Nagyszabású megemlékezésen avatták fel tavaly Mezőtúron Botyánszky János evangélikus lelkész szobrát a templom melletti emlékparkban. Az emberség napja alkalmából minden esztendőben városi ünnepséget rendeznek, amelyre idén június 16-án került sor.
„Botyánszky János 1934 és 1976 között szolgálta lelkészként a mezőtúri evangélikus közösséget. 1944. június 16-án, amikor a mezőtúri zsidókat a téglagyári gettóból a vasútállomásra hajtották, hogy bevagonírozzák és haláltáborokba vigyék őket, mindenkinek példát adott emberségből: megszólaltatta a közeli evangélikus templom harangját, így kísérve el az elhurcoltakat szomorú útjukon. Később, már a háború után a sajátján kívül átmenetileg a református és a zsidó közösségnek is szolgált az azokat sújtó lelkész-, illetve rabbihiány miatt. A magyaron kívül ugyanis beszélt héberül, németül, latinul, ógörögül, oroszul és szlovákul is” – tudtuk meg Mlinárcsek Jánostól, a lelkész emlékét hűen őrző szervezőbizottság tagjától.
Botyánszky János emlékét többféle módon is őrizni kívánja a város. A hősies és legendás harangozás emlékére június 17-ét már korábban a tolerancia napjává nyilvánította a mezőtúri önkormányzat, 2013-ban pedig elkészült Györfi Sándor Munkácsy-díjas művész Botyánszky-emlékműve a művésztelep vállalásaként.