Cigánymissziós módszertani füzet jelent meg

Cigánymissziós módszertani füzet jelent meg

Share this content.

Szöveg és fotó: Galambos Ádám
Budapest – A protestáns felekezetek cigánymissziós vezetőinek és a Cigány Módszertani és Kutató Központnak az együttműködésében megjelent a Cigánymissziós Módszertani Füzetek sorozat második kötete. A kiadvány célja, hogy segítse a missziós munkát, valamint a felekezeteken belül felhívja a figyelmet a cigányságra, a köztük végzett misszió lehetőségére.

Kézikönyv a cigányok közti szolgálathoz – Cigánymissziós Módszertani Füzetek II. címmel jelent meg a tizenöt témakört és közel hetven altémát feldolgozó gyakorlati kézikönyv, melynek célja a felekezetek cigányok között végzendő missziós elhívásának az erősítése. A Magyarországi Református Egyház Zsinati Székházában tartott könyvbemutatón Bakay Péter evangélikus cigánymisszióért felelős lelkész kiemelte, hogy „a kötetben a szerzőknek nem szemérmes és nem elkendőző a hozzáállásuk, hanem bátran kitérnek azokra a kérdésekre is, melyek sokszor tabunak számítanak”. A könyv ismertetésekor Bakay Péter kitért arra, hogy az egészségügyi és tanításbeli kérdéseken át a cigánymisszió személyi feltételéig számos nagyobb témakört feldolgoztak. Az evangélikus lelkész a kötet szerzőiről elmondta, hogy öt felekezet szakértői és a cigánymissziót végző lelkészek írták a kötetet. „Kiváló teológiai alapvetéssel indul a könyv, mely megadja azt a látást, hogy a cigánymisszióban hogyan szabad és érdemes munkálkodni. A kiadvány végén egy cigány szerző vall arról, hogy missziósként hogyan látja a cigánymissziót” – mondta Bakay Péter.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a felekezetek megszólítsák a közöttünk élő cigányokat és velük együtt építsük Isten országát. Ez a könyv ebben szeretne segítséget adni” – fogalmazott a kiadvány céljairól Dani Eszter. A református lelkipásztor kitért arra: szükséges lenne, hogy „minél több gyülekezeten belül elinduljon a cigánymissziós szolgálat”. A gyülekezeti misszióval kapcsolatban Dani Eszter elmondta, hogy sok helyen érezhető a jó szándék, a nyitottság, ugyanakkor nagyon sokszor az ismeretek hiánya gátolja meg azt, hogy a gyülekezetek az első lépést megtegyék. „Annyira nem ismerjük a közöttünk élő cigány testvéreinket, hogy ezért bizonytalan az indulásunk, vagy ha indulunk is, sokszor azért követünk el hibákat, mert nem ismerjük annak a közösségnek a kultúráját, ahova érkeztünk. Ez a könyv abban próbál segíteni, hogy nyújtson eligazodást ahhoz, hogy valaki szolgálatot végezzen” – fogalmazott a református lelkipásztor.

A Cigány Módszertani és Kutató Központ (CIMOK) tevékenységéről, az ökumenikus cigánymissziós összefogásról Durkó Albert elmondta, hogy a felekezetek képviselői évente többször is találkoznak, hogy egyeztessenek, tapasztalataikat megosszák. A pünkösdi lelkész a CIMOK programjai közül kiemelte, hogy a Budapest-Fasori evangélikus templomban idén is tartottak ökumenikus cigánymisszós találkozót. Ezen a rendezvényen az öt felekezet cigánymissziós vezetői és képviselői vezetésével több mint négyszázan vettek részt. A közelgő rendezvények közül Durkó Albert többek között a szeptemberben Békésen megrendezendő nemzetközi konferenciát emelte ki, ahol Európa összes országából várják a cigánymissziós vezetőket. „A cigánymisszió fontosságát jelzi az a felismerés, hogy ha az evangélium áthatja az embereket, az társadalmi átalakuláshoz vezet. Ez pedig nemcsak a cigányok között, hanem az egész társadalomra igaz. Ezért fogtunk össze és ezért igyekszünk a missziósok munkáját segíteni” – mondta Durkó.

Mit jelent cigányokkal foglalkozni? Örömet!” – fogalmazott Kovács Bálint. A baptista lelkész a gyakorlati missziót ismertetve kitért arra, hogy a misszió lényege a másik mellé állás. „Aki megtér, az nemcsak lelkileg emelkedik fel, hanem szemléletváltáson is átmegy. Ennek hatása pedig a családon belül, de a társadalmi felzárkóztatásban is érezhető” – hangsúlyozta Kovács.

A református, evangélikus, pünkösdi, metodista összefogás első sajtóterméke a negyedévente megjelenő Tükör folyóirat volt. Ezt követte a Találkozások – Cigánymissziós Módszertani Füzetek I. kiadvány. A második kötet könyvbemutatóját megelőzően pedig leültünk, hogy elkezdjük átbeszélni, hogy a módszertani füzetek harmadik kötete miről szóljon majd” – fogalmazott Kurdi Zoltán.

A Kézikönyv a cigányok közti szolgálathoz – Cigánymissziós Módszertani Füzetek II. kiadvány a CIMOK-tól igényelhető az info@cimok.hu e-mail címen.

Képgaléria:

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!