Az evangélikusoknak sem kell lemondaniuk az istentiszteletekről, csak tájékozódjanak a helyi gyülekezeti döntések felől

Az evangélikusoknak sem kell lemondaniuk az istentiszteletekről, csak tájékozódjanak a helyi gyülekezeti döntések felől

Share this content.

Forrás: Infostart.hu
Budapest – Sem a katolikus, sem a református, sem az evangélikus egyház híveinek nem kell lemondaniuk a karácsonyi templomba menetelről, még ha az idei ünnep nem is lesz olyan ideális, mint azt szeretnék. Az Infostart.hu oldalon katolikus, református és evangélikus vezetőket kérdeztek meg, hogyan látják a helyzetet. A Magyarországi Evangélikus Egyház részéről Fabiny Tamás elnök-püspök nyilatkozott. Az MTI az Evangélikus Információs Szolgálatot kérdezte meg erről. A Hvg.hu oldalán Krámer György országos irodaigazgató nyilatkozott. Ezekből a cikkekből idézünk hírösszefoglaló írásunkban.

A Magyarországi Evangélikus Egyház templomai a novemberi szigorítások kezdete óta csak korlátozottan látogathatók. A fizikai kontaktust természetesen kerülik, mellőzve az istentiszteleteken az úrvacsoraosztást, valamint a közös éneklést, mert mindkettő segítheti a vírus terjedését. Ahol nincs lehetőség istentiszteletet tartani, ott a lelkész vagy a helyi egyházközség gondoskodik online közvetítésről, adott esetben a hívek személyes-telefonos megkereséséről – sorolta az InfoRádiónak Fabiny Tamás.

Az ünnep közeledtével az evangélikus egyház is előregisztrációt kér a gyülekezettől a nagyobb templomok istentiszteleteire, hogy a megfelelő létszámot tartani tudják. Amennyiben mégis többen jelentkeznének, őket pedig átirányítják másik istentiszteletre. A Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke megjegyezte, szerencsés helyzetben vannak, hogy egymás után négy ünnepnap lesz idén karácsonykor, ezért kérik a híveket: gondoljanak arra, hogy ne csak szenteste akarjanak templomba menni. Fabiny Tamás szintén kiemelte a december 24-i szabadtéri istentiszteletek fontosságát, több helyen lesznek ilyenek. Az egyház elnök-pöspöke mindenkit arra biztat, hogy a jót próbálja meg a mostani helyzetben látni. „Bármilyen külső körülmények vannak is, nem kell lemondani az Istennel való találkozásról.”

Az Infostart teljes cikke, benne katolikus és református megszólalókkal itt olvasható.

Több helyen elmarad az éjféli mise és a karácsonyi istentisztelet

Több helyen elmarad december 24-én az éjféli mise, illetve 25-én az ünnepi istentisztelet, máshol regisztrációhoz kötik a részvételt, illetve korlátozzák a hívek számát a templomokban a koronavírus-járvány miatt – írta az MTI.

Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkára az MTI-nek elmondta: a kijárási korlátozás karácsonyi feloldása lehetőséget ad az éjféli szentmisék megtartására, ennek ellenére azokat sok helyen nem vagy csak online tartják meg.

Nem lesz éjféli mise például Székesfehérváron, Debrecenben, Pécsen, mert ezekben a nagyvárosi székesegyházakban olyan sok hívő szokott részt venni a szertartáson, hogy lehetetlen lenne betartani a járványügyi szabályokat - mondta.

Kitért arra: a váci székesegyházban regisztrációhoz kötött a részvétel az éjféli misén, amelyet a Duna televízió élőben közvetít.

Sok helyen előesti, úgynevezett vigília szentmisét tartanak, illetve karácsony első és másodnapján lesznek szertartások - ismertette az MKPK titkára.

Tóth Tamás azt kérte, mindenki tájékozódjon a helyi egyházközség szertartásairól.

Hangsúlyozta, a karácsonyi ünnep idején sok mise közül választhatnak a hívek, 25-én és 26-án általában több szertartást is tartanak a katolikus templomokban.

Azt kérte, hogy akik veszélyeztetettek, esetleg betegnek érzik magukat, válasszák inkább a televíziós közvetítést vagy valamelyik online szertartást.

A templomokban kötelező a maszkhasználat és a távolságtartás a nem egy háztartásban élők között - mondta, hozzátéve, az elmúlt hónapokban kialakult a szentmisék biztonságos megtartásának a rendje, az emberek értik és betartják a szabályokat.    

A Magyarországi Református Egyház (MRE) kommunikációs szolgálata azt közölte: az istentiszteletek megtartásáról a helyi lelkészek döntenek, a hívek tőlük kérhetnek, illetve a gyülekezetek honlapján találhatnak tájékoztatást az ünnepi szertartások rendjéről.

Az MRE zsinatának elnöksége azt kérte a gyülekezetektől, hogy csak azokban a templomokban tartsanak istentiszteletet, ahol eleget tudnak tenni a járvány miatt bevezetett előírásoknak. A szertartásokat csak fertőtlenített, kiszellőztetett templomban lehet megtartani, a híveknek kötelező maszkot viselniük és négyméteres távolságot tartaniuk egymástól. Az elnökség azt is javasolta, hogy csak előzetes regisztrációval engedjenek be híveket a templomba.

