Bátrabban vállalni az evangéliumot

Bátrabban vállalni az evangéliumot

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Galambos Ádám, fotó: Magyari Márton
Sorozatunkban az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológusi, lelkészi hivatásra készülő hallgatóit szólaltatjuk meg indíttatásukról, a szolgálattal kapcsolatos elképzeléseikről, céljaikról. Rosenbergerné Babka Anna az ikladi gyülekezetből került a teológiára. A jelenleg diplomamunkáját író hallgatót elhívásáról, meghatározó igéjéről és az egyház jövőjéről is kérdeztük.

– Ikladról, lelkészcsaládból származol. Nem minden lelkészgyermek választja a lelkészi szolgálatot. Neked miért volt fontos?

– Számomra sem volt elsőre egyértelmű. Kisiskolásként is érdekeltek már az Istennel kapcsolatos kérdések, fiatalon is sokat olvastam ebben a témakörben. Bár a pszichológia is vonzott, de a pályaválasztásnál már tudtam, hogy Isten hol szeretne látni engem. Úgy érezem, hogy folyamatosan formálta az életemet.

– Az aszódi evangélikus gimnáziumban érettségiztél. Mennyire volt számodra meghatározó az egyházi iskola?

– Nagyon sokat jelentett, hogy vallásos közösségben élhettem át a tanulóéveimet. Az iskolai áhítatok és hittanórák segítették az utamat, de talán még meghatározóbb volt, hogy az otthoni, ikladi gyülekezet életében kiskorom óta aktívan részt vettem. Gyermekek táboroztatásában, ifjúsági áhítatok tartásában, a gyülekezet körüli teendők végzésében „otthon éreztem magam”.

– Mely területek váltak különösen fontossá számodra a teológián?

– Teológiai tanulmányomra úgy tekintek, mint egy fontos alapra, amit komolyan kell vennem, és arra építve később, a gyakorlatban kell kibontanom és kamatoztatnom a tanultakat. A gyakorlati teológia és a rendszeres teológia a kezdetektől érdekelt. Meghatározó volt számomra a heidelbergi ösztöndíj. Úgy jöttem haza, hogy nemcsak a nyelvtudásom mélyült, hanem sokkal tágabb perspektívából tudtam a teológiai tanulmányaimra tekinteni.

– Az ikladi gyülekezetben nemcsak tag vagy, hanem az énekkar vezetője is.

– Fontosnak tartom, hogy a teológia mellett egy gyülekezetben is aktív szolgáló legyek. A gyermekekkel való foglalkozást kiemelten lényegesnek tartom. Nálunk gyermekkórus alakult, ennek lehetek az összefogója, motorja és vezetője. Ezt meghatározó szolgálatnak tekintem.

– Milyennek képzeled el a 21. század egyházát?

– A 21. század egyházának mások a kihívásai, mint a korábbiaknak. Fontos lenne, hogy az evangéliumot úgy hirdessük, hogy a ma emberének megszólító erővel bírjon. Ehhez bátrabbnak és nyitottabbnak kellene lennünk! Az egyházon belül mélyebb Istenre tekintésre lenne szükség. Ha ez megvan, utána tudnánk igazán szeretettel mások felé fordulni. Fontos lenne, hogy még komolyabban vegyük a ma emberének a kérdéseit. Ezért a gyülekezetépítésen és az ifjúsági munkán túl az egyház meghatározó feladatának tekintem a lelkigondozást is.

– Milyen gyülekezeti modellt képzelsz el ehhez?

– A gyülekezet felépítését úgy tudom elképzelni, hogy az bizonyos érdeklődési körökre koncentrálódik. Miután megvannak ezek a kisközösségek – gyermekkórus, ifjúsági kör, női kör, és így tovább –, utána tudnak egységgé formálódni az istentiszteleten, ami egy közösség legnagyobb ünnepe.

– Melyik a számodra különösen meghatározó bibliai ige?

– „Mindenre van erőm Krisztusban, aki megerősít engem.” [Fil 4,13] Ez volt a konfirmációs igém is. Ez azért fontos nekem, mert tudom, hogy ha a saját eszemmel kell döntenem, akkor bizonytalanná válok, és nem vagyok olyan bátor, mint amilyen Istennel együtt tudok lenni. Ez az elhívásommal kapcsolatban is nagyon fontos.

A cikk az Evangélikus Élet magazin 82. évfolyam, 47-48. számában jelent meg, 2017. december 3-án.

Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál, a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a Digitalstand oldaláról.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!