Szenvedés és betegség – Bedford-Strohm elutasítja az asszisztált öngyilkosságot

Szenvedés és betegség – Bedford-Strohm elutasítja az asszisztált öngyilkosságot

Share this content.

Forrás: Evangelisch.de, fordítás: MEE Ökumenikus és Külügyi Osztály
Berlin – Folytatódik az eutanázia téma vitája a Németországi Protestáns Egyházon (EKD) belül. Ulrich Lilie diakóniai elnök és további teológusok, így Bedford-Strohm püspök is megszólalt.

Az EKD vezető tanácsosa megerősítette álláspontját, vagyis továbbra is ellenzi az asszisztált öngyilkosságot az egyházi intézményekben. 

„Az emberi élet aktív befejezése sosem lehet normális opció, elkötelezett vagyok az élet védelme mellett” – nyilatkozta. Az egyház nem vehet részt egy olyan folyamatban, melynek végén egy emberi élet kioltása áll, ahogy a tanácsadás és az előkészítő folyamat sem jöhet szóba. Utalt más olyan lehetőségekre, mint a palliatív ellátás, a fájdalomcsillapítás és lelkigondozói támogatás. „Már ma sem írhat elő nekem senki olyan élet meghosszabbítását célzó kezelést, melyet nem akarok” – mondta a teológus.

Az egyháznak ugyanakkor tartózkodnia kell az egyes emberek morális megítélésétől, ez az egyház felelőssége: „Ez egyben nem jelenti azt, hogy szervezetten részt vegyen és hozzájáruljon az emberek elhalálozásához.”

Ulrich Lilie diakóniai elnök és a protestáns egyház további képviselői azonban nem zárnák ki ezt a lehetőséget az intézményeken belül, ám Heinrich Bedford-Strohm a vitában konkrét utat keres.

Lilie szeretné folytatni a megkezdett vitát anélkül, hogy az a vád érné őket, hogy a mérgező fecskendővel kampányolnak. Értékalapú tanácsadási megoldást javasol képzett szakemberek, lelkigondozók, jogászok részvételével.

A törvényalkotók azonban egy lehetséges új szabályozást szeretnének létrehozni.

Teológus professzorok kritizálják az asszisztált öngyilkosságról szóló törvényjavaslatot

Reiner Anselm és Peter Dabrock protestáns teológus professzorok a törvény vitájában azok megalkotóitól hiányolják az ötleteket. „Az alkotmánybíróság egyértelműen előírta a védelmi koncepciók beépítését. Az eddigi tervezetben erről egy szó sincsen” – mondta Dabrock, a Német Etikai Tanács korábbi elnöke.

Anselm az eddigi javaslatokat kimondottan irritálónak tartja, szerinte a politikai javaslatokból hiányzik az életvédelmi koncepció, hiányoznak a segítségnyújtási szabályok, mely esetekben szabad felelősség kérdése a döntés.

2020. február 26-án az alkotmánybíróság megtámadta a 2015-ös törvényt. A bíró szerint a halálról szóló önrendelkezési jog a szabadságjogok közé tartozik, és megengedi harmadik fél segítségét. Így kudarcot vallott a halálozást segítő szervezetek betiltására vonatkozó politikai törekvés.  

A Bundestagban egy lehetséges új szabályozásról tárgyalnak. A képviselők két csoportja egy-egy javaslatot nyújtott be. A professzorok szerint a javaslatok nem elég pontosak, a protestáns egyházon belül az egyházi intézményi alkalmazás a fő kérdés.

Anselm támogatja, hogy az ápolásban dolgozó szakemberek véleményét hallgassák meg a konzultációk során, ugyanis jelenleg a vita „funkcionáriusok” szintjén zajlik. 

Dabrock szerint: „Összességében az emberi élet negyedik fázisát komolyan és alaposan meg kell vizsgálni, más az, amit érzékelünk, az aktív időseket úton a lakókocsival, ezzel szemben kevésbé az út végső szakaszát, ahol hiányzik a reménység.”

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!