Magyar Luther Szövetség

Trianon az erdélyi evangélikusok szemével – Veres Emese Gyöngyvér tartott előadást

Budapest – A Magyarországi Luther Szövetség és a Magyarországi Evangélikus Egyház Reformációi Emlékbizottsága szervezésében jubileumi előadássorozatra kerül sor minden hónap utolsó csütörtökén a Deák téri Evangélikus Országos Múzeum előadótermében. A koronavírus-járvány miatt a sorozat pár előadását le kellett mondani, de a 2020. június 25-ére szervezett előadást már szerencsére meg lehetett tartani. Veres Emese Gyöngyvér néprajzos Trianon az erdélyi evangélikusok szemével címmel tartotta meg előadását.

Kettős centenárium

1920 júniusa a hazai evangélikusság számára különösen is emlékezésre érdemes. A trianoni szerződés aláírásának évfordulója szomorú esemény, hiszen a történelmi Magyarország elszakított területein jelentős számú evangélikusság élt, akiknek életlehetőségei jelentős mértékben szűkültek, sokszor ellehetetlenültek az utódállamokban. A békeszerződéssel, valamint ennek hatásával kapcsolatos értékelések és emlékek az utóbbi évtizedekben már nem számítottak tabutémának, így elfoglalták megérdemelt helyüket gondolkodásunkban. Kevesen tudják azonban, hogy az Országos Evangélikus Szövetség éppen a békeszerződés aláírása előtti napon, 1920. június 3-án alakult meg. Az alakuló közgyűlés ezért, a szövetség céljainak és feladatainak rögzítésén kívül, a békeszerződés másnap esedékes aláírása elleni kiállás fórumává is vált.

A REFORMÁCIÓ ÖRÖKSÉGE: Evangélikus diákok külföldön és itthon a 16-19. században

Budapest – 2020. február 27-én rendhagyó eseménnyel folytatódott a Magyarországi Luther Szövetség és az Evangélikus Országos Gyűjtemény A reformáció öröksége – 2020 címet viselő előadás-sorozata az Evangélikus Országos Múzeumban. Ezúttal ugyanis három előadást hallhattak az érdeklődők a magyarországi diákok – különös tekintettel az evangélikus felekezetűek újkori egyetemjárási szokásairól. Draskóczy István, Szögi László és Durovics Alex előadásaikban az MTA és az ELTE 2013 óta fennálló Egyetemtörténeti Kutatócsoportjának hatalmas kutatómunkáját tették közkinccsé. Az alkalom kezdetén Lackner Pál az MLSZ elnöke tartott igei intonációt, az előadások után pedig kérdésfeltevésre is lehetőség adódott.

A REFORMÁCIÓ ÖRÖKSÉGE: Az evangélikus egyházak átalakulása a régióban Trianon után

Budapest – 2020-ban is folytatódik A reformáció öröksége című sorozat Magyarországi Luther Szövetség és az Evangélikus Országos Gyűjtemény szervezésében. A januári előadó Lackner Pál, korábbi tábori püspök, egyháztörténész volt, aki azt boncolgatta, hogy az új határok által átszabott evangélikus egyházak hogyan küszködtek a régi és/vagy új konfliktusok pókhálójában.

Evangélikus diakonisszák a 20. század első felében – Előadás az EOM-ban

Budapest – A Magyarországi Luther Szövetség és az Evangélikus Országos Gyűjtemény nyilvános előadásokat rendez havonta az Evangélikus Országos Múzeumban. A reformáció öröksége című sorozatban 2019. december 12-én Kondor Boglárka múzeumpedagógus (EOGY) tartott előadást a 20. század első felében munkálkodó diakonisszákról. Az előadás előtt Lackner Pál nyugalmazott tábori püspök tartott áhítatot.

A REFORMÁCIÓ ÖRÖKSÉGE: A Heidelbergi disputáció teológiai paradigmaváltása

Budapest – A Magyarországi Luther Szövetség és az Evangélikus Országos Gyűjtemény nyilvános előadásokat rendez havonta az Evangélikus Országos Múzeumban. A reformáció öröksége című sorozatban 2019. november 28-án Szakács Tamás evangélikus lelkész, teológus, doktorandusz Luther, a kereszt paradoxonjának teológusa – A Heidelbergi disputáció teológiai paradigmaváltása címmel tartott előadást.

Az ima és „tárgyai”

Budapest – A Magyarországi Luther Szövetség és az Evangélikus Országos Múzeum szervezésében került sor 2018. december 13-án az idei utolsó előadásra, amely a reformáció örökségét járja körül. Az ima és „tárgyai” címmel Mezei Emese tartott előadást arról, hogy a középkori művészet hagyatékát hogyan kezelte a reformáció a személyes vallásosság megélésben, illetve a liturgiában.

Bemutatták A lutheri reformáció 500 éves öröksége című könyvet

Budapest – A Luther Kiadó és a Magyarországi Luther Szövetség 2018. június 28-án az Evangélikus Országos Múzeumban könyvbemutatót tartott, melynek keretében két előadást is meghallgathattak az érdeklődők.

A reformáció öröksége: A heidelbergi disputa

Budapest – A Magyarországi Luther Szövetség és az Evangélikus Országos Gyűjtemények nyilvános előadásokat rendez havonta az Evangélikus Országos Múzeumban. A reformáció öröksége – 2018 című sorozatban 2018. május 24-én Horváth Orsolya tartott előadást a heidelbergi disputáról.

Luther Márton gazdasági nézeteiről hallhattak előadást a Deák téren

Budapest – A 2018-as évben is folytatódnak a Magyar Luther Szövetségnek a reformáció jubileumához kapcsolódó előadásai a Deák téri Evangélikus Országos Múzeumban. Elsőként Zsugyel János tartott előadást Luther Márton gazdasági nézeteiről.

Oldalak

Feliratkozás RSS - Magyar Luther Szövetség csatornájára