A 292 oldalas dokumentum latin nyelven íródott, az 1726–1815 közötti időszakot öleli át, vegyesen található benne keresztelési, házassági és temetési dokumentáció, így tanúskodik az egykori gyülekezetről. Gyakoriak ma is a gyülekezetben az akkori időszakban fellelhető Boros, Trenka, Skrabák, Csernyin, Sulák, Radocha, Boleraczki, Báles, Sloboda, Nochta, Vitek, Horák, Ruzicska családnevek.
A dokumentum átvészelte a történelem viharait. 1862-ben tűzvész pusztított, leégett a templom. Olyan nagy volt a tűz, hogy a harangok is megolvadtak, az anyakönyveket azonban sikerült kimenteni. A szóban forgó első anyakönyv restaurálása 2016-ban fejeződött be, a munkát a budapesti Archív Art Könyvrestaurátor Műhely Kft. végezte el.
A gyülekezet másik ékessége a szószékoltár, amelyet 1907-ben ezerkilencszáz koronáért vásárolt meg a gyülekezet. Rétay és Benedek budapesti oltárkészítő mesterek munkája. Az oltár különlegessége a kétoldalt elhelyezkedő két fogadalmi angyal, amelyek utólag kerültek a helyükre. Az első világháborúba menő katonák megfogadták, hogy ha túlélik a háborút, a templom oltárára őrzőangyalokat állíttatnak.
A cikk az Evangélikus Élet magazin 85. évfolyam, 9–10. számában jelent meg 2020. március 15-én.
Az Evangélikus Élet magazin kapható az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Luther Kiadónál a kiado@lutheran.hu címen, vagy digitális formában megvásárolható és letölthető a kiadó oldalán.