Evangélikus szeretetintézményben dolgozhatnak a kiképzett roma asszonyok

Evangélikus szeretetintézményben dolgozhatnak a kiképzett roma asszonyok

Share this content.

Szöveg és fotó: Tóthné Tótka Edit
Szarvas – Az Ótemplomi Szeretetszolgálat az Országos Roma Önkormányzattal közösen, a Türr István Képző és Kutató Intézet támogatásával roma nők számára szakképesítést adó képzéseket végzett. A 20 végzett szociális gondozó- és ápoló közül 6 főt foglalkoztatni is tudnak az Ótemplomi Szeretetszolgálatnál, házi segítségnyújtás keretében – tudta meg szerkesztőségünk Lázár Zsolt esperestől.

2013. tavaszán az Ótemplomi Szeretetszolgálathoz érkezett egy felkérés a Türr István Képző és Kutató Intézet részéről, miszerint képzési helyet, gyakorlati helyet, és oktatókat kellene biztosítani az Országos Roma Önkormányzattal közös program keretében.

Az Országos Roma Önkormányzat akkor már nyertes pályázattal rendelkezett a TÁMOP 5.3.1.-B-1-11/1. intézkedést illetően, mely pályázat célul tűzte ki a roma nők képzését, az alábbi képesítések egyikét biztosítva: 

- kisgyermekgondozó, - nevelő

- szociális gondozó és ápoló

- gyermek- és ifjúsági felügyelő

- óvodai dajka

- szociális asszisztens

- ápolási asszisztens

Szarvason a szociális gondozó és ápoló képzésre volt a legnagyobb igény. Az Ótemplomi Szeretetszolgálat boldogan állt egy jó ügy mellé, helyszínt, oktatókat, gyakorlati helyet biztosítva a képzés ideje alatt.

A kiválasztási procedúra után 20 fő roma lány, asszony kezdte meg tanulmányait az Ótemplomi Evangélikus Egyházközség Tessedik utca 24. sz. alatti épületében. A képzők személyében Kis Gabriella, klubvezető és Tóthné Tótka Edit, otthonvezető képviselték a szeretetszolgálatot.

„Számunkra várakozáson felüli volt a hallgatók hozzáállása, kitartásuk, érdeklődésük a képzés során - vallották az oktatók a képzésről. - Mindenki számára új helyzet állt fenn, hiszen manapság furcsa, ha roma nő továbbtanulásra adja a fejét, de oktatóként is érdekes feladat volt a velük való munka. Nagyon érdeklődőek voltak, igyekeztek magukból kihozni a maximumot. A képzés alatt végig az volt az érzésünk, hogy ezek a lányok tényleg akarnak valamit kezdeni az életükkel. Bizonyítani szeretnének a világnak, a családjaiknak, és nem utolsósorban önmaguknak. Roma nőként élni a mai világban nem feltétlen jelent jót, legtöbbünkben rögtön az aluliskolázottság, fiatalon kötött házasság, otthoni munka, sok kisgyermek jutnak eszünkbe. Ennek a nagyszerű programnak köszönhetően ez a sztereotípia megváltozóban van. Egy kicsit most mindenki odafigyel ezekre a lányokra, asszonyokra, akik bátran felálltak a fakanál mellől, hogy kipróbáljanak valami ismeretlent, valami merőben mást, mint amiben eddig éltek.
S
zociálisan érzékenyek, nagyon jól meglátják azokat a helyzeteket, amikor segítségre van szüksége valakinek. Segítőkészek, figyelmesek. Megbízhatóan végezték a különféle tevékenységeket. Nagyon hamar beilleszkedtek a munkahelyi környezetbe, munkatársaim egyenrangú kollégákként kezelték őket. Az ellátottak szeretettel fogadták őket, nagyon örültek, hogy több idő jutott beszélgetésekre. A legtöbb roma embernek köztudottan nincs kapcsolata a szociális intézményi rendszerrel. Az idős, beteg hozzátartozókat otthonukban ápolják halálukig, így sokak számára teljesen új világ tárult fel, amelyről tudták, hogy létezik ugyan, de sosem jártak ilyen helyeken. Cselekedeteikben az ösztönös segíteni akarás jelenik meg, amit a hozzáadott tudással együtt alkalmazva még hatékonyabbak lehetnek.”

A képzés 2014. április 23-án vizsgával zárult, ám ezzel az Ótemplomi Szeretetszolgálat feladata nem zárult le itt, hiszen időközben pályázatot nyújtott be a fenti program folytatására létrehozott TÁMOP 5.3.1. B-2-12-/2. intézkedésre, melyet támogatásra érdemesnek ítéltek. A pályázatnak köszönhetően most lehetőség nyílik a képzésben végzett hallgatók közül hat főt foglalkoztatni, házi segítségnyújtás keretében. Az ezzel kapcsolatos előkészítő munkálatok jelenleg is folynak az Intézményben. A gondozónők várhatóan 2014. július 1-től állhatnak munkába.

Az evangelikus.hu cikkeihez a Magyarországi Evangélikus Egyház Facebook profiljában szólhat hozzá, itt mondhatja el véleményét, oszthatja meg másokkal gondolatait: www.facebook.com/evangelikus
A hozzászólásokat moderáljuk, ha gyűlöletkeltő, törvényt, illetve személyiségi jogokat sért. Kérjük, mielőtt elküldi véleményét, a fentieket vegye figyelembe!