anglikán

Mit jelent Jézus követése? – Hat fejezet a felelős tanítványi útról

Rowan Williams világszerte ismert és elismert anglikán teológus. A volt canterburyi érsek, aki jelenleg a cambridge-i Magdalene College rektora, százharminc oldalas művében kísérletet tesz arra, hogy hat fejezetben summázza a kereszténység esszenciáját. Utódja, a jelenlegi canterburyi érsek, Justin Welby így vall a könyvről: „Ez a legszebb írás a tanítványságról, amelyet valaha olvastam. Hálás vagyok az inspirációért, amit a lapjairól meríthetek. Ajánlom ezt a könyvet mindazoknak, akik már régóta ezen az úton járnak, és bárkinek, aki azon töpreng, vajon mi a csudát jelent Jézus követése.”

A digitális világ tízparancsolata

A közösségi média megjelenésének köszönhetően az online életünk szépen lassan összefolyt a valósággal. Órákig, sőt, napokig tudunk bosszankodni egy-egy kommenten vagy poszton. A másfajta kommunikációs tér miatt levetkőzzük az alapvető kedvességet és tiszteletet, arctalanul sértegetünk vagy nyilvánítunk véleményt. Ezt felismerve Justin Welby Canterbury érseke tíz jó tanácsot fogalmazott meg a digitális kor emberének. Az anglikán érsek arra szeretné ezzel felhívni a figyelmet, hogy online cselekedeteinkért is felelősséggel tartozunk.

Luther és Hamlet? – Asztali beszélgetések Fabiny Tiborral és Nádasdy Ádámmal

Budapest – Hathatott-e Luther Márton teológiai látása William Shakespeare művészetére? Igaz-e az az állítás, miszerint Hamlet a lutheri tanok értelmében is wittenbergi diák volt? Ilyen és hasonló kérdésekre keresték a válaszokat az Asztali beszélgetések sorozat tizenharmadik évadának záródisputáján a meghívott vendégek, Fabiny Tibor és Nádasdy Ádám.

A reformáció volt az eredeti brexit

London – Az Európán végigsöprő vallási felfordulás, a reformáció változtatta meg az angol történelem irányát, állítja Eamon Duffy, a Cambridge-i Egyetem professor emeritusa, akivel a BBC History készített interjút.

Közös nyilatkozatot írt alá a katolikus egyházfő és Canterbury érseke Rómában

Róma – A katolikusok és anglikánok közötti párbeszéd jegyében tartott közös imavirrasztást Ferenc pápa és az anglikán egyházat vezető Justin Welby, Canterbury érseke Rómában szerdán. A szertartáson közös nyilatkozatot írtak alá, de hangsúlyozták, hogy a két egyház között most is léteznek nézeteltérések.

Porvoo-i közös nyilatkozat – Anglikán és lutheránus egyházak közötti egyezmény (1992)

Az 1992-ben létrejött Porvooi Közös Nyilatkozat teljes kommuniót hozott létre az aláíró anglikán és lutheránus egyházak között. Az egyezmény szövegét az alábbiakban immáron magyar nyelven is elolvashatják.

„Új nyelvezet megtalálásával, egymásra figyeléssel előbbre léphetnénk az ökumené terén” – Interjú Nagypál Szabolccsal

Budapest – Nagypál Szabolcs jogot és római katolikus teológiát végzett, mindkettőből doktorált is. Teológiai kutatási területe a vallásközi párbeszéd elmélete, kitekintve az ökumenikus párbeszédre, szintjeire, feladataira, kockázataira, akadályaira, a fölkészülésre. Az anglikán és lutheránus egyházak között 1992-ben megkötött porvooi nyilatkozatot feleségével, Rozs-Nagy Szilvia hittanreferenssel most fordították le. A nyilatkozat hangsúlyairól, gyakorlati hasznáról kérdeztük többek között.

Létrejött Egyiptomban a Keresztény Egyházak Nemzeti Tanácsa

Kairó – Budapest – Megalapították Egyiptomban a Keresztény Egyházak Nemzeti Tanácsát, amelynek célja az ökumenizmus elősegítése és a közös társadalmi-kulturális kezdeményezések támogatása – adta hírül az Agenzia Fides vatikáni hírügynökség.

150 éves anglikán újság

London – A Church Times (Egyházi Idők) nevű angol egyházi újság első száma 1863-ban jelent meg, egy penny, azaz pár fillér volt az ára. A lap 1863. február 7-i első számától fogva pontosan és hűségesen dokumentálja a szigetországbeli anglikán egyház mindennapjait, ünnepeit, eseményeit. Ma a világ vezető anglikán lapjának tekintik. Forrás: christiantoday.com, szöveg: dr. Békefy Lajos
Feliratkozás RSS - anglikán csatornájára