KÖZ-ÉP-PONT: Az ezeréves határnál

KÖZ-ÉP-PONT: Az ezeréves határnál

Share this content.

Szöveg és fotó: Köz-ép-pont Találkozó sajtóirodája, evangelikus.net, Rajka Mária, Horváth-Bolla Zsuzsanna
Gyimesközéplok – Borospataka – Az egykori magyar-román ezeréves határnál lévő Árpád kereszthez indultak 2015. július 30-án a fiatalok. A kb. 30 fős csapatoknak az út közben összetett feladatokat kellett megoldaniuk. A kilenc kilométeres, meredeken felvezető, fárasztó gyalogtúra után Koszta István lelkész vezette áhítatban adtak hálát az ottlétért a résztvevők.

A kereszt tövében felcsendült a magyar Himnusz és a székely Himnusz is, majd Molnár Szabolcs tanár ismertette a részvevőkkel a láthatárban észrevehető hegyeket és völgyeket, településeket, és a hely történetét.

A délutáni program fénypontja Pászka Lehel lovasíjász és csoportjának bemutatója jelentette, aki ősi magyar öltözetben és fegyverek segítségével felelevenítette a lóval való összhang különlegességét.

Raffay Ernő történész, politikus a területi határokról tartott ezután előadást, melyben kitért a történelmi országhatárokra, a kultúrákat, vallásokat és etnikumokat elválasztó vonalakra. Sorban a magyar történelem témáját közelítette meg, elmondva azt, mekkora területet foglalt egykor a Magyar Állam a térségben. Ma viszont tíz különböző európai országban élnek magyarok a jelenlegi Magyarország területén túl. A kultúrák találkozásakor evidensé válnak a különbözőségek, melyek nem mindig teszik egyszerűvé a keveredést, együttélést. Saját életének történeteivel is szemléltette, érték a nemzeti identitás, a magyarság, és ezt nem szélsőségesen, hanem bölcsességgel kell felvállalni.

Az esti áhítatban Ócsai Zoltán pécsi lelkész a biztonság fontosságát emelte ki. A lelkész két világi dal eléneklésével merített bátorságot a beszédéhez. A Neked írom a dalt és a Miénk itt a tér dalokról elmondta, hogy nem csak akkor szégyenülünk meg, mikor nálunk erősebb hittel rendelkező emberek írnak, hanem amikor nem hívők Jézus neve nélkül is olyan dalt írnak, mely a helyünkről, elfogadásról, növekedésről, több szeretetről szól. „Amikor saját gondolataink kezdenek zűrzavarosak lenni oda tudunk menekülni Ahhoz, aki úgy bánik velünk mint ahogy mi kellene bánjunk másokkal.”

Weöres Sándor négy soros versét idézte:
„Tűzben fa parazsa volnék
Vízben puha moha volnék
Szélben jegyenyefa volnék
Földön apám fia volnék.”

Nicola Parov pedig az igazán jó világzene titkáról ezt mondta: fontos az, hogy mindenkinek legyen egy olyan területe, ami a sajátja, amit nagyon jól ismer, így majd más lehetőségeket is tud használni. „Aki ismeri a várost, annál inkább nem fél elhagyni, nem kell a megszokott úton haladjon. Aki nincs otthon, nem tud befogadni, aki fél, törvényeskedik. Jézus is előbb hívja magához a tanítványokat, és csak miután jól megismerik Őt és tanítását küldi őket hogy tanúi legyenek »a föld végső határáig« (ApCsel 1,9). Aki jól ismeri azt, amiben benne van, ki mer belőle lépni. Mert az ismeretlennek tűnő világban is jelen van, megtalálható Jézus szeretete” - világított rá a lelkész.

Az istentisztelet után a fiatalok még ifjúsági énekeket énekeltek, majd az este további részében a Coverock Band koncertjén szórakoztak.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!