– A fasori gyülekezet nemcsak az Ars Sacra Fesztivál keretében rendez kulturális programokat, szinte az év szinte minden hetében találkozhatnak az érdeklődők valamilyen kulturális eseménnyel nálatok. Miért érzitek fontosnak, hogy az egyházi alkalmakon túl helyet adjatok kulturális programoknak is?
– A fasori gyülekezetnek hagyománya a kultúrára való nyitottság. Elég csak régi jegyzőkönyveket elővenni, vagy a templomépítésünkre gondolni. 110 éves templomunkat nemcsak a korszak egyik legkiválóbb építésze tervezte, hanem összművészeti szinten valósult meg az együttműködés, így a teológiai tartalom többek között Benczúr Gyula, vagy az üvegművész Róth Miksa, épületszobrász, ötvös, hangszerkészítő mester és bútorasztalos által alkotnak egységet nálunk.
A közelmúltra gondolva templomunk padjaiban ülő gyülekezeti tagjaink jutnak eszembe. Közöttük nagyon sok alkotó művész van, vagy kultúrára nyitott értelmiségi, akik szívesen mennek színházba, kiállításra, koncertre. Felismertük azt az igényt, hogy mind hitéleti, mind kulturális szinten inspirálhatjuk a hozzánk érkezőket. Mi ezzel úgy próbálkozunk, hogy a hagyományos mellé többször odatesszük az újat. Törekedtünk arra, hogy ne csak a klasszikus, a már bevált, hanem a kortárs művészet is jelen legyen nálunk. Többek között ebből bontakozott ki az évek óta zajló kamarazenei sorozatunk, az Inventio con Spirito is, melyen kortárs és klasszikus zene ugyanúgy elhangzik, de megemlíthetem kiállításainkat is.
Kulturális programjainkon is a keresztény elkötelezettség különféle szintjein álló emberek találkozhatnak. A művészet tág teret ad arra, hogy az érdeklődő megnyíljon, egyúttal előszobája annak, hogy teológiailag pontosabb, lelkileg mélyebb elkötelezettséget alakítson ki. Utóbbira nem egy példa van.
Aradi György
– Hogy fogadja ezt a nyitottságot a gyülekezet és a város?
– Nem élhetünk bezárva, így kiemelt szempont számunkra, hogy a gyülekezet és a templom a maga lakókörnyezetét is meg tudja szólítani. Ne csak a „berepülő” evangélikusaink gyűljenek össze nálunk, hanem meg kívánjuk szólítani környezetünk lakóit is. Kapcsolatokat ápolunk az önkormányzattal, oktatási és kulturális intézményekkel, civil szervezetekkel is. Ennek a kapcsolatrendszernek egyik új és intenzív állomása – Erős Kinga szerkesztő, kritikus szövetségi titkár révén – a Magyar Írószövetséggel kialakított együttműködésünk. Ennek köszönhetően az Ars Sacra Fesztivál keretében templomunkról a Magyar Írószövetség Klubtermében nyílik egy kiállításunk, ahol két gyülekezetünkhöz kötődő huszonéves evangélikus, Kérges Máté fotós és Novotny Dóra grafikus teszik láthatóvá templomunk megannyi szépséges részletét és üzenetét. Ezt a kiállítást nemcsak ott szeretnénk bemutatni, hanem a későbbiekben további kulturális intézményekben is.
– Hogyan lehet egy 110 éves templomban ma kortársként jelen lenni? Mi a módja annak, hogy élhetővé teszitek a régi köveket?
– Attól lesz élő egy templom, ha különböző szintű érdeklődés alapján oda be lehet jutni. A cél az, hogy a Szentírásból fakadó élet és lelki közösség minél több emberhez eljusson, önmagunk felé való célunk, hogy mások számára is elérhetővé tegyük az evangéliumot.
Protestáns templomokban egyáltalán nem megszokott módon gyülekezetünk augusztus elejétől egészen év végéig – naponta 10-13 és 14-17 óra között – két munkatárs vállalásával nyitva tartja templomát. Alaphelyzetben az istentiszteleteken, iskolai áhítatokon, keresztelőkön, esketéseken kívül a templom a hét közel 160 órájában zárva lenne. Mi úgy ünneplünk, hogy nyitunk! Így mindenki számára – átlagosan napi ötven látogatóval – bejárható és lakható a templomtér, akiknek egyúttal a programjainkat is ajánljuk.
Gyülekezetünk idei mottója: 110 éve fasori evangélikusok az evangélium vonzásában – hittel, nyitottan, közösségben. Hogy mindez ne csupán hangzatos legyen, igyekszünk mindent megtenni, így a nyitott templommal, gyülekezeti csendesnappal, és a közösségi lét különböző szintjeire szóló hívással.
Kérges Máté fotója
– Miért fontos nektek az Ars Sacra Fesztivál?
