Buday Barnabás esperes kezdő áhítata után Aklan Béla Sándor, a gyülekezetben tizenhét éve szolgáló lelkész kapott szót, hogy röviden bemutathassa az egri evangélikusságot, amely már mindössze pár évtizeddel a lutheri reformáció kezdete után megjelent Eger városában.
A jelentések sorában elsőként dr. Fabiny Tamás püspök kapott szót, aki mondandóját a helyszín választása mögött rejlő motiváció ismertetésével kezdte: „Tudatos döntés nyomán tartjuk a Borsod-Hevesi Egyházmegye egy gyülekezetében, Egerben a mostani közgyűlést. Ezzel is kifejezésre akarjuk juttatni, hogy szélesebb körben is meg szeretnénk ismertetni az itteni problémákat.” A hat egyházmegyei helyzetjelentés után kitért a felügyelete alá tartozó terültekre: egyházunk külügyi, diakóniai és sajtómunkájára. Ezek kapcsán említésre méltó a tavalyi év tizenhét, több napos külföldi útja, a sajtómunka munkaágainak integrálási kísérlete, illetve az egyre több figyelmet kapó romák közt végzett munka.
Dr. Fábri György egyházkerületi felügyelő jelentésében sorra vette eddigi egyházi szolgálatait, azzal az őszinte vallomással, hogy az elmúlt bő féléves periódusban nem minden történt előzetes terveinek megfelelően: „néhány területen sikertelennek érzem felügyelői munkám eddigi időszakát.” A gyülekezeti stratégiák fontosságának hangsúlyozása után a népszámlálási adatokkal kapcsolatban óvatosságra intett: ne a 2001-es adatokhoz mérjük a friss adatokat, hanem foglalkozzunk azzal, hogy milyenek ezek a saját adatainkhoz képest. Ne a 30%-os fogyás perspektívájából nézzük az eredményeket, hanem úgy, hogy a 2001-es számok voltak 30%-kal magasabbak a valósághoz képest. Az egyház szolgálatával kapcsolatban pedig a következők hangoztak el: „Meggyőződésem szerint egyházunknak karakteresebb és gyorsabban reagáló megnyilvánulásokkal kellene képviselnie elkötelezettségünket az evangéliumi tanításnak megfelelő értékek mellett” – mondta a felügyelő.
A következőkben három terület felelőseinek jelentéseit fogadta el a közgyűlés: dr. Tóth Judit, az előző ciklus, illetve dr. Aszódi Ilona, a jelenlegi ciklus ügyészének jelentését, Blatniczky János Dániel, az előző ciklus missziói lelkészének, valamint Selmeczi Lajos Péter GAS-felelősnek a jelentését.
A hozzászólások napirendi pontjánál talán a megszokottnál is hosszabban időzött a közgyűlés, hisz a népszámlálási adatok és szeptembertől bevezetésre kerülő hit- és erkölcstanoktatás témáinak összefonódása számos borúlátó – de több esetben optimista és reménykedő – vélemény megfogalmazására adott okot. Mindenesetre – ahogy az el is hangzott – a misszióban az eddigieknél sokkal bátrabban kell építeni a meglévő oktatási intézményrendszerünkre, illetve meg kell keresni azt a harmincezer evangélikust, akik a 185 ezres nyilvántartásunkban nincsenek benne, de a népszámlálás 215 ezres adata szerint evangélikusok.
A közgyűlés további napirendi pontjai már gördülékenyebben zajlottak, beleértve a még nem betöltött kerületi tisztségekre való választásokat is, melynek keretében sikerült a fél évre üresen maradt kerületi missziói lelkészi feladatkört is betölteni Bozorády András lelkész személyével. Mindazonáltal továbbra is szükséges, hogy tisztázódjon – konkretizálódjon – e megbízás mibenléte, számolva azzal az eshetőséggel is, hogy e szolgálat főállású státusszá nője ki magát.
A közgyűlés sikeresen – és még épp naplemente előtt – a megszokott bejelentéssel zárult: találkozunk ősszel, 2013. november 15-én pénteken, a budahegyvidéki templomban. Az egyházkerület oda is mindenkit szeretettel vár!