Azokat a gyülekezeteket, amelyek nem tudják biztosítani a biztonságos kereteket, arra kérték, hogy tartsanak szabadtéri vagy online istentisztelet.

Az Evangélikus Információs Szolgálat tájékoztatása szerint az istentiszteletek megtartásáról az evangélikus egyházban is a gyülekezeti elnökségek döntöttek. Az evangélikus gyülekezetekben 24-én több helyen a templom előtt tartják a szertartást, de olyan közösség is van, amelyik erdőben. Karácsony első és másodnapján sok templomban regisztrációhoz kötik a részvételt az istentiszteleten, máshol online szertartást tartanak.

Több nagyvárosban, például Győrben vagy olyan nagyobb közösségekben, ahol nem tudják garantálni a biztonságos részvételt a szertartásokon, zárva lesznek a templomok a ünnepek alatt.

A hívektől az evangélikus egyház is azt kéri, hogy tájékozódjanak a szertartásokról a gyülekezet honlapján, közösségi oldalán.

Mi lsz idén az éjféli szentmisével? – A Hvg.hu összeállítást készített

A kijárási korlátozások karácsonyi feloldása ellenére is csendes karácsonyra készülnek a magyar keresztény közösségek a koronavírus miatt. A lelkészek és papok komoly kihívással néznek szembe, hogy össze tudják tartani a rájuk bízott közösségeket, elmondásuk szerint eddig azonban sikerrel vették az akadályokat - írta a Hvg.hu.

December 21-én, az operatív törzs tájékoztatóján jelentették be, hogy szentestére feloldják a kijárási korlátozásokat, így az éjféli miséket is meg lehet tartani. A Magyar Katolikus Egyház a Hvg.hu-nak küldött válaszából kiderül, hogy az egyházmegyék saját hatáskörben dönthetnek arról, megtartják-e az éjféli misét. Kelemen László budakalászi plébániai kormányzó szerint ők meg fogják tartani, Kecskeméten viszont jó eséllyel elmarad az éjszakai szertartás. „Nálunk érsek úr kifejezetten kérte, hogy még ha fel is oldják az éjszakai kijárási tilalmat, akkor se legyen éjféli mise – mondta Hatházi Róbert kecskeméti plébános, aki szerint nem az éjféli misétől lesz karácsony a karácsony.

A református egyház lapunknak eljuttatott közleményében arra kéri a gyülekezeteket, hogy maszkban, távolságtartással, szellőztetett templomban tartsanak csak istentiszteleteket. Ez komoly lazítás ahhoz képest, hogy november közepén teljesen bezárták a templomaikat. „Csömörön a presbitériumunk úgy döntött, hogy nem kockáztatunk, nem nyitjuk ki a templomunk kapuját karácsonykor sem” – mondta Esztergály Előd csömöri lelkipásztor.

Krámer György, a Magyar Evangélikus Egyház Országos Irodájának vezetője is hasonló véleményen van: „ezt a püspöki tanács úgy fogalmazta meg, hogy résnyire van nyitva a templomajtó, csak nagyon szigorú óvintézkedésekkel nyitunk meg”. Krámer elmondása szerint az evangélikusok több helyen már karácsony előtt is előregisztrációhoz kötötték az istentiszteleteken való részvételt.

Átalakult hitélet

A magyar keresztény egyházak november elején vezették be a saját közösségükre vonatkozó általános rendelkezéseiket, kis késéssel reagálva a kormány által bevezetett járványügyi korlátozásokra. Bár átfedések az új szabályok között vannak, egyházanként a pontos rendelkezések eltérnek: a katolikusok és az evangélikusok templomai például nyitva maradhattak, ám a reformátusoknál teljes volt a zárás, az istentiszteleteiket is az internetre költöztették. Szintúgy eltérő egyházanként a döntési folyamat is, aminek a végén a rendelkezések megszülettek. Míg a katolikus egyháznál a püspöki konferencia döntött, a protestánsoknál az egyházak vezetése javaslatokat fogalmazott meg, amiket a kisebb közösségek döntéshozó testülete véleményezett.

A szabályoknak két irányban volt hatásuk: korlátozták a hitéletet és a közösségi létet. A kisebb közösségek vezetőire ezzel komplex feladat hárult: úgy kell a gyülekezetüket összetartaniuk, hogy nem találkozhatnak velük.

A katolikus és evangélikus egyháznál nyitva maradhattak a templomok, ám a hívek már márciusban kevesebben jártak templomba. A katolikusoknál egészen november kilencedikéig volt kötelező a vasárnapi misén való részvétel. A püspöki konferencia ekkor kiadott rendelkezésében úgy fogalmazott, hogy aki veszélyt lát a misére járásban, annak nem kötelező mennie. Belenyúltak a misék érintéssel járó részébe is: nincs kézfogással békeköszöntés, sem perselyezés, a ministránsok is maszkot hordanak.

