„A rabszolgaság eltörléséért vívott csata sűrűjében az egyik elszánt ellenfél, Lord Melbourne felháborodott, hogy Wilberforce a rabszolgasággal és az emberi egyenlőséggel kapocsolatos keresztény értékeit rá meri kényszeríteni a brit társadalomra. »Szépen vagyunk – dörögte a híres szavakat –, amikor már azt is megengedjük, hogy a vallásunk behatoljon a közéletbe.« Kőbe vésett ostobaságáért örökre visszhangzik fölötte a történelmi ítélet gúnykacaja, kifütyülése, megvető prüszkölése – ahogyan annak lennie kell. De végül is csakugyan szépen vagyunk… – olvashatjuk Eric Metaxas tollából a kötet előszavában a fenti sorokat.
A mártír evangélikus lelkész életéről szóló Bonhoeffer – pásztor, mártír, próféta, kém című könyv után immáron magyarul is olvashatjuk az Amazing graze – Csodálatos kegyelem című Metaxas művet. A szintén életrajzi regény a 18. század végi, 19. század eleji Angliába vezet el minket. Metaxas a kor ábrázolásán keresztül bemutatja, hogy miként tekintették pénznek, fizetőeszköznek az afrikaiakat. A kötetben arról is olvashatunk, hogy a rabszolgaság társadalmi szinten nemcsak elfogadott volt, hanem a gazdaság alapját is képezte. William Wilberforce életén keresztül megismerhetjük a rabszolgaság elleni küzdelmet, a korabeli egyház befolyásolhatóságát, a John Wesley által indított ébredési mozgalmat, a politikai életet, a gyarmatok világát, és a felszabadítást is.
Dr. Somody Imre a kötet bemutatóján hangsúlyozta, hogy „egy három fős baráti társaságból az egyik 24 éves korában brit miniszterelnök lett, a másik szintén bekerült a parlamentbe, míg a harmadik barát – Wilberforce – tulajdonképpen megváltotta a világot.” A Central Kávéház tulajdonosa kiemelte, hogy „William Wilberforce-ot családja konzervatív keresztény hitre nevelte. Belekerült a kor nagy ébredési mozgalmába. Az ott tanultaktól aztán elfordult, majd amikor a cambridge-i egyetemen kezdett tanulni – ahol a társaság középpontjába került, ugyanis zseniálisan tudott kommunikálni – élete radikálisan megváltozott. A kezdetben vesztesnek tűnő Wilberforce képes volt mindenkire hatni. 21 évesen lett a parlament tagja” – emelte ki Somody Imre.
Eric Metaxas regényéből kiderül, hogy William Wilberforce már huszonéves korában megfogalmazta, hogy két dologgal kíván egész életében foglalkozni: hogy megszűnjön a rabszolga-kereskedelem és hogy erkölcsileg sikerüljön helyreállítani a társadalmat. „Ez az ember pár évtized múlva úgy tudta szemét örökre lehunyni, hogy mindkét elhatározása sikerült. Ezért is fontos az ő élete, hiszen arra mutat rá, hogy ha hosszú küzdelmek útján is – Wilberforce a rabszolga-kereskedelem eltörléséről szóló indítványát húsz éven keresztül sikertelenül nyújtotta be a parlamentnek (a szerk.) –, de ilyen, és ehhez hasonlóan nagy célok kitűzése és annak elérése nem reménytelen! Wilberforce élete példa lehet a mai fiataloknak és idősebbeknek is, hogy merjünk nagyot és nemeset vállalni. Mindenki, akit érdekel a mai társadalom, akit foglalkoztat, hogy hogyan lehet a mai helyzetet is jobbá tenni és miként lehet elvek – adott esetben keresztény értékek – mellett ezt képviselni, annak Metaxas regénye kötelező olvasmány” – hangsúlyozta a könyv méltatásaként Somody Imre.
„Fájdalmasan időszerű ennek a több mint 200 éve élt, élő hitű politikusnak az üzenete ma is. Wilberforce élete egy csodálatos történelmi példa arra, hogy a politikát lehet jól és jóra használni” – fogalmazott Géczi Károly. Az Immanuel Kiadó vezetője a kötettel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy célja: „ a könyv az értelmiségi olvasóközönségen túl kerüljön a fiatalok kezébe is, akiknek a szívében van még olyan nyitottság és érzékenység a jó célokra, melyek pozitív változásokat indítanak el az életükben.”
„Metaxas szókincse egészen lenyűgöző” – emelte ki a kötettel kapcsolatban Kriszt Éva. A könyv fordítója meglátása szerint Wilberforce világa nagyon hasonló korunkéhoz. „Az akkori politika világa nagyon korrupt volt. Wilberforce többször megfogalmazta, hogy hívőként nem indult volna politikai választáson, ugyanis a parlamenti székeket lényegében csak befolyással és pénzzel lehetett megvásárolni. Hitre térését követően Wilberforce ott is akarta hagyni a képviselői széket, de barátai rábeszélték, hogy pozícióját fordítsa inkább az emberek hasznára. Így is tett és erre áldozta egész életét” – fogalmazott Krisz Éva.
„Az egész köteten érződik, hogy Metaxas nemcsak Wilberforce életét kutatta, hanem beleásta magát az adott történelmi korszakba is” – emelte ki Kárpáti Zsolt. A kötet lektora hangsúlyozta, hogy „Metaxas szemléltető leírásaiból Wilberforce életét annyira részletekbe menően megismerhetjük, hogy végül az az érzésünk lehet, mintha személyesen is találkozhattunk volna vele. Az angol politikus erkölcsi és hitbeli példát ad nekünk, ezért többször is érdemes elolvasni a kötetet.”
Eric Metaxas: Csodálatos Kegyelem (Amazing Grace)
William Wilberforce élete és hősies küzdelme a rabszolgaság eltörléséért
Immanuel Alapítvány Kiadója: Az Immanuel Szószóró
Oldalszám: 324
A könyv ára: 3750 forint