Református, római katolikus, görög katolikus és evangélikus iskolák 11. osztályos diákjai töltötték meg szinte teljesen a Miskolci Egyetem díszauláját kedden, a régió valamennyi egyházi középiskolájából érkeztek fiatalok a rendhagyó, és valószínűleg hagyományteremtő rendezvényre. A cél az volt, hogy jobban megismerkedjenek a felsőoktatási intézménnyel, és megtapasztalják, hogy milyen sok ponton lehet Krisztus egyházához tartozni. Mindezeket egész napos szakmai, lelki és zenei programok segítették.
A résztvevők kiscsoportokban bejárhatták a campus egész területét: betekinthettek az egyetemi karok munkájába, tájékozódhattak a standoknál, előadásokat látogathattak, illetve műszaki eszközöket is kipróbálhattak, hogy ezeken keresztül is kedvet kapjanak az adott szakhoz. Meglátogathatták a kollégiumokat, a tanulmányi épületeket, a rektori szobát, és a Miskolci Egyetem műhelycsarnokát, ahol ipari körülmények között, egyedülálló gyakorlati képzés folyik, de a kiválóan felszerelt, természettudományi laborok sem maradtak zárva az érdeklődők előtt.
Természetesen lelki programokban sem volt hiány, minden diák találhatott számára építő foglalkozást. Ilyen volt például az ökumenikus istentisztelet, amelyen a történelmi egyházak jelenlévő képviselői végeztek szolgálatot, vagy a ReFit Band és az IHS evangélikus zenekar dicsőítő műsora.
Az is fontos célja volt a nyílt napnak, hogy a résztvevők megismerjék Magyarország egyetlen, ökumenikus egyetemi lelkészségének munkáját, hogy a sikeres felvételit követően csatlakozzanak a közösséghez. A lelkészség a történelmi egyházak és az egyetem gyümölcsöző kapcsolatának eredményeként jött létre. Tizenkét éve végez lelkészségi munkát a hallgatók és a munkatársak körében, nem csak gyülekezeti programokat, hanem személyes beszélgetéseket kínálva.
– Az egység megélésének jegyében született a nyílt nap ötlete. Pünkösd előtt egy olyan értékteremtő és megerősítő alkalmat szerettünk volna szervezni, ahol az egyházi középiskolákban tanuló harmadikosok, mint leendő felsőoktatási tanulók megismerkedhetnek egymással és a Miskolci Egyetem karaival – mondta Csomós József református püspök, a találkozó ötletgazdája, megjegyezve, hogy lélekemelő volt látni ennyi egykorú fiatalt, akik mind ugyanazzal a céllal érkeztek a programra.
A rendezvényt Fülöp Attila, az EMMI egyházügyi titkárságának kabinetfőnöke – aki maga is egyházi intézményben tanult – nyitotta. Azt mondta, fontos, hogy az oktatás ne kizárólag tudományok megszerzéséről és információk átadásáról szóljon, hanem a közösségre nevelésről, és a családi életre való felkészítésről. Szerinte a Miskolci Egyetem és az ott működő ökumenikus lelkészség garanciát ad arra, hogy a középiskolában megszerzett értékeket tovább gyarapítsák.
– Az egyetemen az ember belevetheti magát a munkába, de nincs az a fáradhatatlan elme, amelyiknek le lenne szüksége pihenőre, ebben pedig a helyi közösség tud segíteni. A tudás gyarapítása mellett a lelki épülésben is támogatják a diákokat, így nem csak az életben való boldoguláshoz kapnak segítséget, hanem a boldogság megtalálásához is.
A történelmi egyházak részéről Palánki Ferenc római katolikus püspök köszöntötte a résztvevőket. Azt mondta, hogy a Szentlélek sokféle élményen keresztül képes megérinteni az embert, ezért azt kívánta, hogy a fiatalok érdeklődve, új információkra és szeretetre nyitott szívvel vegyenek részt az ökumenikus programon.
Torma András rektor a megnyitót követően a Miskolci Egyetem háromszáz éves múltjáról, a képzés sokszínűségéről és a történelmi egyházakkal való eredményes kapcsolatról beszélt a sajtó képviselőinek. Azt mondta: a tízezer hallgatót számláló egyetem az elmúlt évtizedekben az észak-magyarországi régió „szellemi kisugárzó központja” lett, regionális intézményként pedig alapvető feladata a diploma átadásán túl a lakosság helyben tartása. Hozzátette: szeretné, hogy a nyílt napon résztvevő középiskolások a térségben maradjanak és a Miskolci Egyetemen folytassák tanulmányaikat.
A sajtótájékoztatón részt vett Óváriné dr. Balajti Zsuzsanna tanulmányi rektorhelyettes, Fedor Péter, a Fáy András Görögkatolikus Közgazdasági Szakközépiskola nevelési igazgató-helyettese, és Buday Barnabás evangélikus esperes is.
Az egyetemi nyílt nap a pünkösdre való készülés jegyében ökumenikus istentisztelettel zárult, melyen az egyetemi lelkészség delegáltjai és a történelmi egyházak képviselői imádsággal és igemagyarázattal szolgáltak.