„Ez fájdalmas lépés, hiszen az istentiszteletek különleges helyszínei a vigasztalásnak és vigasznak” – magyarázta Michael Chalupka evangélikus püspök. „A másik ember iránt érzett szeretetünk és az idősek, valamint a veszélyeztetett emberek miatt azonban az evangélikus egyház kész arra, hogy ezt a lépést megtegye” – mondta a püspök az Evangélikus Sajtószolgálatnak.
A püspök levelet is írt az egyházközségek vezetőségeinek, hiszen végső soron az ő hatáskörükbe tartozik az a döntés, hogy megtartják-e gyülekezeti alkalmaikat. De a püspök hangsúlyozta írásában, hogy a felelősségteljes gondolkodás jegyében azokat az egyházi kazuális alkalmakat is mondják le, amilyen a keresztelő, az esküvő, vagy ezeket csak a legszűkebb családi körben tartsák meg.
A szövetségi kormányzat az egyházaktól azt várja, hogy a társadalom más csoportjai számára is példaképül szolgálnak majd ennek a lépésnek a megtételével.
A rendelkezés egyelőre március 16-tól virágvasárnapig van érvényben, de az egyházközségek az isntentiszteletek idején változatlanul nyitva állnak a hívek előtt beszélgetésre, imádságra, áhítatokra. „Épp ebben az időszakban fontos az odafordulás, vigasztalás és segítségnyújtás” – írta a püspök, aki a konfirmációi oktatás, illetve a konfirmációk őszre való elhalasztását is kérte, ezzel együtt a gyülekezeti presbiteri ülésektől is eltekintene. Ezzel egyidőben azonban fontos lenne, hogy a testi távolságtartás ellenére hitünkben közelebb kerüljünk egymáshoz és imádkozzunk egymásért.