Győri Evangélikus Egyházközség

„Krisztus szabadságra szabadított meg minket.” (Gal 5,1) – Képriport Győrből

Győr – 2019. szeptember 14-én családi napot tartottak a Győri Evangélikus Egyházközség szervezésében. A nyitó áhítaton cserkészeket avattak, majd Ittzés Szilvia tanárnő tartott előadást „Anya vagyok – fogságban és szabadon” címmel. Ezután állatbemutató következett, majd a délután folyamán Franko Mátyás lelkész és dr. Nagy Erzsébet orvos, pszichoterapeuta tartottak előadást „Szabadság – vagy amit akartok!” címmel. Ezután a Fajusz családi zenekar zenélt, és moldvai táncház volt a Cifra Műhellyel. A nap úti áldással ért véget. – KÉPRIPORTOT adunk közre.

A szabadhegyi (Győr) evangélikus iskola története

A győri evangélikus iskolai oktatás egyidős a gyülekezettel (16. század). A fejlődést ugyan megakasztotta, amikor Mária Terézia királynő 1749-ben megtiltotta a győri evangélikusok szabad vallásgyakorlatát (ekkor a gyülekezet templom és iskola nélkül maradt), de II. József türelmi rendeletét követően újraszerveződött a gyülekezet. Ekkor építették a templomot, a paplakot, a tanítólakást, az iskolát, és 1783-ban a győri evangélikus gyülekezet központi elemi iskolája – a szabadhegyi népiskola „anyaintézménye” – megkezdte a működését.

Ne legyen tabu a gyász!

„Amennyiben szeretetteljes közeg veszi körül a gyászolót, az már a gyógyuláshoz vezető jó út” – fogalmaz Miklósné Jancsó Hanna. Mit jelent jól megélni a gyászunkat? Miért nem osztozunk egymás gyászában? Valóban leküzdhető az az űr, melyet a másik elveszítése jelent? Ilyen és hasonló kérdésekről beszélgettünk a mentálhigiénés szakemberrel, gyászcsoportvezetővel, aki október közepén Győrött indít önsegítő gyászcsoportot.

Aki a Szélrózsa hatására lett óvónő

Láthatóan evangélikus – Mai evangélikus arcképcsarnok. Ismerje meg egy-egy gyülekezeti tag gondolatán keresztül az evangélikus egyház mai színességét.

Régi korok megújult hangjai – A győri Öregtemplom orgonája

Győr – Világi Dávid történész, levéltáros, a győri Ráth Mátyás Evangélikus Gyűjtemény vezetője írásából a győri Öregtemplom orgonájának történetét ismerhetjük meg.

Husam Abed az evangélikusok körasztalán – A győri Öt templom fesztiválon mutatkozott be a Dafa Bábszínház

Győr – Az evangélikus lelkészi hivatal győri helyiségének közepén áll egy körasztal. Fölötte csupasz villanykörte lóg. Alatta dob, báb, doboz. Rajta papírlapokból összeragasztott terítő. Az asztal teteje fiókos és forgatható. A helyiségben főzni is lehet, van sütő, mikró, konyhai munkaasztal.

Felszentelték az Öregtemplom helyreállított orgonáját

Győr – Az Insula Lutherana épületegyüttes nagyszabású felújítása során lezajlott a győri evangélikus Öregtemplomban található orgona rekonstrukciója is. Az 1791-ből származó szekrénybe 1926-ban építették bele a Cézár típusú hangszert, amely három manuállal, 37 regiszterrel és 2464 síppal rendelkezik. A helyreállított hangszert 2018. február 18-án, a Duna Televízió által élőben közvetített istentisztelet keretében szentelte fel Szemerei János püspök.

Zenés istentiszteletet tartottak a Győri Liszt Ferenc Kórus és Zenekar közreműködésével

Győr – Zenés istentiszteletet tartottak a Győri Liszt Ferenc Kórus és Zenekar, valamint Szücs Péter Pál szólista közreműködésével, 2017. szeptember 24-én az evangélikus Öregtemplomban. KÉPRIPORT!

Gyülekezettörténeti sorozat a Győri Evangélikus Egyházközség honlapján – A kezdetek | A reformáció tanainak terjedése és kulturális hatása hazánkban

A reformáció tanai igen hamar megjelentek Magyarországon. Erről árulkodnak azok az intézkedések, melyeket 1526 előtt tettek a katolikus egyház vezetői. Szatmári György esztergomi érsek már 1521-ben kihirdettette a templomokban a tanokat elítélő pápai bullákat. Emellett 1523-ban és 1525-ben is a nézetek követését tiltó törvények születtek.

„Ajándék volt minden nap” – az idei utolsó nyári tábor a Balatonnál

A repülőcserkészek szervezésében tartotta a szezon utolsó nyári táborát, a révfülöpi vitorlás tábort győri evangélikus egyházközség, ahol a kővágóörsi evangélikusok vendégei voltak. „Ajándék volt minden nap. Istennek legyen hála!” – írta Szabó János, a Győr-Nádorvárosi Újtemplom lelkésze a tábor után.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Győri Evangélikus Egyházközség csatornájára