Bemutatják a híres protestáns akadémikusokat ábrázoló kötetet

Bemutatják a híres protestáns akadémikusokat ábrázoló kötetet

Share this content.

Forrás: EOGY
Budapest – A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központja, az ELTE Társadalomtudományi Kar Összehasonlító Történeti Szociológia Tanszéke és az ELTE TÁTK Prozopográfiai és Családtörténeti Kutatócsoportja szeretettel és tisztelettel meghívja Kovács I. Gábor és Takács Árpád A Magyar Tudományos Akadémia tagjai a két világháború közötti magyar tudáselitben I., A protestáns felekezeti-művelődési alakzatokhoz tartozók ősfái című kötetének bemutatójára.

Időpont2020. március 19., 16.00 óra 

Helyszín: MTA Könyvtár és Információs Központ (1051, Arany János utca 1.)

A kötetet bemutatja: Kövér György, egyetemi tanár, akadémikus 

Moderátor: Gyáni Gábor, egyetemi tanár, akadémikus

A Történeti Elitkutatások – Historical Elite Research könyvsorozatának 2012-ben indult új folyama a magyar tudáselit egyik meghatározó csoportjának, az egyetemi tanároknak az életrajzi adatait és életútleírásait kezdte közölni. A most megjelenő kötet a tudáselit másik domináns szegmensének, a Magyar Tudományos Akadémia tagjainak a rekrutációjával foglalkozik.

A könyv első szerkezeti egysége a két világháború közötti elitek kutatásának keretében három időmetszetben (1927–1928; 1937–1938; 1942–1943) kiválasztott 365 akadémikusnak a származását és társadalmi státuszát elemzi az apák adatai alapján. A kiadvány második fele az 1920 és 1944 között élt valamennyi megválasztott akadémikus származását kívánja tágabb történeti perspektívában bemutatni. A dédszülőkig visszamenően összeállított ősfákkal az volt a célunk, hogy láthatóvá tegyük a magyarországi társadalomtörténetnek azokat a szociokulturális, etnokulturális, felekezeti-művelődési és regionális alakzatait, amelyekből különböző ritmusú szellemi tőkefelhalmozás eredményeképp két-három nemzedék múltán kiemelkedtek a tudáselit tagjai. Így rajzolódtak ki azok a hosszú távú történeti mobilitási pályák is, amelyek szerepet játszottak a két világháború közötti tudáselit utánpótlásában.

Jelen kötetünkben a 467 akadémikus felekezeti-művelődési alakzatok szerint rendezett ősfái közül a protestánsokét közöljük: 86 református, 66 evangélikus és 7 unitárius vallású akadémikusét.

A kötet megjelenését az NKFI K 115766 számú kutatási pályázata, a KRE Egyház és Társadalom Kutató Intézete és a Magyarországi Evangélikus Egyház támogatta.

 

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!