– Az evangélikus gyülekezetek többsége érzékeny, minőséget és kincseket hordozó közösség, de kisebbségi helyzetben vagyunk. Minden kisebbségi helyzetben lévő közösség fontos küldetése, hogy megmutassa magát. Az egyik legkézenfekvőbb lehetőség erre, hogy azokon a helyeken mutatjuk meg értékeinket ahol az erősségeink is vannak. Így bemutatjuk azt amit élünk, a nyitás által pedig még befogadóbbá válhatunk. Tudom, hogy például Békés megyében, kisebb települések gyülekezetei is élnek a fesztivál adta lehetőséggel és a helyben élők is fogékonyabbá válnak. Mindenképpen pozitív ennek a nyitottságnak az utóhatása.
– Mit értesz utóhatás alatt?
– Itt természetesen nem arra kell gondolni, hogy a következő héten a gyülekezeti alkalmak látogatószáma hirtelen megugrik. Arra viszont igenis lehet – erre itt több példa is van –, hogy azok, akiket valamikor csak ilyen szinten tudtunk megszólítani, azok közül többen mára rendszeres igehallgató, lelki otthonra talált emberek lettek.
– Az Ars Sacra fesztivál majd minden napján lesz nálatok program. Számodra melyik a legkedvesebb alkalom?
– Nehéz választani, hiszen a fesztivál keretében kilenc programunk lesz. Zenei téren többek között fellép nálunk a Misztrál Együttes. Johann Sebastian Bach születésének 330. évfordulója alkalmából Fassang László és Rohmann Ditta ad orgona-cselló koncertet, míg az irodalom oldaláról Lackfi János is vendégünk lesz. Az írószövetségi fotókiállításon túl a gyülekezeti teremben Tettamanti Zsófia textilgrafikái által a középkor biblikus képi világ ölt testet egészen eredeti, új módon.
Számomra izgalmas még a nyitott templomok napja, ahol Gálos Miklós művészettörténész, muzeológus, aki egyben gyülekezetünk kántora is legfrissebb kutatásáról tart előadást. Tudjuk jól, hogy a templomot tervező Pecz Samu nagyon gondosan mindent átgondolt, szorosan együttműködött az alkotókkal, így az oltárképet festő Benczúr Gyulával is. Hogy van az, hogy egy kelyhet tartó angyal szobra – szinte eltévedt módon – egy olyan oltárkép fölött helyezkedik el, ahol a festmény a napkeleti bölcsek hódolatát jeleníti meg az újszülött Jézus előtt? Hiba vagy tudatos szerkesztés? Ennek járt utána Gálos Miklós…
Kérges Máté fotója
A Budapest-Fasori Evangélikus Egyházközség részvételével szervezett programok az Ars Sacra Fesztiválon:
Szeptember 19. – Nyitott templomok napja
16 és 17 órakor kezdődően „...Angyal nyomában – barangolás a fasori evangélikus templom szentélyében” címmel Gálos Miklós művészettörténész tart előadást. Az előadások áhítattal zárulnak.
20 órakor a Misztrál együttes koncertje lesz a templomban. (Városligeti fasor 17.)
Szeptember 20.
11 órakor Veni Sancte – orgonazenés ünnepi istentisztelet az új tanév megkezdése alkalmából személyes áldással a templomban.
17 órakor "Másféle idő" címmel irodalmi est lesz Kubik Anna és Miskolczi Anita (gordonka) közreműködésével a templomban.
Szeptember 23.
18 órakor kiállítás nyílik a templomról Kérges Máté fotóiból Novotny Dóra grafikai tervezésével a Magyar Írószövetség Klubtermében (Bajza utca 18.) A kiállítást Gáncs Péter elnök-püspök nyitja meg. Sáry László: Ludus choralis művét előadják a Qaartsiluni Ensemble tagjai: Rákóczy Anna (fuvola), Petrovics Anna (fuvola) és Rozmán Lajos (klarinét).
Szeptember 24.
18 órakor nyílik meg Tettamanti Zsófia textilgrafikáiból készült kiállítás „Testet ölteni – Bibliai történetek” címmel a gyülekezet központjában. (Damjanich u. 28/B.) A kiállítást Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténész nyitja meg.
Szeptember 25.
17 órakor Irodalmi beszélgetős est lesz Lackfi János költővel a templomban.
Szeptember 26.
18 órától Fassang László orgonaművész és Rohmann Ditta csellóművész az idén 110 éves Fasori evangélikus templom jubileumához és a 330 éve született Johann Sebastian Bach művészetéhez kapcsolódnak koncertjükkel.
Műsor: J. S. Bach: Cselló szvit, Liszt: B-A-C-H, Kodály: Epigrammák, Debussy: Cselló szonáta 1. tétel, Messiaen: Louange à l'éternité, Improvizáció
Szeptember 26.
20 órakor "Piros ruhában, szerelemben" címmel versszínházi estet ad Weöres Sándor és Károlyi Amy Amy verseiből Lázár Balázs és Tallián Mariann a templomban.
Október 11.
A 110 éves jubileum kiemelkedő pontja az a 11 órakor kezdődő úrvacsorai istentisztelet, melyen igehirdetéssel Gáncs Péter elnök-püspök szolgál. Az orgonazenés istentisztelet mindazok számára találkozási lehetőséget kínál, akik az elmúlt évtizedekben rövidebb vagy hosszabb időt töltöttek e templom falai között, vagy éppen a következőkben szeretnék otthonukként ismerni e helyet.