A fennmaradt és vélhetően legrégebbi magyarországi evangélikus keresztelési anyakönyv ma is ép és sértetlen, a húsvétkor tett első bejegyzés okán az 500 éves reformáció évében talán különösen érdemes megemlékezni róla. Ezt az értékes egyház- és kultúrtörténeti emléket a Soproni Evangélikus Gyűjtemények őrzi, egyébként digitalizált formában elérhető, akár kutatható is. Az anyakönyvek, bennük az adatszerű, semleges bejegyzések rendkívül értékes források nemcsak a tudomány, hanem azok számára is, akik családfakutatás céljából keresnek személyes adatokat.
A soproni polgárok elsősorban német kereskedelmi kapcsolataik és ezek kulturális közvetítő szerepe révén ismerkedtek meg a reformáció tanaival. Sopronban alakult meg az első evangélikus gyülekezet az országban, 1565-ben már prédikátoruk volt a városban, s a század végén a lakosság nagyobb része a gyülekezethez tartozónak vallotta magát.
Az anyakönyvet 1624 húsvétjától kezdték bejegyzésekkel ellátni, s nagy szerencse, hogy a kötet valami oknál fogva épségben megmaradt, megmenekült például a nagy soproni tűzvész elől. 1676-ban a soproni belváros házaival együtt leégett az evangélikusok fából épült imaháza is, így elpusztult a sekrestyében őrzött iratanyag java.
A korai anyakönyveket még nem rovatokban, hanem folyamatos bejegyzésekkel vezették, napok és hónapok szerint. Ez az anyakönyv csak születési bejegyzéseket tartalmaz, de később a soproni evangélikus gyülekezetben már nem csak a születési adatokat rögzítették: 1645-től házassági, később pedig halálozási adatokat is feljegyeztek a könyvekben.
Érdemes közelről is rápillantani erre a közel 400 éves első bejegyzésre: az első anyakönyvezett gyermeket Ábrahámnak hívták, s a korban szokásos gyakorlatnak megfelelően az első sorban a szülők, az alsó sorban pedig a keresztszülők nevét írták fel: „ABRAHAM, Abrahami Strolß und Ursule Sohn Paten: Hanß Schueler mit seiner hausfraw Schwarzhieter”
A Soproni Evangélikus Gyűjtemények számos értékes iratot és tárgyat őriz, az anyakönyv mindössze egyetlen különleges darabja ennek a hatalmas gyűjteménynek, melyet a gyülekezet a múzeumában, levéltárában és könyvtárában a 16. század óta gondosan gyűjt. Ezek muzeális értékük okán védett gyűjtemények. A gyülekezet levéltárában 121 úgynevezett folyóméter irat van. A gyűjtemények helyszínén egyébként a nagyközönség előtt nyitott múzeum és kiállítás is látogatható.
Érdemes betérni ide. És ha már az első anyakönyvet keresi az ember, akkor talál itt egy különlegesen szép keresztelőtálat is. Ezt a bibliai jelenetekkel díszített, aranyozott ezüsttárgyat egy Gálffy Ádám nevű császári és királyi kamarás ajándékozta – adománylevél kíséretében – a gyülekezetnek 1676-ban. „Én, Gálffy Ádám, a római császári felség kamarása ennek erejével kinyilvánítom, mivel megengedhetem magamnak, hogy az én jó Istenem tiszteletére és szent használatára egy tiszta ezüst és díszesen aranyozott keresztelő tálat a hozzátartozó kancsóval, melyek együttesen bécsi súlymértékben 10 márkát és 4 latot tesznek ki augsburgi próbával, a mai napon a Soproni Evangélikus Konventnek adományozom.”
A múzeum a Soproni Evangélikus Egyházközség gyülekezeti házában, a Színház utca 27. szám alatt látogatható meg.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 23–24. számában jelent meg, 2017. június 18-án.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.