A polgárok és a politika közötti bizalmi viszony világos törtést szenvedett – magyarázta az SPD vezetője A plurális társadalom szavahihetősége című előadásában a Német Protestáns Egyházi Napokon. Schulz ennek okait a populistákban látja, akik ezt a bizalmat hamis jelentésekkel és összeeskövés-elméletekkel szisztematikusan aláásták, amíg a végén már senki sem hitt senkinek. Az okok a modern társadalom komplexitásában keresendők: „El kell viselnünk azt a feltételezést, hogy egy igazságnál több van.”
Ezt az érvet támogatta a müncheni szociológus, Armin Nassehi is: „Az emberen egyértelműséget szeretnének, de a társadalmunk nem az egyértelműségek terepe.” Görögország kilépése az eurozónából valószínűleg gazdasági okokból értelmes lépés lenne, de politikailag teljesen rossz. Ennek a feszültségnek a kezelése bizonyos embereket megvisel.
A következmények a gondolati és nyelvi tiltások. Nassehi példának említette a németországi menekültekkel való bánásmódot és kritizálta az idegenellenes kritikusokat és a menekültpolitika kritikusait. De azt is kívánta, hogy a menekültpolitika nehezségi oldalait, így a bűnözést is megismerjük. Különösen azért, mert a társadalmi komplexitás miatt nem lehet egyértelmű morális vonalat húzni.
Schulz három eszközt nevezett meg előadásában arra, hogy az emberek politikába vetett bizalmát újra megnyerjék. „Olyan nyelvet kell beszélnünk, amelyet az emberek is megértenek. Nem szabad közben a problémák komplexitását tagadni, mert a csalódás annál nagyobb, ha a láthatóan az egyszerű megoldások is csődöt mondanak. Nekünk politikusoknak el kell ismernünk, hogy nem mindenre van megoldásunk.”
Schulz Donald Trumpot is erősen támadta. Az amerikai elnök ugyanis a brüsszeli NATO-csúcson kritizálta az EU-ban lévő NATO-államok csekély, védelemre fordított kiadási költségeit. Trump – Schulz szerint – autokratikus uralkodóként lépett fel, és a demokratikus országok szabadon válaszott vezetőit megalázóan kezelte. Ezt azonban Schulz szerint nem lehet elfogadni, ahogyan azt a személyeskedést sem, ahogyan Trump a választási kampányában ellenfelével, Hillary Clintonnal beszélt. Mindez ártott az emberek politikába vetett hitének és ilyennek Németországban sosem szabad megtörténnie.
Schulz azonban mindezek ellenére előadása végén a demokrácia és a szabadság optimista harcosának nevezte magát. „Hiszem, hogy ezeket az erőket fel lehet tartóztatni. Hiszek a demokraták társadalmában.”