karzatlépcső

Karzatlépcső 2/6 – Pályázattal | A szlovákság jelenléte a Magyarországi Evangélikus Egyházban

Fót – A 338 számú énekünk – Isten nékem erőm, bizodalmam – pentaton dallamrészletei ellenére, a szlovák evangélikusoktól örököltük. A Tranoscius éneke talán már a husziták énekkincsében is jelen volt, erre utal énekeskönyvünk jelzete, amely szerint első előfordulása az 1567-es Prágai graduálban van.

Vízkereszt, vagy amit akartok – A Karzatlépcső újabb epizódja: Égi csillag tiszta fénye

Budapest – Fót – Vízkereszt idején természetes, hogy az iskolai tananyagban is vízkereszti énekek kerülnek elő. A 185. ének – Égi csillag tiszta fénye – ráadásul oly sokrétű háttéranyaggal bír, hogy méltán mondhatjuk: ismertetésében a csillagsütéstől kezdve a célba dobásig minden belefér. Amit csak akartok!

Megjelent a karácsonyi Karzatlépcső epizód – 2/4

Fót – Az evangélikus énekeket ismertető filmsorozat legújabb részében a Krisztus Urunknak áldott születésén kezdetű énekről tanulhatunk, s megismerhetjük annak Sulyok Imre által komponált feldolgozását is.

Karzatlépcső 9.: Istennek szent Fia

Fót – Az Evangélikus Kántorképző Intézet munkatársai újabb filmjüket ajánlják szeretettel az iskolásoknak és örök tanulnivágyóknak. A Karzatlépcső 9. epizódja kedvelt ádventi énekünket, az „Istennek szent Fia Ember váltságára” kezdetű korált mutatja be.

Harsány szó kiált az éjbe – Karzatlépcső sorozat 2/2.

Örök élet vasárnap Graduál-éneke a Harsány szó kiált az éjbe kezdetű korál (EvÉk 493). A Karzatlépcső sorozat új epizódjában ezt az éneket mutatják be a Kántorképző munkatársai - sok énekléssel és zenei példával.

Jézus, te égi szép... – Folytatódik a Karzatlépcső című filmsorozat

Fót – A fóti Evangélikus Kántorképző Intézet munkatársai folytatják az evangélikus énekeket megismertető kisfilmsorozatukat.

„Mindenek meghallják” – Karzatlépcső 6. rész

Budapest – Fót – A „Mindenek meghallják” kezdetű énekünk a 127. zsoltár verses átirata az 1500-as évekből, Huszár Gál legkorábbi énekeskönyvében is szerepel már. Dallama megegyezik Bornemisza Péter „Siralmas énnékem” kezdetű versének dallamával. Históriás ének – ugye ismerős mindenkinek ez a fogalom? Hogyan lehet históriás ének a török időkről szóló verses elbeszélés, az Iliászt felidéző reneszánsz vers és az ószövetségi zsoltárt feldolgozó gyülekezeti ének? Miközben megválaszoljuk e kérdéseket, a fülünkbe mászik énekünk dallama, végül közösen is elénekelhetjük mind a hat versszakával.

Karzatlépcső – Jer örvendjünk, keresztyének

Budapest – Fót – A Karzatlépcső újabb epizódja egy Luther-éneket állít a középpontba: a „Jer örvendjünk, keresztyének” kezdetű korált.

„Öröm van nálad” – Karzatlépcső 4. része

Fót – A Karzatlépcső című sorozat negyedik részében az „Öröm van nálad” kezdetű énekünk eredetéről tudhatunk meg többet. Kedvvel és örömmel énekeljük ezt az éneket, s bizonnyal sokszor megfordult fejünkben: talán világi eredetű a dallam. Bizony, így van: Gastoldi, az olasz zeneszerző szerelemre hívó szöveggel alkotta meg 1591-ben, de már 1598-ban egyházi szöveget is kapott Németországban. Így lett a „Fal-la-la” dalolásból egyházi használatban „Hal-le-lu-ja”. A film végén az ének második versszakát közösen is énekelhetjük.

Karzatlépcső 3.: 23. genfi zsoltár

Budapest – Fót – Szeretettel ajánljuk megtekintésre a Karzatlépcső 3. epizódját, ami a 23. genfi zsoltárt dolgozza fel.

Oldalak

Feliratkozás RSS - karzatlépcső csatornájára