A Lutheránus Világszövetség (LVSZ) negyedik nagygyűlését 1963 nyarán Helsinkiben rendezték. A Helsinki Egyetem Teológiai Fakultása a nagygyűlés alkalmából díszdoktori címet adományozott több jeles résztvevőnek. Köztük volt Franklin Clark Fry, az amerikai evangélikus egyház és egyben a LVSZ elnöke, Hanns Lilje, az LVSZ volt elnöke, hannoveri püspök és egy magyar evangélikus püspök is – de vajon kicsoda? Erre a kérdésre válaszol és az adományozás egyháztörténeti részleteit ismerteti érdekfeszítő tanulmányában Anna-Maija Viljanen-Pihkala.
Mennyiben jézusi életforma- és értékközösség egy keresztény gyülekezet? Mennyiben alternatívája azoknak a társadalmi-kulturális folyamatoknak, amelyek itt és most domináns jelenségek: az individualizmusnak, a pragmatizmusnak a konzumizmusnak, a hedonizmusnak, az urizálásnak, a közömbösségnek, a rövidlátásnak és az intoleranciának? Kamarás István OJD az Egyházközségek mint alternatív közösségek című egyházszociológiai tanulmányának első részében az evangélikus egyházközségeket vallásközi összevetésben vizsgálja.
Orosz Gábor Viktor Relatív pacifizmus? Dietrich Bonhoeffer a háborúról és a békéről című dolgozata Bonhoeffer életén és teológiáján keresztül mutatja be a német lelkész és ellenálló háborúkoncepcióját és pacifi zmusát. Két előadása, az 1929-es barcelonai és a 1934-es fanø-i, valamint az 1931-es és 1936-os katekizmusai alapján követi nyomon azt a változást, amely a korabeli és általánosnak tartott háborúfelfogástól Bonhoeff er saját koncepciójának megfogalmazásáig tart, ami a szerző véleménye szerint teljességében csak akkor érthető meg, ha az önfeláldozás lehetőségéről alkotott álláspontját is megismerjük.
TARTALOM
MÉCSES A TE IGÉD
Szabó B. András: Lángos, víz, újrakezdés………………241
TANULMÁNYOK
Anna-Maija Viljanen-Pihkala: Egy díszdoktori kalap története………………242
Kamarás István OJD: Egyházközségek mint alternatív közösségek 1. rész. Evangélikus egyházközségek vallásközi összevetésben………………248
Orosz Gábor Viktor: Relatív pacifizmus? Dietrich Bonhoeffer a háborúról és a békéről………………255
FIGYELŐ
Könyvrecenzió
Hafenscher Károly: A liturgia gazdagsága és szépsége………………261
Zsugyel János: Kereszt és zászló. Megjelent az evangélikus egyház múltbeli állambiztonsági kapcsolatait feldolgozó harmadik kötet………………262
FÓRUM
Reuss András: A szürke kabát és a nyestes, bársonyos sapka………………264
AZ IGEHIRDETŐ MŰHELYE
Hajduch-Szmola Patrik: Szentháromság ünnepe után 7. vasárnap (1Jn 5,18–20)………………266
Koháry Ferenc: Szentháromság ünnepe után 8. vasárnap (1Kor 8,1b–13)………………268
Sándor Frigyes: Szentháromság ünnepe után 9. vasárnap (2Thessz 3,1–5)………………271
Vladika Zsófia: Szentháromság ünnepe után 10. vasárnap (Jeruzsálem pusztulásának emlékünnepe) (Zsid 11,1–12)………………274
Zsugyel-Klenovics Katalin: Szentháromság ünnepe után 11. vasárnap (Mt 6,12.14–15)………………276
Igehirdetés
Fabiny Tamás: Égre nyíló virágok bomlanak (Jn 18,9)………………278