– Bár meglehetősen fiatal vagy, mégis hat évvel idősebb, mint a jelenlegi észt miniszterelnök, Taavi Rõivas. Észtországban az eddig vezető hatvanasokat a negyvenesek váltják fel, tehát generációváltás történik?
– Az európai átlaggal összehasonlítva a mi politikusaink valóban fiatalabbak. Lehetséges, hogy az Észtországi Evangélikus-Lutheránus Egyházban is generációváltás folyik. Amikor engem és Ove Sandert 2005-ben elöljárókká választottak, akkor is generációváltás történt... A fiatalság témája mindig elkísért engem. De ez különösen is azt mutatja, hogy az emberek tartanak a hiányzó tapasztalataim miatt. De szerencsére ezeket a bizonytalanságokat sikerült mindig gyorsan eloszlatni.
– A média a lutheránus érseket az észtországi keresztények fejeként aposztrofálta. Kész vagy erre?
– Ez egy rendkívül nagy felelősség. De az Észtországi Evangélikus-Lutheránus Egyház érsekeként ezt a feladatot az ember jobban el tudja látni, mint valamelyik kisebb felekezet vezetője. Sok észt érdekeit képviseljük egyetlen egyházként. És amikor közös értékekről van szó, akkor minden más egyház nevében is tudnunk kell beszélni.
– A sajtó igen pozitívan mutatott be téged a választás után. Nyitott vagy, az alapvetéseid és az álláspontod egyértelmű.
– Ha a média igen pozitív és nem túl harcias veled szemben, akkor megvan a kísértése annak, hogy hiú leszel. De egyházi vezetőként nem lehet mást hirdetni, mint az egyház tanítását. Az egyháznak nyitottabbnak és offenzívabbnak kell lennie saját értékeinek bemutatásánál. Eddig sok kommunikációs nehézségünk volt.
A nyitottság azt jelenti, hogy érthető nyelven magyarázom el, milyen álláspontokat képvisel az egyház és a keresztény tanítás. Ha tovább akarod adni a jó hírt, az evangéliumot, hogy az egyház mindenkit szeret, nem szabad elfelejtened, hogy van bűn is. És ez azt követeli, hogy a bűnbocsánatot kérjük és meg is bocsássunk, még mielőtt a megigazulásról beszélnénk.
– Az egyház problémái nem fognak eltűnni. Hogyan lehet a kegyesség és a világnézet különbözőségeit összekötni?
– Már tíz éve az érsek mellett dolgozom az egyháztanácsban és azt hiszem, hogy sok területen az ő vonalát fogom továbbvinni.
Az egyház egy része a társadalomnak. Ha toleranciáról beszélünk, hogyan érhetjük el azt, hogy bennünket, másként gondolkodókat is toleráljanak? Látnunk kell, hogy vannak olyan emberek, akik mások és másként hisznek. De éppígy kellene nekik is bennünket tolerálniuk. Ez az üzenet fontos. Keresztényként kisebbségben vagyunk. De szeretnénk, ha a másként gondolkodást bizonyos kérdésekben megengednék a számunkra is.
– Takarékos vagy?
– Tudok számot vetni: édesanyám könyvelő volt. A számolást és a tervezést tőle tanultam meg. Ha vannak eszközeink, akkor ezeket megfelelően kell használnunk. Nem vagyok zsugori, de szeretem a tervezettséget.
– És a családod?
– A legfontosabb a számomra. Parnu-Jaagupiban ismerkedtem meg feleségemmel Eglével. Ő pedagógus. Ez azt hozta, hogy megalapítottuk a dómiskolát. Lányom, Brigitta-Simi születése is igen fontos számomra.
– Mi az Észtországi Evangélikus-Lutheránus Egyház gazdagsága?
– A munkatársaink, az ő anyagiasságtól mentes elkötelezettségük. Az emberek hűsége. Magot vetünk anélkül, hogy tudnánk, mi magunk fogjuk-e azt learatni. Ez a mi gazdagságunk.
Félelmem, hogy eljöhet még egy olyan idő is, amikor a lelkészek jobb fizetéseket fognak követelni, amelyeket nem fogunk tudni nekik kifizetni. Ezért pedig elköltöznek majd Finnországba vagy más hivatás, szakma után néznek. De nem szeretnék senki felett ítéletet mondani, hiszen családjukat szeretnék ellátni.
– Egy érsek naptára igen tele van időpontokkal. Az egyháztagok számára vajon elérhető maradsz-e?
– Vannak természetesen fogadóórák. Nemsokára elkezdődnek majd az esperesi zsinati ülések is és tervem az, hogy mind a 12 zsinatunkat felkeresem majd.
Négy püspök van Észtországban
2015 rendkívüli zsinati ülésén Joel Luhamets (63) és Tiit Salumäe lelkészeket az Észtországi Evangélikus-Lutheránus Egyház püspökeivé választották és 2015. április 23-án ünnepélyes keretek között iktatták be hivatalukba a tallinni dómtemplomban.
Joel Luhametshez a következő esperességek tartoznak: Pärnu, Tartu, Saarte, Viljandi, Võru, Valga. Tiit Salumäe Lääne, Lääne Harju esperességeit, valamint az európai és ororszországi diaszpórát pásztorolja, amellett ő a médiáért, kommunikációért, ökumenéért és kultúráért felelős püspök is.
Einar Soone püspök az érsek helyettese és Tallinn, Ida-Harju, Järva és Vuri egyházmegyéi tartoznak hozzá. Andres Taul az Észtországi Evangélikus-Lutheránus Egyház Ausztráliában, Kanadában és az Egyesült Államokban lévő gyülekezeteit gondozza.