A tételek közvetlen kiváltó oka a búcsúcédulák árusításának elterjedt egyházi gyakorlata volt. A cédulákra sokan úgy tekintettek, mint amivel a bűnbocsánatot vásárolhatják meg. Luther gyakorló lelkipásztor volt, a búcsúcédulák szerinte eltántorították az embereket az igaz bűnbánattól és a jó cselekedetektől. Másrészt Luther teológiai professzor volt, ezért felelősséget érzett azért, hogy felhívja a figyelmet a búcsúcédulákkal kapcsolatos jelentős teológiai tévedésekre. Ennek megfelelően a tételek elsősorban a búcsúcédulákkal, bűnbánattal, bűnhődéssel, elégtétellel kapcsolatosak. Viszont a közzétételüket követő napokban páratlan sebességgel terjedtek el egész Európában, és hatalmas tömegek azonosultak ezzel az állásponttal, amit újabb és újabb vitatémák követtek. Így a 95 tétel közzététele vált a kiindulópontjává a reformációnak, ami az Isten és az ember közötti kapcsolat és az egyházi közösség számos más kérdésében is nagy változást hozott. Az 1517. október 31-én elindult reformáció nem csak a csaknem egy milliárd protestáns számára meghatározó, nagy hatással volt a római katolikus egyházra is, és az egész világ kulturális, gazdasági, társadalmi és politikai életére.
Ebből a jeles alkalomból Sopronban az evangélikus templom kapujára (Templom u. 10.) is kiszögezték csütörtökön délelőtt Luther Márton 95 tételének magyar fordítását, amelyet Tóth Károly igazgató-lelkész és Pelikán András lelkész helyezett el.
Ide kapcsolódó hír az is, hogy a belváros felújítása során az evangélikus templom előtti tér is új térkőburkolatot kap, amelynek kivitelezése már folyamatban van, és amely helyszínen a tér közepén egy térkövekből kirakott Luther-rózsa elhelyezése is egyre látványosabb formát kap már, amelyet fotón is mutatunk.