Nemzetközi szervezetek, segélyszervezetek, mentőcsapatok és aktivisták dolgoznak a válsághelyzetekben érintett lakosság megsegítésén, és az adakozók minden évben dollármilliókkal járulnak hozzá munkájukhoz. Mégis tovább nő szakadék a szükségletek és a rendelkezésre álló források között. Ez a hiány napjainkban hozzávetőlegesen 15 milliárd amerikai dollár. A probléma azonban nemcsak költségvetési jellegű: a humanitárius rendszer működését is újra kell gondolni. 2016. májusra az ENSZ összehívta a humanitárius világcsúcsot (World Humanitarian Summit, WHS), ahol az államok és a humanitárius segítségnyújtásban résztvevő többi szereplő vállalták, hogy jobban működő rendszert alakítanak ki.
Az Ökumenikus Segélyszervezet az elmúlt huszonöt évben harminckilenc országban hajtott végre humanitárius és fejlesztési programokat. Mind hazánkban, mind határainkon túl gyors és hatékony segítséget nyújt a természeti csapások és ember okozta krízisek károsultjainak, a gyorssegélytől a kárenyhítésen és helyreállításon át az újrakezdésig.
A szervezet munkatársai jelenleg is aktívan dolgoznak a válságövezetekben: helyi irodát működtetnek Afganisztánban, Irakban és Ukrajnában is. Afganisztánban egy élelmezési program keretében közel tizenhatezren részesülnek élelmiszerben. Az Észak-Irakban lévő menekültek támogatására humanitárius képviseletet nyitott a szervezet Erbíl városában. Ukrajnában 2014-től több helyszínen is bekapcsolódott a belső menekültek ellátásába, eddig mintegy huszonnégyezer belső menekültnek nyújtva kézzelfogható támogatást az ország tíz régiójában.