Akik mégis járnak templomra, azokra is vonatkoznak szabályok: maszkviselés, távolságtartás, kézfertőtlenítés. „Maszkot mára mindenki hord, tavasszal és nyáron pedig folyamatosan kértem őket arra, hogy aki betegnek érzi magát, ne jöjjön” – mondta Kelemen László. „A templomot igyekszünk úgy tisztán tartani, hogy a hívek be merjenek jönni. Ősszel több szabadtéri misét is tartottunk, hangoltuk arra a híveket, hogy lehet templomba jönni. Van kint kézfertőtlenítő, koronavírus-etikettet ismertető tábla, én pedig próbálom folyamatosan dicsérni a híveket, hogy milyen fegyelmezettek vagyunk. Nem volt a közösségünkben tömeges megbetegedés” – tette hozzá.

Az evangélikusoknál a templomjárókra ugyanezen szabályok vonatkoznak, azzal a különbséggel, hogy náluk a gyülekezetek önálló hatáskörben dönthettek, hogy személyesen, vagy online tartják meg istentiszteleteiket. Krámer György szerint a közösségek többsége annak ellenére döntött az internetes istentiszteletek mellett, hogy megvolt a lehetőségük a templomaik nyitva tartására is. „Azt tapasztaljuk, hogy az emberek inkább követik a netes közvetítéseket” – mondta Krámer.

A Magyarországi Református Egyház járt el a legradikálisabban: november 11-től minden közvetlen érintkezéssel járó alkalom szüneteltetését rendelték el. „A református dogmatika egyik alapelve az egyetemes papságról szól. Ez kimondja, hogy a keresztségben Isten magának szenteli meg az embert. Hétköznapi nyelvre lefordítva ez azt jelenti, hogy egy keresztyén család otthonában is tud istentiszteletet tartani” – fejtette ki Esztergály Előd.

Az internetes misékkel az egyházak szerint vannak problémák hitéleti szempontból. „Hitvallásunk alapját a szentségek képezik, amiket csak személyesen vehetnek magukhoz a hívek” – mondta Kelemen László. Így a katolikusoknál csak személyesen lehet áldozni és gyónni. A reformátusoknál és evangélikusoknál ugyanez vonatkozik az úrvacsora szentségére is. Az egyházak vezetése – a reformátusokat leszámítva – ezért hagyta meg a lehetőséget a személyes istentiszteletek, misék megtartására is.

„Különböző fórumokon értek bennünket támadások, kifogásolták, hogy szentmisére miért lehet menni – mondta Hatházi Róbert kecskeméti plébános – szerintem azonban a boltnál nem veszélyesebb közeg az a templomi alkalom, amin a szabályokat betartva veszünk részt.

Átalakult közösségek

A szigorú szabályok miatt a közösségi lét is korlátok közé szorult. A templomi közösségekhez kapcsolódnak hittanos csoportok, cserkészek. Templomi környezetben szokták felkészíteni az elsőáldozókat, bérmálkozókat, a protestánsoknál a konfirmálókat, de ezek idén vagy elmaradnak, vagy online tartják őket. „Csak az iskolákban van kötelező hitoktatás, a saját csoportjainknak mi Zoomon keresztül tartjuk az órákat” – mondta Kelemen László. A járvány első hulláma óta a hívek közösségként is összefogtak Budakalászon. Interneten gyújtanak az adventi időszakban gyertyát, rászorulóknak segítettek, a családok pedig egymást ajándékozzák meg. „Ez Covid-biztos, hiszen az ajtóba oda lehet tenni a kisebb ajándékokat" – mondta Kelemen.

Esztergály Előd szerint a gyülekezetek a lelki megerősödés helyszínei, a távolságtartás miatt viszont ez a szerepük bizonytalanná vált. „Az adventi időszakban telefonon hívjuk fel gyülekezetünk rászoruló tagjait: magányosakat, betegeket, időseket, beszélgetünk velük, segítünk nekik, együtt imádkozunk” – mondta. Beszámolók szerint az egyházak ehhez hasonló programokba kezdtek az egész országban. Krámer György azt mondta, hogy van olyan falu, ahol a lelkész elmegy a hívekhez és a kerítésen keresztül beszélgetnek.

Elsősorban az idősebb generáció sínylette meg viszont azt, hogy az istentiszteletek és misék mellett a kapcsolattartás is szinte mindenhol az internetre került. Minden beszélgetőpartnerünk megerősítette, hogy nehéz volt az átállás, de mára sikerült. „Az idősekkel a telefonos kapcsolattartás az elsődleges, de a fiatalok sokat segítettek, többeknek beállították a gépeket” – mondta ezzel kapcsolatban Krámer.

A fiatalabbakkal eddig is használták az egyházak az internetet, azonban a járvány miatti teljes átállás sokakat megviselt közülük is. „Például nehézséget jelent, hogy van, amikor jó lenne megölelni a másikat, megfogni a kezét, vagy csak a szemébe nézni. Az online tér jelentősen megnehezíti, hogy igazi lelki élményekkel tudjam gazdagítani a konfirmációra készülőket” – mondta Esztergály Előd.

A teljes cikk a Hvg.hu oldalán itt található.

 

Címkék: karácsony - istentisztelet -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!