A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az Ökumenikus Segélyszervezet az általa biztosított fejlesztési programok mellett jelentős mértékben vesz részt a térségben élő nehéz helyzetű egyének és családok támogatásában természetbeni adományok továbbításával. A program keretében a kastélyosdombói intézmény területén megépült, irodahelységgel, kiszolgáló és szociális blokkal ellátott raktárbázis az Ökumenikus Segélyszervezet térségben vállalt karitatív feladatainak ellátását, a szélesebb körű célcsoport elérését segíti elő. A logisztikai egység megépítésének költsége 31.300.240 forint volt. A sajtótájékoztató keretében együttműködési megállapodást írt alá az Őrláng a Civilekért Tűzvédelmi Polgári Védelmi és Hagyományőrző Egyesület nevében Rácz Csaba, az egyesület elnöke és Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója, hogy az összefogás erejével együtt nyújtsanak segítséget humanitárius szükség esetén a bajbajutottaknak.
Elmondták azt is, hogy szintén a kastélyosdombói központ területén egy hátrányos helyzetű gyermekek számára szervezett fejlesztő- és élményfoglalkozások megvalósítására alkalmas Esélytábort hoztak létre, mely idén nyáron már meg is kezdte működését. A Kastélyosdombón már megvalósult fejlesztéseken túl, a Másokért növekedni program keretében egy új szociális intézményt hoztak létre Vizsolyban, míg a szervezet miskolci központjának a tevékenységi köre egy Közösségi Pont kialakításával bővült, Debrecenben pedig szintén egy új szociális központot hoznak létre a támogatásból. A Széchenyi 2020 program további két raktárbázis építését is lehetővé teszi, melyek közül a miskolci már elkészült, a debreceni pedig az új szociális központtal együtt épül meg.
A beruházásnak köszönhetően növekszik a karitatív szervezet ellátási területe, fejlődik a szolgáltatások hatékonysága és minősége. A szükségletekre rugalmasan és komplexen reagáló szolgáltatások növelik a hátrányos helyzetű csoportok reintegrációs esélyeit. A fejlesztéseknek köszönhetően a rászoruló családok modern, jól felszerelt helységekben vehetnek részt szociális és fejlesztő, illetve közösségi és családi programokon. A nehéz sorsú gyermekek számára korspecifikus programokat tudnak szervezni, valamint sokan élménytáborba is eljuthatnak. Az új raktárbázisok a célcsoport gyorsabb és költséghatékonyabb elérését, krízishelyzetekben pedig a humanitárius gyorssegélyezést segítik a jövőben amellett, hogy a növekvő raktárkapacitás révén lehetőség nyílik nagyobb mennyiségű adományok fogadására és továbbítására is.
A Széchenyi 2020 program által biztosított 650 millió forintból fedezik az ingatlanok irodai felszerelését, bebútorozását, illetve a raktári eszközök és szállító járművek beszerzését. A támogatásból a nehéz élethelyzetű családok, gyermekek felzárkózását segítő eszközöket is beszereznek.
Kastélyosdombóról és az Ökumenikus Segélyszervezet jelenlétéről
Kastélyosdombó lakossága 277 fő. Somogy és Baranya megye határán fekszik, a Drávához közel. A község életében jelentős szerepet játszik a mezőgazdaság, a település határában fekszik egy jelentős ártéri erdő is. Az Ökumenikus Segélyszervezet kastélyosdombói modellprogramja a település egyedüli szociális szolgáltatása.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet 2013 nyarán kezdte meg kastélyosdombói családok átmeneti otthonában (7977 Kastélyosdombó, Fő u. 5.) az országosan egyedülálló modellprogramjának működtetését. A komplex program lényege, hogy az intézmény a családok átmeneti otthonához kapcsolódóan egy mintagazdaság segítségével az otthon lakóinak teljes körű munkaerő-piaci reintegrációját valósítja meg az oktatástól a gyakorlati képzésen át a foglalkoztatásig. Az otthon emellett helyet ad egy térségi gyermekfejlesztő központnak is, ahova a környező települések hátrányos helyzetű gyermekei járhatnak különböző fejlesztő és élményprogramokra.
A modellprogram alapját a Kastélyosdombón működő családok átmeneti otthona adja. A kastélyépület 10 lakószobája 10 család, azaz 40 fő befogadására alkalmas.
A kastélyparkban kapott helyet az oktatóközpont, melyben a modellprogramhoz szükséges képzések megszervezésére, valamint a gyermekfejlesztő programok lebonyolítására van lehetőség. Az épületektől kissé távolabb, de még a kastély parkjában a családok parcellái, illetve fóliasátrai vannak. A mintagazdaság területén találhatóak még egyéb raktárak, a mezőgazdasági termékek feldolgozására kialakított épületek is. A gazdaság részét képezi egy sajtműhely, a Heinekennel közösen létrehozott komlóültetvény, illetve egy gyógynövényszárító épület.
A kastélyosdombói modellprogramban a családok átmeneti otthonában élő családok speciális, a többi otthontól eltérő rendszer keretében élik mindennapjaikat, az igénybe vehető plusz szolgáltatásoknak köszönhetően egy erősen strukturált életvitel kialakítására van lehetősége az itt élőknek.