Credo Rádió – értéket közvetít

Credo Rádió – értéket közvetít

Share this content.

Forrás: Evangélikus Élet, szöveg: Bakos Ágnes, fotó: Creado Rádió
Szombathely – „Azért jó a Credo Rádió, mert keresztyén és 21. századi.” Ez Halasi Andrásnak, a Credo Rádió egyházi szerkesztőjének tömör és összefoglaló véleménye a rádióról. Mindent elmond a küldetésről és a tartalomról. Az alábbiakban arról olvashatnak, miből is áll össze ez az értékközvetítés – immáron egy éve, hiszen a Credo Rádió nemsokára ünnepli első születésnapját.

Gregersen-Labossa György, a Szombathelyi Evangélikus Egyházközség lelkésze mindig is fontosnak tartotta a helyi médiával való együttműködést. Ez a közös munka fokozatosan épült ki az évek során, s eredményeképpen a szombathelyi evangélikus gyülekezet eseményei, hírei egyre többször jelentek meg a különböző csatornákon.

Egy közösségi rádió születésének története

– Eleinte az evangélikus templomról és a gyülekezetről annyit tudtak, hogy zárva van a templom-

ajtó, nem tudták, milyen belülről a templom, ami itt áll az Óperint utca sarkán, viszonylag frekventált helyen. Ez részben abból is következett, hogy a kommunizmus alatt elzártan élt a gyülekezet, a rendszerváltás után pedig nem volt elég energia, hogy ezzel foglalkozzanak. Tizenöt-tizenhat éve, amikor idekerültem, fokozatosan kezdtünk megjelenni a helyi sajtóban, a helyi újságokban, a helyi televízióban.

Az első fontos lépés a gyülekezeti újság, a Nyitott Ajtók létrehozása volt. Később rájöttünk, hogy sokkal hatékonyabb, ha nem újságot nyomtatunk, hanem a városi televízióban készítünk műsort. Így jött létre a havi huszonöt perces programunk, amellyel a mai napig rendszeresen jelentkezünk, és amelyben az evangélikus gyülekezet eseményei láthatók.

A következő lépés a honlapfejlesztés volt. Így on-line is elérhetővé vált a Nyitott Ajtók adása is. Az igazán nagy lépés lehetősége akkor jött el, amikor kiírták a közösségi rádiós pályázatokat. Hozzá kell tenni, hogy Szombathelyen nem működik olyan nem kereskedelmi rádió, amely a helyi közösség dolgaival foglalkozna, ezért arra gondoltunk, hogy egy olyan egyházi adót hozunk létre, amely az evangélikus egyházból kiindulva az egész város értékeit megmutatja. Így jött az ötlet, hogy amikor kisközösségi frekvenciát írtak ki, beadjuk a pályázatot.

Úttörő szerep

– A kisközösségi rádiózás kultúrája Magyarországon a 2000-es évekre elvesztette a jelentőségét – fűzi tovább a történetet Gregersen-Labossa György. – Pedig amikor a rendszerváltással a frekvenciaszabadság is megérkezett, nagyon sok kezdeményezés volt. Itt, Szombathelyen is működött a SzóKöz Rádió a kilencvenes években, lelkes emberek munkájával. De megemlíthetjük a Berzsenyi Rádiót is, amely a főiskolához kötődött.

Ha belehallgatunk az interneten a különböző területeken működő, hazai kisközösségi rádiókba, akkor azt tapasztaljuk, hogy általában egy-egy lelkes ember működteti őket, sok nyűglődéssel, szenvedéssel, mert sajnos ez a munka rengeteg adminisztrációval is jár. Tehát az, ami Nyugat-Európában meg az Európai Unió irányelveiben is szerepel, hogy minél több ilyen rádiót hozzanak létre civilszervezetek, faluközösségek, egyházak, iskolák, Magyarországon késésben van. Vagyis igazi jó példa nem volt, azzal együtt, hogy működnek nagy egyházi rádiók, mint a reformátusoknak főleg Kelet-Magyarországon az Európa Rádió. De olyan példa, amit mi szerettünk volna, nem volt, úgyhogy ilyen értelemben kicsit úttörőnek is mondhatjuk magunkat.

