológia Tanszékének vezetőjével beszélgettünk.

Kérdések, melyeket sose mertél feltenni egy lelkésznek

Mindenkinek vannak kérdései, a hit, a vallás pedig olyan terület, ahol különösen is nagy szükség van nemcsak jó válaszokra, de jó kérdésekre is. Nagy öröm, hogy sok esetben fel is teszitek őket. Az adások nagy része a ti jó kérdéseitek mentén készült el. A mai adás legyen bátorítás azok számára, akik még nem tettek fel kérdéseket, nem vetettek fel témákat, és adjon új lendületet azoknak, akik kérdéseikkel, kommentjeikkel már aktív alakítói a csatorna tartalmának.

Sokfelől érkezünk az úrvacsorai asztalhoz

Budapest – Az Evangélikus Hittudományi Egyetem 2020. november 19-én, csütörtökön reggel 9 órai kezdettel online tudományos műhelykonferenciát rendezett „Sokfelől érkezünk az úrvacsorai asztalhoz” címmel a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából.

Gyónás és úrvacsora

„Valljátok meg bűneiteket egymásnak…” (Jak 6,16) Aki bűnével egyedül marad, teljesen magára marad. Keresztény emberekkel megtörténhet, hogy az áhítatban, az imádságban, sőt a szolgálatban való közösségük ellenére végül mégis magukra maradnak; hogy a végső közösségre mégsem jutnak el, mert csak kegyes hívőkként van közösségük egymással, kegyesség nélküli bűnösökként azonban nincs. A kegyes közösségben nem szabad bűnösnek lenni. Ezért kell rejtegetnie bűnét mindenkinek önmaga elől is, a közösség elől is. Nem szabad bűnösnek lennünk. Sok keresztény hihetetlenül elborzadna, ha a kegyes hívők társaságába egyszer csak igazai bűnös csöppenne! Ezért maradunk magunkra a bűnünkkel hazugul és képmutatóan – mert valójában igenis bűnösök vagyunk!

Videókban dolgozzák fel a gyülekezeti munkaprogram úrvacsorai sorozatát

Békéscsaba – Nagy Zoltán esperes kezdeményezésére a Kelet-békési Evangélikus Egyházmegyében videók formájában dolgozzák fel a gyülekezeti munkaprogram úrvacsorai sorozatát. A filmek jó alapot szolgáltathatnak egy fizikai jelenléttel megtartott bibliaóra beszélgetésindítójának, ugyanakkor ha nincs bibliaóra, akkor online tartalomként tekinthetik meg a hívek a filmeket.

Oldalak

Feliratkozás RSS - úrvacsora csatornájára