Énekszövegíró pályázat: gyakori kérdések

Énekszövegíró pályázat: gyakori kérdések

Share this content.

Forrás: reformatus.hu, Külügyi Iroda, fordította: Bedő Boróka
Bécs – Az Európai Protestáns Egyházak Közössége (GEKE) arra hívta tagegyházainak és partneregyházainak tagjait, hogy vegyenek részt dalszövegíró pályázatán, amelyet a reformáció 500 éves évfordulójának alkalmából hirdetett meg. A március 31-i határidejű pályázattal kapcsolatban felmerült kérdésekre a szervezet bécsi irodájának munkatársa, Dávid Adél, a liturgiai programok felelőse válaszolt.

– Nem részesültem semmiféle egyházzenei képzésben. Ennek ellenére is részt vehetek a pályázaton?

– Igen, a kiírás mindenki számára nyitott. Amatőr dalszerzők és az egyházak fizetett munkatársai is küldhetnek be szövegeket és dallamokat.

– Szeretnék új szöveget írni egy régi dallamra, azonban nem tudom eldönteni, mely dallam legyen az. Egy személy küldhet be több művet is?

– Igen, akár három dallamhoz is lehet egy-egy szöveget írni.

– Református vagyok. Írhatok metodista vagy lutheránus dallamra is szöveget?

– Igen, a felekezeti hovatartozás ebben a tekintetben nem releváns.

– Jól látom, hogy a pályázati kiírás szerint az első körben csak szövegek küldhetőek be?

– Igen, dallamot először a második körben lehet beküldeni, mégpedig ahhoz a szöveghez, amelyet a zsűri a korábban beküldött szövegekből kiválasztott. Márciusig tehát a költők vannak a soron!

– Miért írunk régi reformátori énekekhez új szövegeket?

– A gyülekezetek nagyon gyakran szívesen éneklik ezeket az énekeket. A felekezeti identitás számára is nagyon fontosak ezek a dallamok. Azonban az évszázadok során változik az, ahogy a hittartalmakat megfogalmazzuk. Különösen igaz ez a fiatalokra és azokra az emberekre, akik a felnőttkorban kapcsolódnak be az egyház közösségi életbe, ezért hasznos olyan énekeket is énekelni, amelyek mai nyelven fogalmazódtak meg.

– Pályázhatok az anyanyelvemen megfogalmazott szöveggel is?

– Igen, ez egyrészt gazdagságot jelent, másrészt így válik igazán lehetségessé, hogy az énekeket számos európai egyházban énekelni tudják. Azért, hogy a zsűritagok az idegennyelvű szövegeket is megértsék, kérjük a dalszövegek angol nyelvű fordítását is beküldeni.

– Hogyan jutalmazzák a győzteseket?

– A kiírásban szereplő minden kategóriában a legjobb éneket vagy a legjobb dallamot pénzösszeggel jutalmazzuk. A legjobb alkotások a GEKE 2017-ben, a reformáció évfordulója alkalmából megrendezésre kerülő ünnepélyes istentiszteleten kerülnek bemutatásra. Néhány ének a jubileumi évben a Kirchentag énekeskönyvébe is bekerül. A mi célunk ezen túlmenően az, hogy az énekek a GEKE tagegyházai számára ismertté váljanak.

– Mi a helyzet a szerzői jog kapcsán?

– A pályázó hozzájárul ahhoz, hogy az Európai Protestáns Egyházak Közössége térítésmentesen, korlátlan jogokkal rendelkezzen a beküldött munkák istentiszteleteken és más eseményeken való felhasználására, valamint ahhoz, hogy a szerző nevének a feltüntetésével azokat a GEKE saját kiadványaiban és az interneten közzétegye. Minden más szerzői jog a pályázót illeti meg.

– Beküldhetem a pályázati munkát elektronikus formában is?

– Nem, a munkákat postán kell eljuttatni a pályázat kiírójához. A pályázati munkát lezárt és jeligével ellátott borítékba kell elhelyezni. A pályaműn magán nem szerepelhet név, csupán egy jelige.
További kérdések esetén Dávid Adél ad felvilágosítást az alábbi címen: a.david@leuenberg.eu

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!