Az első év után

Az elmúlt időszak tapasztalata az, hogy egyre többen hallgatják a Credo Rádiót, és nem csak evangélikusok, és nem csak Szombathelyen! – Az evangélikus egyház honlapján is elérhető on-line, így más országrészeken is hallgatják, még akkor is, ha erősen helyi jellegű. De az evangélikus egyház országos programjairól is rendszeresen hírt adunk, szorosan együttműködünk a Magyar Evangélikus Rádiómisszióval, és az egyéb, egyházunkhoz köthető médiavállalkozások műsorait is sugározzuk. Hiszem, hogy ez nagyszerű lehetőség arra, hogy megmutassuk magunkat – folytatja Gregersen-Labossa György. – Aki szeretne bizonyos kérdésekben mélyebben eligazodni, az megtalálja, amit keres: várostörténet, kultúra, zene, programok, egyház, egyháztörténet, civil szervezetek, sportolók, sporttörténet – sokfajta értékről szól a Credo Rádió. Nagyon színvonalas műsort találnak a hallgatóink.

A helyi evangélikus intézményeinken keresztül, a gyülekezet mindennapjaiban folyamatosan szűrjük a hallgatottságot. Nagyon jók a visszajelzések, egyre többen ismerik a rádiót, annak ellenére, hogy nem volt sok pénzünk a reklámra. Már megjelentünk külső helyszínen: például egy Fő téri kosárlabda-fesztiválon és a Savaria történelmi karneválon is találkozhatnak velünk a szombathelyiek.

A műsorstruktúra 8-tól 20-ig

– Nagyon színes és változatos a műsorstruktúra – hangsúlyozza Perlaki Nóra, a Credo Rádió főszerkesztője. – Fontos pillér a napindítás. A Napi útravaló egy gyakorlott rádiós, Jagodits Zsuzsa műsorvezetésével hallható, a nap témájával és a témához hívott vendéggel. Katona Attila történész, tanár készít és vezet műsort az egyetemről és történelmi témában is.

Az oktatás mellett a sport, az egészség, a komolyzene, a színház és a bábszínház is megjelenik témaként, de minden területet felsorolni sem lehet.

Egyházi műsorok

– Az egyházi műsorok esetében középút-keresésről van szó – foglalja össze rádiós feladatát Halasi András evangélikus lelkész, az egyházi műsorok szerkesztője. – Olyan egyházi műsorstruktúrát igyekszünk a rádió munkatársaival összeállítani, amely nemcsak a gyülekezeti tagoknak szól, hanem missziói célzattal a rádió minden hallgatójának.

Mindennap van áhítat, reggeli és esti imádság, és hetente megfogalmazzuk a hét krédóját, azaz hitvallását is. A gyülekezetszámára nagy lehetőség, hogy hetente két – egy vasárnapi és egy hétközi – istentiszteletet közvetítünk. Egyházi műsoraink palettáján emellett megjelent egyebek között a Kerékpártúra egyháztörténeti utakon, a Lélekhangoló és az Egy csepp emberség mint „külsős anyagok”, illetve saját műsorként a Johannita magazin és a Templomról templomra című műsor is, amely fejezeteket mutat be a Vasi Evangélikus Egyházmegye gyülekezeteinek történetéből.

Jófajta hazai

Prieger Szabolcs, az Agora Szombathelyi Kulturális Központ igazgatóhelyettese a felelős a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás programjának műsoráért a Credo Rádióban. A program célja, hogy támogassa a könnyűzenei utánpótlást, és elősegítse a színvonalas produkciók fellépési lehetőségeit, hazai népszerűsítését. Ezen belül a médiatámogatási alprogram célja a nem országos lefedettségű vagy vételkörzetű – helyi vagy kisközösségi – rádiókban és televíziókban induló vagy már futó műsorok támogatása, amelyek a magyar könnyűzenével foglalkoznak.

Ilyen műsor a 2015 januárjától a Credo Rádióban elindított Jófajta hazai. A műsor hitvallása megegyezik a pályázati célokkal, így fontos szerepet kap a tehetségkutatás, a friss kortárs könnyűzenék, illetve a helyi könnyűzenei utánpótlás bemutatása. A műsor hetente csütörtökönként jelentkezik.

