Hubert Gabriella

Elsőrangú forrás és kulturális örökségünk ritka kincse

Izgalmas kötet megjelentetésével járult hozzá az elmúlt esztendő végén az úrvacsora évének méltó megünnepléséhez az Evangélikus Országos Gyűjtemény. Zvonarics Mihály Az Úr Vacsorája üdvösséges tudományának útába való rövid bemutatás című traktátusát eredetileg 1643- ban, a szerző – sárvári esperes, majd a Dunántúli Evangélikus Egyházkerület püspöke – halála után tizennyolc évvel nyomtatták Csepregen. Egyetlen fennmaradt példányát az Országos Széchényi Könyvtár őrzi. A friss kötet ennek hasonmás kiadása, ugyanakkor a szövegnek a mai helyesírás szerinti átirata is helyet kapott benne. H. Hubert Gabriella irodalom- és könyvtártörténészt, az Evangélikus Országos Gyűjtemény igazgatóját és a bevezető tanulmányt jegyző Csepregi Zoltán evangélikus lelkészt, egyháztörténész-professzort, az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektorát kérdeztük a könyvről.

Felhívás: Esterházy Péter dedikációkat gyűjt az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár

Az Evangélikus Országos Gyűjtemény Esterházy Péter és Gitta Könyvtár széles körű gyűjtést indít. Határidő nélkül várjuk digitális kollekciónkba Esterházy Péter dedikációit. 

Merjünk gondolkodni! – Hubert Gabriella a Károli Gáspár-díj egyik idei kitüntetettje

„Ha elkapja a kutatót egy-egy kutatási téma, az nem engedi. A protestantizmusnak kiemelkedő szerepe van abban, hogy merünk kérdéseket feltenni” – mondja a kutatás szépségéről és szabadságáról Hubert Gabriella. Az Evangélikus Országos Gyűjtemény igazgatója október 30-án vehette át a Károli Gáspár-díjat. Az 1997-ben alapított elismerést évente adják át olyan személyiségeknek, akik a protestáns hittudományok területén kifejtett munkásságukkal gazdagították a magyar tudományos életet, illetve a magyar vallási irodalomban és vallási életben kiemelkedőt alkottak.

Díj előlegben

Budapest – „A jubileumi évben Károli-díjat kapni olyan óriási megtiszteltetés, amitől elakad az ember szava, de leginkább további munkára kötelez.” Károli Gáspár-díjat vehetett át Hubert Gabriella irodalomtörténész és Kovács István Gábor történész október 30-án.

A reformáció 500 éves öröksége: Luther és az éneklő egyház

Budapest – A Magyarországi Luther Szövetség és a Magyarországi Evangélikus Egyház Reformációi Emlékbizottsága szervezésében jubileumi előadássorozatra kerül sor minden hónap utolsó csütörtökén a Deák téri Evangélikus Országos Múzeum előadótermében. Hatodik alkalommal, 2017. június 29-én dr. Hubert Gabriella irodalom- és könyvtörténész, az Evangélikus Országos Gyűjtemény igazgatója, valamint dr. Ecsedi Zsuzsanna a Magyarországi Evangélikus Egyház Kántorképző Intézetének tudományos munkatársa tartott előadást Luther és az éneklő egyház címmel.

AJÁNLÓ: Lenyűgöző kincsestár

Aki kézbe veszi, simogatja a könyvet, lapozgatja, aztán beleolvas, és énekelni kezd. A Régi Magyar Költők Tára XVII. századi sorozatának 17. kötete fekszik előttünk. A könyvben 255 darab, 1601 és 1700 között megjelent evangélikus és református éneket gyűjtöttek össze, köztük olyanokat is, amelyeket még ma is ismerünk és éneklünk. Mint kritikai kiadást forrásként használhatják új énekeskönyvek, szöveg- vagy énekgyűjtemények szerkesztői.
Feliratkozás RSS - Hubert Gabriella csatornájára