Barátainknak és rokonainknak Krisztusban!
Pünkösdre Önöknek és nektek Jézus Krisztus nevében szívélyes békeüzenetünket küldjük. A kereszténynaptár ezen ünnepén, pünkösd ünnepén sok mindent kell megünnepelnünk és láthatjuk, hogy hitünk által, a közöttünk hangzó élő igében, az egy világ szükségszerűségében, a nagy fenyegetettségben és nagy ígéretekben mind benne van egy kicsiny részecske ebből az ünnepből. Most újra arra hívattunk el, hogy a teremtés liturgiájára hangolódjunk rá.
Az egész teremtettséget hirdető evangéliumban kezdődik a mi reménységünk, és a pünkösdi ígéretben lesz majd világossá és érthetővé az, hogy Isten meg fogja újítani az egész földet. Nehéz a napjainkban is átélt történelem bizonyos pillanataiban elhinni és elképzelni azt, hogy ennek a reménységnek súlya és jelentősége van. De többről van itt szó, mint a környezetünk állapotának megjavítása vagy annak rendbetétele. Egyetlen időszak sem mutatott olyan szoros kapcsolatot a teremtés fájdalmáról, a szétszakadozottságról, az emberi élet és az emberi társadalom széttöredezettségéről, mint a mai. Az emberi élet, a szétesés és a káosz kimutathatóan egyek az egész teremtés életével.
A pünkösdi történés csodálatos nyelvei Isten szabadító tervét mutatják be, amelyet az Apostolok Cselekedeteinek második fejezetében leírtak drámai módon ábrázolnak. A mennyben és a földön minden egyesülni fog Krisztusban.
„Ő, aki a toronyépítéskor összeszövetkezetteket a különböző nyelvek szétválasztásával és összekeverésével szétszórta, egyesíti majd a nemzetek szétszakított nyelveit a szent birodalomban” - éneklik egy 12. századi örmény énekeskönyvben.
Ennek az ígéretnek az életereje ellentétben áll az emberi életnek és a teremtés életének elidegenedettségével. Isten teremtése, a mi szentségünk, fejlődésünk és identitásunk szükséges- és Isten által adott kontextusa tanúja lesz a széttörtségnek és a bűnöknek, amelyek velejárói az emberi létnek és széttörik, bemocskolják az evilági élet alapjait.
Krisztusban a teremtés pünkösdi valósága nyilvánul meg. Hitvalló Maximus - ahogy arra Őszentsége I. Bartholomeus pátriárka is utalt egy korábbi nyilatkozatában - Isten energiájának égő bokraként írta le a világot. Ez a szemlélet az elmúlt év október-novemberében lezajlott busani naggyűlésünk imádságának ezen a pünkösdön új, mély értelmet ad - Élet Istene, mutasd meg az igazságosság és a béke felé vezető utat!
Reméljük, hogy a pünkösdi ünnep ígérete és ereje eljut hozzánk és általunk nyilvánvalóvá válik, bennünket eggyé tesz! Jöjj Szentlélek, Jöjj! Ámen.
Az Egyházak Világtanácsának elnökei és alelnökei:
- Dr. Mary-Anne Plaatjies van Huffel lelkész, Református Egyesült Egyház, Dél-Afrika
- PProf. Dr. Sang Chang lelkész, Koreai Presbiteriánus Egyház
- Anders Wejryd érsek, Svéd Egyház
- Gloria Nohemy Ulloa Alvarado lelkész, Kolumbiai Presbiteriánus Egyház
- Mark MacDonald püspök, Kanadai Anglikán Egyház
- Dr. Mele'ana Puloka lelkésznő, Szabad Wesleyánus Egyház, Tonga
- Őszentsége X. János pátriárka, Antiochiai és Szentföldi Görög-Ortodox Egyház
- Őszentsége II. Karekin, az örmények legfőbb pátriárkája és katolikosza
A pünkösdi történés ábrázolása egy örmény liturgikus könyvben, 1455-ből.