On-line megjelenés

Egyre nagyobb hangsúlyt kap az on-line megjelenés – ez azért fontos, hogy ne csak a vételkörzetben legyen elérhető a Credo Rádió.

– A Credo Rádiónál mint tartalomfeltöltő ügyködöm – mondja Horváth Niki blogger. – Hálás feladat, hiszen a honlapot öltöztethetem nap mint nap friss, értékes, hasznos, helyi információkkal. A hírportálok általában a gyorsaságukkal érnek fel a csúcsra. Mi a minőséget próbáljuk szem előtt tartani, s hogy a szombathelyi embereket minél szélesebb körben tudjuk tájékoztatni – sorolja feladatait Niki, a Vakvagány blog szerzője. – Szeretem a munkámat, hiszen folyamatos kommunikációt igényel a szerkesztőségen belül, a csapatmunka erejében pedig nagyon hiszek. Gyümölcsöző ugyanazért a célért egyforma lelkesedéssel dolgozni!

A madárhangtól a dzsesszen át az adományozásig

Fontos és lelkes építőköve a csapatnak Bánó Zoltán, aki majdhogynem véletlenül lett rádiós – Credo rádiós. Kedvenc témáit hangolja közérdekűre: övé a Túra és természet műsor, amelyben Vas megyei természetvédelmi szervezeteket, természetbarát-egyesületeket vagy éppen túraútvonalakat mutat be. A Madárles rovatban Magyarország madarainak hangjával ismerteti meg a hallgatókat. Zoltáné a Közel a természethez című állatbarát műsor is.

– Igyekszünk rávilágítani arra, hogy az állatok máshogyan gondolkoznak és éreznek, mint mi, és szeretnénk arra ösztönözni a gazdikat, hogy próbáljanak meg kedvenceik szemszögéből közelíteni az állattartás összes kérdéséhez – mondta a rendhagyó műsorról a szerkesztő-műsorvezető.

Bánó Zoli felel a rádióban a dzsesszért is – történeti műsora a dzsessz gyökereitől a mai zenéig igyekszik minden stílust átölelni. – A legjobb, légszívmelengetőbb visszajelzést nem a saját műsorommal kapcsolatban kaptam, de azért én is hozzájárultam a dologhoz – mondta a szerkesztő. – Nemrég nyílt meg Szombathelyen az Adomány Pont közösségi bolt, és néhány interjúban mi is beszámoltunk a kezdeményezésről, Lakner-Bognár András beszélgetett az illetékesekkel. Nem sokkal később összefutottam Takács Dániellel, az Adomány Pont alapítójával, aki boldogan mesélte: több adományozó is arról számolt be, hogy a Credo Rádióban hallottak a lehetőségről, ezért keresték fel a boltot. Ennek igazán megörültem, úgy érzem, tényleg hasznos, amit a rádióban csinálunk, és tényleg tudunk értéket közvetíteni, ahogy a mottónk is szól.

Értéket közvetít – mindenkinek

Néhány vélemény a Credo Rádióról:

– Gyülekezeti tagként jó a rádiót hallgatni, egyebek között azért, mert mindig aktuális. Nemcsak a város életéről, hanem a gyülekezet és az evangélikus egyház mindennapjairól is sok mindent megtudhatok.

– Jó hallani az áhítatokat, a keresztyén zenéket, jó, hogy végre van egy ilyen rádió a városban. Külön örülök annak, hogy ezen a csatornán keresztül is informálódhatunk az evangélikusság eseményeiről, az istentiszteletek időpontjairól és a fontos gyülekezeti alkalmakról.

– Miért jó a Credo Rádió? Mert minden korosztályhoz szól, mert komoly és vidám, mert sok ember munkájából valami egészen csodásan működő áll össze. Mert érdekes és szokatlan műsorok is megszólalnak benne, és legvégül ami a legfontosabb: mert Krisztus evangéliumát hirdeti a 21. század emberének.

Hivatkozások: A Credo Rádió honlapja. -

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!