„A tanár, Samuel Paty rettenetes meggyilkolása és az azt követő mai rémtettek arra kell sarkaljanak minket, hogy hathatós választ találjunk az erőszakos vallási szélsőségesség jelenségére, nem csupán Franciaországban, hanem a világ számos más, erőszak sújtotta országában is” – sürgette a főtitkár. „Ennek a brutalitásnak nem lehet jogos vallási igazolása, és minden kísérletet kategorikusan el kell utasítanunk, ami a hasonló bűncselekményeket vallásos érvekkel igyekszik alátámasztani” – fogalmazott határozottan Ioan Sauca.
A főtitkár egyben köszönetet mondott az EVT vallásközi partnereinek, köztük az Emberi Testvériségért Főbizottságnak, az együttműködésért e közös meggyőződés mentén.
Elítélte a nizzai merényletet a francia katolikus egyház és a Vatikán is
Gyűlöletesnek nevezte a csütörtöki nizzai késes merényletet a francia püspöki konferencia (CEF), és kifejezte kívánságát, hogy a keresztények ne váljanak meggyilkolandó célponttá.
Meg vagyunk döbbenve e gyűlöletes cselekedet láttán - jelentette ki az AFP francia hírügynökségnek Hugues de Woillemont, a CEF szóvivője a dél-franciaországi város Notre-Dame-bazilikájában elkövetett, három ember életét követelő merénylet kapcsán, amelynek ügyében a terrorellenes ügyészség folytat vizsgálatot.
Sürgősen harcba kell szállni a terrorizmus jelentette rákfene ellen, ugyanilyen sürgős kézzelfogható módon helyreállítani a testvériséget országunkban - tette hozzá. A CEF bejelentette, hogy csütörtökön, a jelképes 15 órakor – Krisztus halálának órájában – minden francia templomban megkongatják a lélekharangot az áldozatok előtt tisztelegve.
Elítélte a merényletet a Vatikán is, hangsúlyozva, hogy a terrorizmus mindig is elfogadhatatlan lesz. A Szentszék közleménye szerint a pápa imádkozik az áldozatokért. Az Európai Unió vezetői szolidaritásukat fejezték ki Franciaországgal, és a „gyűlöletet szítók és terjesztők” elleni szembeszállásra szólítottak fel.
Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök Facebook bejegyzésében fejezte ki szolidaritását a franciaországi keresztény közösségekkel
Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök Facebbok bejegyzésében azt írta, hogy imádkozik az áldozatok hozzátartozóiért és a sérültek mielőbbi felépüléséért. „Szolidaritásomat fejezem ki a franciaországi keresztény közösségekkel, felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül, hiszen Krisztusban egyek vagyunk” – tette hozzá a püspök.
A teljes bejegyzés itt olvasható:
Erdő Péter részvéttáviratot küldött a nizzai püspöknek
Erdő Péter bíboros, prímás részvéttáviratot küldött a nizzai püspöknek, melyet Fábry Kornél tolmácsolt a francia főpásztornak.
„Megdöbbenéssel értesültünk a mai szörnyű merényletről” – írta a bíboros. – Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye és az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus szervezői nevében kifejezzük testvéri együttérzésünket Nizza katolikus közösségével és a francia katolikus egyházzal. Imádkozunk azért, hogy a különböző vallások egy szívvel dolgozzanak az emberi méltóságért, a kiengesztelődésért és a vallásszabadságért. A vértanúk vére magvetés. Kérjük Istent, hogy fakadjon a szenvedésből a hit és a szeretet és az Egyház megújulása. Mária, Keresztények segítsége, könyörögj érettünk!” – zárta sorait Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek.
Több külföldi vezető is részvétét fejezte ki
Orbán Viktor miniszterelnök a csütörtöki nizzai iszlamista terrortámadás kapcsán a magyar emberek nevében együttérzését fejezte ki a francia nemzetnek, és sok erőt kívánt az áldozatok családjainak abban a levélben, amit Emmanuel Macron köztársasági elnöknek küldött – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Mint írta, mély megdöbbenéssel értesült a Nizzában elkövetett szörnyű terrortámadásról. „A mai és az elmúlt hetek támadásai is egyértelműen megmutatták, hogy közös európai kultúránk, életmódunk és értékeink a szélsőséges terrorizmus célkeresztjébe kerültek” – fogalmazott a magyar miniszterelnök.
Orbán Viktor biztosította Franciaország államfőjét Magyarország támogatásáról ezekben a nehéz órákban.
„Készen állunk arra, hogy egyesítsük erőinket a hagyományos európai értékek és a hagyományos európai életforma megvédése érdekében” – írta kondoleáló levelében a magyar kormányfő.
Elítélem a Nizzában történt gyűlöletes és kegyetlen támadást, teljes szívemmel Franciaország mellett állok – írta Twitter-oldalán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Majd hozzátette, hogy együttérez a gyűlöletes cselekedet áldozataival. Továbbá, hogy egész Európa szolidáris Franciaországgal. Egységesek és eltökéltek maradunk a barbársággal és a fanatizmussal szemben.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke gyalázatosnak nevezte a merényletet, és a franciáknak üzenve kijelentette: Egész Európa önökkel van.
Országa szolidaritását fejezte ki a francia nemzettel a Twitteren Angela Merkel német kancellár és Giuseppe Conti olasz, valamint Mark Rutte holland miniszterelnök is. Részvétét fejezte ki a nizzai „barbár támadás” miatt Luigi di Maio olasz külügyminiszter is.
Sokkban vagyok, amióta értesültem a nizzai Notre-Dame-bazilikában elkövetett barbár támadásról. Együttérzésem az áldozatokkal és hozzátartozóikkal. Az Egyesült Királyság Franciaország oldalán áll a terror elleni harcban – írta francia nyelvű Twitter-üzenetében Boris Johnson brit kormányfő.
Az orosz elnöki hivatal a nizzai támadásra reagálva hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlan embereket ölni, de azt is hozzátette, hogy helytelen a hívők érzelmeit megsérteni.
A török külügyminisztérium közleményben határozottan elítélte a nizzai merényletet. Világos, hogy akik egy szent helyen elkövettek ilyen durva merényletet, semmilyen vallási, emberi vagy erkölcsi értékből nem meríthetnek ihletet – írta a tárca.
Nizza izraeli testvérvárosának, Netanjának a polgármestere, Miriam Feierberg-Icher telefonon fejezte ki részvétét Nizza polgármesterének, Christian Estrosinak a városa nevében. Estrosi azt válaszolta: „Egy család vagyunk” – jelentette az izraeli közszolgálati rádió.
Csütörtökön, három nappal a mindenszentek katolikus ünnep előtt és a maulíd muszlim ünnep napján (Mohamed próféta születésének ünnepén) egy késes férfi lefejezett egy nőt és két másik embert megölt a nizzai Notre-Dame-bazilikában. Nem sokkal később a rendőrök Avignon közelében agyonlőttek egy férfit, aki lőfegyverrel fenyegetett járókelőket az utcán. Mindkét esetben iszlamista támadást sejtenek a háttérben. Az incidensekre csaknem két héttel Samuel Paty meggyilkolását követően került sor. A tanárt egy moszkvai születésű csecsen fiatal lefejezte, mert Mohamed-karikatúrákat mutatott diákjainak a szólásszabadságról szóló óráján. A gyilkosság világszerte felzúdulást keltett, és kiélezte a feszültséget a Nyugat és a muszlim világ között.