A Nemzeti Színház ifjúsági programjai között fontos helyet foglal el az Ádámok és Évák ünnepe elnevezésű középiskolás játék; a Szolnoki Szigligeti Színház által évekkel ezelőtt indított kezdeményezés mára országos mozgalommá fejlődött - olvasható a budapesti teátrum MTI-hez eljuttatott közleményében, amely kitér arra is, hogy a Vidnyánszky Attila vezette Nemzeti Színház negyedik éve adja át egy napra nagyszínpadát a diákszínjátszóknak. Előadásukban balladákat, bibliai történeteket, egy éve pedig Az ember tragédiáját láthatta a közönség.
Az idén is a magyar kultúra napjához közeli napon rendezik meg az eseményt, amelynek alkalmával 240 budapesti és Budapest környéki diák a 18. századi iskolajátékba lehel új életet.
Szeptember 24-én, a színház nyílt napján sorsolták ki, hogy melyik iskola melyik iskoladrámával foglalkozik, azóta próbálják a darabokat a diákok tanáraik és színházi mentoraik segítségével - áll a közleményben.
Az egymást követő rövid előadások végén az idén is szakemberekből álló zsűri értékeli a játszó csoportokat. Az öttagú zsűri elnöke A. Szabó Magda, a Nemzeti Színház stratégiai igazgatója, tagja: Rideg Zsófia, a Nemzeti Színház dramaturgja, Kiss József színművész, író, rendező, a szolnoki kezdeményezés ötletgazdája, rendezője, Pataki András, a soproni Petőfi Színház igazgató-főrendezője és Quintus Konrád színművész-rendező, a József Attila Színház ifjúsági programjainak koordinátora.
A résztvevő iskolák között van a Szentendrei Református Gimnázium, a Deák téri Evangélikus Gimnázium, a Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium, a Madách Imre Gimnázium, valamint a Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakközépiskola.
A játékban részt vesz továbbá a GNM Színitanoda, a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakközépiskola, a Szigetszentmiklósi József Attila Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Lónyay utcai Református Gimnázium és Kollégium. Emellett a nézők láthatják a Sylvester János Református Gimnázium, az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakiskola és Szakközépiskola, a Váci Piarista Gimnázium, továbbá a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium produkcióját is.
A résztvevők munkáját nemzeti színházi mentorok, köztük Söptei Andrea, Nagy Mari, Rubold Ödön, Farkas Dénes, Olt Tamás, Bakos-Kiss Gábor, Fehér Tibor, Varga József, Tóth László, Tóth Auguszta, Horváth Lajos Ottó színművész és Pintér Szilvia drámapedagógus segítette.