Kényelmes lenne átvenni a kormányzati lózungot, amely „a családok éveként” hirdette meg 2018-at. Természetesen számunkra is alapvető isteni ajándék a család, amelynek értékét éppen a reformáció adta vissza. Ugyanakkor emlékszünk, hogy 2011-ben a katolikus egyház is meghirdette már a család évét. Jó lenne talán valami „eredetibbet” kitalálni arra a kérdésre válaszolva, hogy mi következik az „ünnep” után…
Az egyik lehetséges és kézenfekvő válasz, hogy az ünnepet az ünnep erejéből táplálkozó munka kövesse. A keresztény időszemlélet szerint a hét első napja a feltámadás örömét hirdető vasárnap, ebből élhetünk és munkálkodhatunk a hétköznapokban. Útkeresésemben iránytűre leltem az Isten mesterségei – Bevezetés a munka spiritualitásába című könyvben, amely a közelmúltban jelent meg a gödöllői Sursum Kiadó gondozásában.
A szerző, Jean Hani (1917–2012), az amiens-i egyetem néhai professzora a keresztény szimbológia, liturgia és művészet tudósa százötven oldalas kötetében a munka spiritualitásába, isteni, bibliai kontextusának értelmezésébe kínál bevezetést. Alapigéje Jézus határozott kijelentése, amelynek első felét már írásom címe is idézi: „Az én Atyám mind ez ideig munkálkodik, én is munkálkodom.” (Jn 5,17)
Jean Hani professzor Eckhart mester nyomán vallja a folyamatos teremtést, amely szerint „Isten nem hatezer éve teremtette a világot, hanem éppen e pillanatban teremti…” Majd hozzáteszi: „Isten azonban e szüntelen tevékenységét meg kívánta osztani teremtményeivel: a mennyei, angyali hatalmakkal a kozmoszban keringő csillagokat, az emberrel pedig a földet, amelyet a bibliai elbeszélés kertként ábrázol.” Ebben az összefüggésében idézi a munka geneziséről szóló igét a Teremtés könyvéből, melyből világos, hogy a munka eredendően nem Isten büntetése, hanem kitüntető áldása az emberen: „Fogta tehát az Úristen az embert, és elhelyezte az Éden kertjében, hogy művelje és őrizze azt.” (1Móz 2,15)
A könyv tizenkét fejezetben tizenkét „isteni” mesterséget mutat be bibliai igékből kiindulva, képzőművészeti illusztrációkkal szemléltetve. Ebben a sorban Isten papi és királyi munkálkodását hiába keressük, mert Jean Hani szerint „e méltóságok meghaladják a mesterség teljes fogalomkörét…”
A sor három „isteni mesterség” bemutatásával indul: Isten először mint írnok, majd mint orvos és harmadsorban mint harcos kerül elénk. Ezt követik a hétköznapi, ha úgy tetszik, profánabb mesterségek. Isten jelen van a világban, és munkálkodni akar közöttünk, bennünk és általunk mint fazekas, mint takács, mint építőmester.
Különösen is izgalmas a hetedik fejezet, amelyik Jézust mint „az ács fiát”, mint ácsmestert mutatja be. A szerző felidézi az ószövetségi előképet, Nóét, aki isteni tervek alapján komoly ácsmunkát végezve építi meg a túlélés, a kegyelem eszközét, a bárkát. Ugyanakkor „Jézus, az ács fia, Józsefé, aki Krisztus földi atyjaként az isteni ács, a mennyei Atya tükörképe. Ám Jézus maga is ács, és e tekintetben a világ teremtőjeként, valamint – Egyháza közvetítésével – e világ helyreállítójaként mutatkozik meg.”
Ezen a ponton jelenik meg a kereszt szimbolikája, amelynek gazdag üzenetéről a francia professzor így vall: „A kereszt fája az anyag, amelyen Jézus, az ács dolgozik. A kereszt minden gerendázat és minden épületszerkezet legalapvetőbb alakzata. A keresztfa a kozmikus fa, amelyből az isteni ács készíti a világot, továbbá a keresztfa mint olyan szellemi tervrajz, amely szerint Jézus, az ács újjáépíti a világot, vagy új világot épít…”
Az iparos szakmák következnek ezután a könyvben, az ősi, természetközeli mesterségek fejezetei. Isten munkálkodik a világban mint pásztor, halász, kertész, szőlősgazda, valamint az aratás Ura.
Reménységünk az új év nyitányán, hogy 2018 is anno Domini, az Úr esztendeje lesz, amikor az Atya nem szűnik meg munkálkodni az ő Fia és Lelke által bennünk és általunk. Így válhat mindennapos tapasztalatunkká az a paradox valóság, amelyről Pál apostol ír, aki szerint egyidejűleg lehetséges, hogy „Isten szántóföldje, épülete, temploma” és ugyanakkor szolgái, munkatársai legyünk!
A cikk az Evangélikus Élet magazin 83. évfolyam, 1–2. számában jelent meg 2018. január 14-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.