A Balassák emlékezete

A Balassák emlékezete

Share this content.

Szöveg: Csepregi Erzsébet, fotó: Sárszentlőrinci Evangélikus Gyülekezet és Wagner Gyula
Sárszentlőrinc – A sárszentlőrinci gyülekezet 2017. szeptember 17-én emlékezett neves lelkészére, Balassa Jánosra, halálának 175. évfordulóján. A Balassa János név inkább fiáról, a naggyá lett, Európa hírű sebészprofesszorról ismert, hiszen róla Budapesten, Szekszárdon is kórházat neveztek el, így – még a szakmai körökön túl is – az utókor őrzi nevét.

Ezen az ünnepen nem a fiú, s nem a fiak (Balassa Pál orosházi lelkész) álltak az emlékezés homlokterében, hanem az apa, aki 1783-ban jobbágy szülők gyermekeként született Répcelakon, s több ottani szegény sorsú társával együtt lelkész lett. Hogyan gyökerezett, nőtt, terebélyesedett a kemenesaljai magyar evangélikus családok sorában a Balassa család, Istent, embert, hazát tisztelő, a köz érdekeit szem előtt tartó, munkás életre nevelő értékrendjüket továbbadva nemzedékről nemzedékre? -erről tartott érdekfeszítő előadást dr. Smidéliusz László répcelaki lakos, nyugalmazott tüdőgyógyász, a nyugati egyházkerület másodfelügyelője.

De nagyon előreszaladtam a gondolatok sorában, hiszen az ünnepi istentisztelet igehirdetéssel kezdődött. Gáncs Péter püspök a vasárnap igehirdetési alapigéje alapján beszélt a felülről megnyíló ajtóról, a földig - nyomorunk helyéig - ereszkedő létráról, az áldás ígéretéről, amit Jákób álmában kap, de aztán ébren, népe egész történetében, máig érően átél. Püspök úr igehirdetésében idézett Balassa János 190 évvel ezelőtti ugyanezen a szószéken elmondott igehirdetéséből, amikor is a lelkész ugyanerre az igére hivatkozva biztatta, bátorította az Úrhoz való ragaszkodásra gyülekezetét.

Az igehirdetés és az előadás után Bakay Péter, a most megjelent A Balassák hagyatéka című könyv egyik szerkesztője mutatta be a kötetet és a jelenlevő szerzőket: dr. Gesztesi Tamás nyugalmazott szekszárdi főorvost és lányát dr. Gesztesi Enikőt, akik Balassa János sebészprofesszorról írtak, Koszorús Oszkár nyugalmazott orosházi levéltárost, aki Balassa Pál orosházi lelkészt mutatja be a kötetben és dr. Töttős Gábor egyetemi docenst, aki Balassa János sebészprofesszor alakját, személyét, munkásságát az akkori irodalom lapjain követi nyomon. Bakay Péter elmondta, hogy ez a könyv egy öt kötetből álló sorozat utolsó kötete, ebben a sorozatban a gyülekezet öt nagy nevű lelkészének állít emléket: Szeniczei Bárány György falualapító lelkésznek, Nagy István templomépítő, iskolaalapító püspöknek, Sántha Károly énekköltő lelkésznek. Végül Csepregi Béla lelkész munkásságának bemutatása után a most megjelent kötet Balassa János lelkészt két fiával együtt mutatja be. (Balassa Jánosnak és feleségének hét gyermeke született, többen közülük jelentős életutat futottak be. A közéletből és az egyházi életből János és Pál lettek ismertté, ezért csak róluk szólunk bővebben a kötetben. )

Az ünnep a meghívott vendégekkel volt teljes. Egyházunk a legmagasabb szinten képviselte magát. Gáncs Péter elnök-püspök mellett jelen volt Radosné Lengyel Anna, a Déli Egyházkerület és Andorka Árpád, a Tolna–Baranyai Egyházmegye felügyelője. A Balassa János nevét viselő I. számú Sebészeti Klinikát dr. Harsányi László főigazgató képviselte. A szekszárdi Balassa János kórház számos orvosát is köszönthettük, akikkel régre visszanyúló szoros kapcsolat fűz össze minket. Sorainkban üdvözölhettük Répcelak város (Balassa János szülőhelyének) polgármesterét, Szabó Józsefet, Verasztó Jánost, a répcelaki evangélikus gyülekezet lelkészét, a város és a gyülekezet vezető testületének több tagját. Köszönthettünk a még élő Balassa utódokat is, szülővárosukból és Budapestről is. Örültünk elszármazottaknak, helyieknek, közelieknek, távoliaknak egyaránt.

A megemlékezés aranyló napsütésben, bágyadt szeptemberi melegben, a temetőben folytatódott tovább, ahol az emlékezők koszorúikat helyezhették el a nagy lelkész sírjánál. A templomban az orgonán, a temetőben harsonán Csepregi Dóra Fanni szolgált. A napot hagyományainknak megfelelően szeretetvendégség zárta, ahol immár fesztelenül lehetett együtt mindenki, gyülekezet és vendégek egyaránt. A pátosz nélküli ünnepélyesség, a szeretetteljes hangulat ad erőt gyülekezetünknek a soron következő, október 7-8–án rendezendő reformációi megemlékezésünkhöz, amire mindenkit szeretettel várunk.

A Balassák hagyatéka című könyv a Sárszentlőrinci Evangélikus Egyházközség címén megrendelhető:

7047 Sárszentlőrinc Petőfi u. 45.

csepregierzsebet@gmail.com

Telefon: 20-824-6400

Ára: 1500 Ft

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!