A mennybemenetel egyik alapvető kérdése: galileai férfiak, miért álltok itt az ég felé nézve? A mai egész napos esemény szervezői közül is sokan kémlelték az eget reggel, hogy jó idő lesz-e, de az igében szereplő férfiak a Jézussal való találkozás reményében tekintenek felfelé. Olyanok, mint a moziban a film vége után is ottmaradt nézők, akik még mindig ott ülnek, meredten nézik a vásznat, majd a takarító asszony küldi haza őket. Nem lehet már nézelődni, el kell kezdeni a munkát! Vagy ahogyan egyszer Luther Márton biztatta gyülekezetét másfél órás prédikációja után: dologra, menjetek haza!
Az igehirdető négy fogalom köré építkezett: koinonia, liturgia, diakonia és végül a mártüria.
Koinonia – közösség. Befogadás, egymást el tudjuk fogadni. Az első gyülekezetek teológiai látása jól megfért egymás mellett. Megtalálták a modus vivendit, a továbbéles módját. Fogadjátok be egymást, ahogyan Jézus is befogadott titeket. Menjetek, találjatok és formáljatok közösséget.
A liturgia az asztalközösséggel kezdődik. Isten népének igényes ünneplése. Nem kikapcsolódás, hanem bekapcsolódás. Rogate vasárnapja, fohászkodás. Dialogusban lehetünk Istennel, egymással, aminek csúcsa az eucharisztia. Fabiny Tamás emlékeztetett Ordass Lajos püspökre, a gyülekezet egykori lelkészére, aki börtönbe kerülése után egymaga is tudott istentiszteletet tartani. Felidézte prédikációit és gondolatban végiglátogatta gyülekezetének tagjait, imádkozott értük.
A diakonia kapcsán emlékeztetetett Fabiny püspök Dietrich Bonhoeffer gondolataira is, miszerint csak az énekelhet gregoriánt, aki felemeli szavát az üldözöttek ellen. Megváltoztak a körülmények, de megalázott emberek ma is vannak. A diakonia szó jelentése: keresztül a homokon, vagy keresztül a pusztán. Átkelés, de a Kánaán még nem jött el. Jézus nyomán, a kötényes Isten után járunk, aki nem csak beszélt, hanem cselekedett is: megmosta a tanítványok lábát.
Miért álltok itt?
Mártüria, tanúskodnunk kell. Sütő András alakját felidézve fogalmazta meg a püspök, hogy szólni kell, tanúskodnunk kell, mert erre kaptunk felszólítást. Tanúskodás. Jézus mondta: ti a tanúim lesztek! Alkalmas és alkalmatlan időben egyaránt.
Anyák napja. Ágoston édesanyja, Mónika, születése után közvetlenül kereszttel jelölte meg fiát, sót is tett a szájába, ezzel a ,régi hagyomány szerint kifejezve, hogy fiát katekuménnek tekinti. Sokat gyötrődött gyermeke sorsa miatt, de valaki ezekkel a szavakkal vigasztalta: lehetetlen, hogy ennyi könny gyermeke elveszen! Mint tudjuk, Augustinus végül megtért. Mónika sorsa az anyai könnyeket idézi emlékezetünkbe. Nem lehet, hogy a könnyek gyermeke elvesszen!
Az istentiszteletről érkezőket a kelenföldi templom kertjében kialakított termelői piac, bográcsban főtt ételek, grillezett készítmények és a kürtöskalács finom illata fogadta. Az ízletes ebédet követően, aminek bevételét adományként ajánlották fel a résztvevők, lehetőség nyílt a piacon a vásárlásra és ezzel egy időben megkezdődtek a szomszédos játszótéren a színpadi programok. Az adomány a Bátonyterenye-Szúpataki Evangélikus Egyházközség tagjaihoz fog kerülni, akik egy Templomkert mintagazdaságot alakítottak ki és tartanak fönn nagy lelkesedéssel.
Aki a termelői soron kezdett, először a kézműves sajtok szebbnél szebb és finomabbnál finomabb választékával találkozhatott. Ezt követték a méltán népszerű Tomi gazda füstölt, adalékmentes, termékei. Mint elmondta: furcsa mód a csípős kolbász fogyott a legjobban, de végül a csemege is kevésnek bizonyult, pedig hozott fel bőven. A sort a kiváló levendulás termékek illatos variációi követték, vásárolható volt szörp, lekvár, szappan, levendulás karkötő, de még testápoló és fürdőolaj is! Opperheim József kötcsei evangélikus presbiter és borász ellenállhatatlan kedvességgel kínálta és mutatta be borait, idézve Luther Mártont: „A bor erős, a király erősebb, az asszony még erősebb, de az igazság a legerősebb!” Az árusokkal szemben pedig a gyerekjátszóban nyüzsögtek a kicsik, egymással jókat beszélgettek a felnőttek és szeretettel fogadták a környékről érkező vendégeket, akiknek az érdeklődését az utcai fronton elhelyezett, nagy molinó keltette fel. Tartott ez mindaddig, míg Kéri György, az első magyar skótdudás megszólaltatta a hatalmas hangerejű hangszert, amely a szomszédos játszótérre hívta a közönséget.
Gáncs Tamás, kelenföldi igazgató-lelkész személyes hangvételű, mindenkit megszólító megnyitó beszéde után a MEVISZ által is támogatott Rolling Country kerekesszékes tánccsoport fantasztikus fellépése következett. A mai nap számukra is különleges volt: egyik társuk hirtelen betegsége miatt Annamária, a csoport lábon járó vezetője „ült be” a székbe, és pörgött, forgott a folyamatosan sugárzó táncosokkal együtt.
A skótdudás műsorát egy igazi artista bohóc fellépése követte. Láthattunk klasszikus és modern bohóctréfákat, melyek teljes mértékben figyelembe vették a közönség korösszetételét. Kicsik és nagyok, anyukák, apukák, hol a diaboló röptetést csodálva nevettek, hol a tányérforgatás mesterfogásait sajátították el, de volt, aki már csak hanyatt fekve bírta ki a nevetést, a gumiszőnyeggel ellátott alkalmi cirkuszban.
A Palinta társulat dallamaira a szomszédos játszótérről egyre több gyermek érkezett és állt be az interaktív zenés műsorba. Végül a Song for You zenekar koncertjével zárult a műsor, amelynek vendége, Müller Péter Sziámi szívhez szólóan énekelte Leonard Cohen dalait. Jó volt látni, hogy a budapesti nagy rendezvényekről, vagy az édesanyáktól, nagymamáktól hazatérő családok először megálltak, majd beültek a nézőtérre és áhítattal hallgatták nem csak az említett szerző Halleluja című dalát, de Halmai Tamás Angyalduettjét is. Öröm volt látni a sok önkéntes segítőt, a szervezők és a gyülekezet lelkesedését.
A Templomkert projekt következő alkalmát május 8-án, Kőszegen rendezik meg, de idén először saját udvarral lesz jelen a Művészetek Völgyében, Taliándörögdön, az evangélikus templom kertjében, ahova minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők.