Az Ars Sacra Fesztivál keretén belül, az Európai Örökségnapokkal együttműködve minden év szeptemberének harmadik szombatján meghívják a történelmi egyházak képviselőit, hogy nyissák meg templomaik kapuját, és színes kulturális programokkal várják az érdeklődőket. Mutassák be a templom építészeti, művészeti értékeit, előadásokat, beszélgetéseket, gyerekprogramokat, filmvetítéseket, kiállításokat szervezzenek a Nyitott Templomok Napján. A nap célja a remény jeleinek felmutatása a kultúrában, a Szép, a Jó, az Igaz bemutatása. Az esti gyertyagyújtás és ima kapcsolja egybe a résztvevő zsidó-keresztény kultúrkörhöz tartozó felekezeteket, elősegítve a lelkek felemelését, és spirituális egységét.
„A művészet nem indokol, nem érvel, nem meggyőzni akar, hanem megérint. Ez több mint érvelés! Hiszen a Misztérium nem legyőzni, nem megsemmisíteni akar, hanem éltetni.”
Az alkalomra a debreceni hívek a templom 125 éves jubileuma alkalmából templom és gyülekezettörténeti kiállítással készültek, mely megtekinthető marad a továbbiakban is a templomban.
Szombaton három órától orgonakoncert volt hallható Bessenyei Dorottya, orgonaművész előadásában, melyen Takács Ildikó énekben és Versánszky Ildikó hegedűn működött közre. A bensőséges, fennkölt zene lehetőséget adott meghitt elcsendesedésre, Isten előtti elmélyedésre a templom gyertyafényes terében.
Ezt követően négy órától a népzene iránt érdeklődök vehettek részt dr. Joób Árpád népzenei könyvbemutatóján, melyhez ízletes zsíros kenyeret és finom teát kínáltak. A népzenekutató, debreceni presbiter Jelenti magát Jézus és „Félre bánat, félre bú…” című könyveiből nyújtott tartalmas ízelítőt.
A Nyitott templomok napja záró eseménye a Jelenlét Műhely Egyesület Láthatatlan Színházának Érintések című előadása volt. A színház módszertana azon alapszik, hogy észlelésünk több mint 80-85 százaléka szemünk segítségével történik. Ha megfelelő érzékenységgel és hozzáértéssel ezt rövid időre kizárjuk, világunk és önmagunk tapasztalása mélyebb síkra terelődhet. A Láthatatlan Színházi előadásokon a nézők bekötött szemmel élhetnek át olyan hétköznapi vagy kevéssé hétköznapi szituációkat, amelyek látás nélkül katartikus élménnyé válhatnak. Színház, játék és dráma egyszerre ez a műfaj, de több is ezeknél. Ami miatt több, hogy beavat a színházba, játékba, drámába, mert a néző szó szerint bőrén érzi, érzékszervein keresztül tapasztalja a történteket. Élete részévé válik a játék. Színjáték részévé válik élete. Vele történik minden. Olyan kapu ez a színház, hogy a rajta való átlépés befelé és felfelé vezet. Az előadás utáni csendülést a gyertyafényes templomban szóló taize énekek segítették.
A remények szerint jó hagyománnyá válik a debreceni evangélikus gyülekezetben is ez az értékes kezdeményezés.