Az európai protestáns egyházak nyilatkozata a franciaországi terroresemények kapcsán – Az együttélést a sokszínűségben alakítani és a vallásközi párbeszédet erősíteni kell

Az európai protestáns egyházak nyilatkozata a franciaországi terroresemények kapcsán – Az együttélést a sokszínűségben alakítani és a vallásközi párbeszédet erősíteni kell

Share this content.

Forrás: leuenberg.eu, fordítás: Horváth-Bolla Zsuzsanna
Budapest – Ahogyan arról az evangelikus.hu beszámolt, a magyarországi protestáns egyházak meghívására idén Budapesten ülésezett 2015. január 15. és 18. között az Európai Portestáns Egyházak Közösségének (GEKE) Tanácsa. A GEKE tanács tagjai ülésük során reagáltak a párizsi eseményekre. Nyilatkozatukat az alábbiakban olvashatják.

A GEKE tanácsa budapesti ülésén döbbenettel és nagy megdöbbenéssel tapasztalta és tárgyalta a napokban Párizsban történt, a „Charlie Hebdo” újság szerkesztőségét ért halálos kimenetelű támadást, és a másik, zsidó üzletben meggyilkolt rendőrnő és négy további áldozat haláláról szóló híreket. Az áldozatok hozzátartozóival, barátaival,kollégáival mélyen együtt érzünk és imádkozunk értük.

A „Charlie Hebdo”-t értámadással emberek haltak meg és a véleményszabadságot érintette az eset. A vélemény kinyilvánításának szabadsága azonban – mint a gondolati-, lelkiismereti- és vallásszabadság is – társadalmaink szívéhez és az európai demokráciához tartozik. Már 2006-ban foglalkozott az Európai Protestáns Egyházak Közössége a dániai karikatúra-vita viszonylatában és a vallás- és véleményszabadság viszonyának evangélikus értelmezését adta. Ez a nyilatkozat a GEKE tanácsa szerint még mindig aktuális és segítséget jelent az alapjogok, a szabadság és a felelősség, a kisebbségi jogok, a béke és megbékélés megfontolására. Aláhúzzuk és hangsúlyozzuk az abban foglalt megállapítást: „A vallások azon igénye, hogy a nyilvánosság előtt más vallásokról vagy társadalmi viszonyokról kritikát lehessen gyakorolniuk, az arra való készséget is magában kell, hogy foglalja, hogy minden megengedhető eszközzel a szabad véleménynyilvánítást is kritizálhassa.1 Így a vélemény- és vallásszabadság egymást kiegészítik. Az egymás tiszteletteljes kezelését feltételezi. A modern társadalomban megvannak a határok és a korlátok is erre, javító törvényekkel, az emberi méltóság fenntartásával és a becsmérléstől és diszkriminációtól való tartózkodással.

A zsidó élelmiszerüzletet ért támadás célzottan zsidók ellen irányult. A názáreti Jézusba, mint Krisztusba vetett hitből fakadóan az Európai Protestáns Egyházak Közössége különösen is kötődik a zsidósághoz.2 Az európai antiszemitizmus történelmének és katasztrofális következményeinek tükrében meg tudjuk érteni az európai zsidóság tagjainak egyre nagyobb aggodalmát és fenyegetettségét. A politika résztvevőit, a civil társadalmat, valamint az európai vallási közösségeket arra szólítjuk fel, hogy harcoljanak ez ellen.

A történtek következménye volt az is, hogy európai mecseteket is támadások értek. Az európai muszlimokat részben általános gyanú fogadja és ellenséges hangulat. Ezzel szemben tartjuk magunkat ahhoz a sokféle vallásban gyökerező aranyszabályhoz, amely szerint: „Amit csak szeretnétek, hogy az emberek tegyenek veletek, mindenben ugyanúgy tegyetek ti is velük!” (Mt 7,12) A vallások közötti párbeszéd és a vallási hithez nem tartozó emberekkel való dialógust továbbra is folytatni kell és ki kell építeni. A találkozás, a párbeszéd és a vita útján lehet az emberek helyi és összeurópai együttélését formálni, alakítani.

A tanács hálás azért a sokféle tagegyházból érkező tudósításért, amely szerint az egyházi közösségek keresik ezt a fajta párbeszédet és folytatnak is másokkal párbeszédet. Az egyházak aktívan szervezik a vallásközi találkozásokat. Az egyházak és gyülekezetek különböző területeken, sokoldalú módon keresik a békés együttlétet a vallások és a különböző meggyőződésű emberek között. Ez bátorítást ad arra, hogy egyházainkban továbbra is építsünk erre. Végezetül a tanács várakozással tekint azokra a beszélgetésekre és tartalmi előrelépésekre, amelyeket a „Vallások pluralitása” című tanulmányi folyamatban a GEKÉ-n belül fog folyni.

A tanács tudatában van annak, hogy napjaink eseményeinek mélyen húzódó, komplex politikai és szociális hátterük van, amelyeket az olyan iszlamista terrorcsoportok, mint az Al Qaida és az Iszlám Állam fellépése is jegyez. Európának foglalkoznia kell ezen mozgalmak keletkezési okaival és azok mozgatóival.

A GEKE tanácsa hálás azokért az utóbbi napokban megmutatkozó nagy és megmozgató nyilvános jelekért, amelyek a szolidaritásban és a békés egymás mellett élésre való hajlandóságban mutatkoztak meg.

Az Európai Protestáns Egyházak Közössége kéri Istent békítő Lelkéért, amely a sokszínű együttélésben békét hoz, megújít és megtart.

A GEKE tanácsa

Budapest, 2015. január 17.

1 „Nem erőszakkal, hanem egyedül szóban lehet az igazságért vitázni.” - https://www.leuenberg.eu/node/1121

2Vö. Szöveggyűjtemény az európai egyházaknak a zsidósághoz való viszonyáról, 2009. február. https://www.leuenberg.eu/de/node/1159

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!