- Hogy került a Deák térre?
- Kamp Salamon hívott, már korábban is dolgoztunk együtt. Egyébként nagy megtiszteltetés olyan elődök nyomdokaiba lépni, mint Zalánfy Aladár, Weltler Jenő, Trajtler Gábor. Nagyon jó a munkakapcsolatom Finta Gergellyel, akivel osztozunk a szolgálatokon. Igazi kihívást jelent számomra, hogy a legtöbb kantátazenés istentiszteleten én ülök az orgonánál.
- Mit jelent pontosan a korrepetítor-kántor feladatkör?
- A Lutheránia keddi és pénteki próbáin én a zongoránál képviselem a teljes zenekart. Így tanuljuk be a műveket.
- Van-e kedvenc zeneszerzője?
- A barokk szerzők állnak hozzám a legközelebb: Bach, Buxtehude, Bruhns, Lübeck és mások. Ebből a szempontból is szerencsésnek tartom magam, hiszen a Deák téri orgona barokk diszpozíciójú. 1971-ben épült, 44 sípsorral rendelkezik. Ez igen nagy szám, hiszen a közepes méretű orgonákban 20-30 sípsor található. Trajtler Gábor tervezte, miután behatóan tanulmányozta az észak-német orgonákat.
- Gyakran tart orgona bemutatókat. Milyenek a tapasztalatai?
- A hallgatóság egy része nagyon szívesen vesz részt az orgonazenés áhítatok után a bemutatókon. Persze negyven-ötven percben szinte lehetetlen bemutatni egy ilyen rendkívül összetett hangszert. Egyébként több helyen is nagy örömmel tanítok: Úriban és Mendén a zeneiskolában szolfézst, a Fóti Kántorképző Intézet téli és nyári tanfolyamain pedig orgonát és liturgikus orgonajátékot.
- Bachot éppen Kamp Salamon nevezi gyakran az ötödik evangélistának. Ezt hogy kell értenünk?
- Bach zenéjét lehetetlen megérteni bizonyos alapvető teológiai ismeretek nélkül. Kantátái tulajdonképpen igemagyarázatul is szolgálnak. A zenét az igehirdetés szolgálatába álltja. Az sem véletlen, hogy művei elé mindig odaírta: Jézus segíts !