Időpont: 2020. március 19., 16.00 óra
Helyszín: MTA Könyvtár és Információs Központ (1051, Arany János utca 1.)
A kötetet bemutatja: Kövér György, egyetemi tanár, akadémikus
Moderátor: Gyáni Gábor, egyetemi tanár, akadémikus
A Történeti Elitkutatások – Historical Elite Research könyvsorozatának 2012-ben indult új folyama a magyar tudáselit egyik meghatározó csoportjának, az egyetemi tanároknak az életrajzi adatait és életútleírásait kezdte közölni. A most megjelenő kötet a tudáselit másik domináns szegmensének, a Magyar Tudományos Akadémia tagjainak a rekrutációjával foglalkozik.
A könyv első szerkezeti egysége a két világháború közötti elitek kutatásának keretében három időmetszetben (1927–1928; 1937–1938; 1942–1943) kiválasztott 365 akadémikusnak a származását és társadalmi státuszát elemzi az apák adatai alapján. A kiadvány második fele az 1920 és 1944 között élt valamennyi megválasztott akadémikus származását kívánja tágabb történeti perspektívában bemutatni. A dédszülőkig visszamenően összeállított ősfákkal az volt a célunk, hogy láthatóvá tegyük a magyarországi társadalomtörténetnek azokat a szociokulturális, etnokulturális, felekezeti-művelődési és regionális alakzatait, amelyekből különböző ritmusú szellemi tőkefelhalmozás eredményeképp két-három nemzedék múltán kiemelkedtek a tudáselit tagjai. Így rajzolódtak ki azok a hosszú távú történeti mobilitási pályák is, amelyek szerepet játszottak a két világháború közötti tudáselit utánpótlásában.
Jelen kötetünkben a 467 akadémikus felekezeti-művelődési alakzatok szerint rendezett ősfái közül a protestánsokét közöljük: 86 református, 66 evangélikus és 7 unitárius vallású akadémikusét.
A kötet megjelenését az NKFI K 115766 számú kutatási pályázata, a KRE Egyház és Társadalom Kutató Intézete és a Magyarországi Evangélikus Egyház támogatta.